piątek, 22 listopada, 2024

Pracowity rok 2021 w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Za łódzkim CMWł kolejny intensywny rok, pełen wyzwań i wytężonej pracy. Pomimo wielu trudności spowodowanych pandemią i ograniczeniami w funkcjonowaniu instytucji kultury w pierwszej połowie 2021 roku, był to czas pomyślnie zrealizowanych projektów i wielu sukcesów.

Jego zwieńczeniem jest nowa wystawa stała MIASTO-MODA-MASZYNA, na którą już od dłuższego czasu czekali łodzianie. Po latach przerwy, wynikającej z gruntownej modernizacji najstarszego skrzydła Białej Fabryki, zwiedzający znów mogą cieszyć oko widokiem zabytkowych maszyn włókienniczych, które są obecnie ważną częścią ekspozycji.

foto: CMWł

MIASTO-MODA-MASZYNA, otwarta 30 grudnia 2021 roku, to wielowątkowa opowieść o życiu i pracy w Łodzi ukształtowanej przez przemysł włókienniczy i niewątpliwie jedna z najważniejszych wystaw dla tożsamości miasta.

Ekspozycja jest dopełnieniem otwartej pod koniec 2020 wystawy „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie” w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej, która w ubiegłym roku przyciągała rzesze turystów nie tylko z regionu, ale i z całej Polski. W 2021 roku wystawa została uznana za Wydarzenie Historyczne Roku 2020 w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski we współpracy z portalem historia.org.pl.

foto: CMWł

Obie wystawy, poprzez swój przekrojowy i komplementarny charakter, stanowią obowiązkowy punkt zwiedzania na kulturalnej i turystycznej mapie Łodzi.

Oprócz ekspozycji stałych, w muzeum można było oglądać cztery wystawy czasowe: „Znaki graficzne łódzkich zakładów przemysłowych PRL” (we współpracy ze Stowarzyszeniem Topografie oraz Miastograf – Cyfrowe Archiwum Łodzian), „Działy Otwarte / Działy Zamknięte” powstała z okazji 60-lecia działalności muzeum, skłaniająca do refleksji nad zmieniającą się przez lata rolą instytucji, „Ziemia (P)oddana”, która podejmuje temat relacji człowieka z naturą (ekspozycja została dwukrotnie nagrodzona, w plebiscycie Energia Kultury 2020 i w konkursie Plastry Kultury 2020), „Helena Bohle-Szacka. Przenikanie” poświęcona wybitnej polskiej artystce, graficzce, projektantce mody i propagatorce polskiej kultury za granicą.

foto: CMWł

Jednak muzeum to nie tylko działalność wystawiennicza. W 2021 roku placówce udało się zrealizować również wiele wydarzeń edukacyjnych, warsztatów kreatywnych, lekcji dla szkół i przedszkoli, a także szereg różnorodnych inicjatyw i projektów partnerskich.

W ramach zapoczątkowanej pandemią międzynarodowej inicjatywy Textile Culture Net (powołanej przez cztery instytucje związane z tkaniną artystyczną:  CMWŁ, CHAT by MILL6 Foundation w Chinach, Lottozero we Włoszech, TextielMuseum w Holandii) muzeum kontynuowało cykl wystaw online prezentowanych w mediach społecznościowych, zapraszając do współpracy kolejnych niezależnych kuratorów z różnych zakątków świata.  

Rok 2021 to również intensywne prace nad poszerzaniem zbiorów współczesnej tkaniny artystycznej oraz odzieży. W minionym roku CMWł zakupiło kolejne prace z kolekcji Arkadiusa oraz nagradzaną za granicą propozycję od RAD Duet. Był to również czas wielu partnerskich inicjatyw, które zaowocowały m.in. kolekcją „Polish Archives. Poza Czasem” marki RISK made in Warsaw, (printy pojawiające się na ubraniach zostały stworzone na podstawie próbek tkanin z okresu międzywojnia znajdujących się w zbiorach CMWŁ), zrealizowanym w przestrzeni muzeum pokazem jubileuszowej kolekcji duetu MMC czy odbywającą się cyklicznie prezentacją najciekawszych zjawisk projektowych stworzonych przez wykładowców, absolwentów i studentów Instytutu Ubioru ASP w Łodzi, przygotowaną w ramach obchodów 75-lecia istnienia uczelni.

W roku ubiegłym muzeum ogłosiło również nabór do kolejnej, 17. już edycji Międzynarodowego Triennale Tkaniny, najstarszej i najważniejszej prezentacji zjawisk związanych z tym medium, organizowanej przez CMWŁ niezmiennie od 1975 roku. Wystawa zostanie otwarta jesienią 2022 roku.

Pozostając w temacie sztuki tkaniny, nie sposób nie wspomnieć o otrzymanym w grudniu dofinansowaniu w wysokości niemal pół miliona euro z Programu „Kultura” Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 na realizację przedsięwzięcia pn. „Struktury przeplatania: tkanina jako materiał, metoda, nośnik”.  Projekt jest wspólną inicjatywą CMWŁ, Uniwersytetu w Bergen w Norwegii oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i zakłada m.in. współorganizację międzynarodowych wystaw sztuki tkaniny, seminariów, rezydencji badawczych oraz sympozjów.

Wiele efektów prac podjętych w 2021 roku będzie można oglądać już wkrótce. Zapraszamy do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...