Po raz pierwszy spotkała się Społeczna Rada Ochrony Dziedzictwa Kulturowego przy Prezydencie m.st. Warszawy. Niedawno powołane grono specjalistów zajmie się opiniowaniem miejskich działań dotyczących ochrony dziedzictwa kulturowego.
– Wojna w Ukrainie z jeszcze większą mocą uświadomiła nam, jak ważna dla każdego kraju jest ochrona jego zabytków i dziedzictwa kulturowego. Tworzą one bowiem tożsamość narodu, są jego własnością, jako spuścizna przeszłych pokoleń. W mieście tak doświadczonym przez II wojnę światową, jak m.st. Warszawa, ochrona dziedzictwa kulturowego jest obowiązkiem każdego z nas – powiedziała wiceprezydentka m.st. Warszawy Renata Kaznowska.
Do zadań Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego będzie należało m.in. opiniowanie podstawowych założeń programowych oraz metod realizacji zadań w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Warszawy oraz dokumentów dotyczących planowania przestrzennego. Rada zajmie się też wytycznymi konserwatorskimi konkursów architektonicznych i rzeźbiarskich na koncepcje pomników. Będzie również wydawać opinie o miejskich inwestycjach o znaczeniu ponadlokalnym oraz włączania oraz wyłączania wybranych obiektów z gminnej ewidencji zabytków. Członkowie rady będą też nadzorować inne sprawy zgłoszone przez Prezydenta m.st. Warszawy z zakresu ochrony dziedzictwa kulturowego Warszawy.
Od kilkunastu lat stolica udziela dotacji na remonty właścicielom zabytków znajdujących się w rejestrze zabytków lub w wpisanych do gminnej ewidencji zabytków. Prace konserwatorskie przy historycznych kamienicach nie tylko przywracają ich urodę, ale przyczyniają się także do tego, że nasze miasto pięknieje – zaznaczyła Renata Kaznowska podczas uroczystości wręczania nominacji członkom Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego.
W skład Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego przy Prezydencie m.st. Warszawy wchodzą przedstawiciele uczelni wyższych oraz organizacji społecznych działających na rzecz ochrony zabytków, mający także doświadczenie z zakresu architektury, urbanistyki, muzealnictwa, konserwacji, historii sztuki, archeologii. Do rady powołano: Agnieszkę Kozłowską, Katarzynę Uchowicz, Jolantę Przygońską, Jolantę Gumulę, Izabelę Myszkę, Piotra Kilanowkiego, Hannę Kusiak, Marię Wojtysiak, Jadwigę Roguską, Mariusza Smolińskiego, Monikę Jadzińską, Waldemara Baraniewskiego, Tomasza Sławińskiego, Rafała Soleckiego.