czwartek, 7 listopada, 2024

Premiery wydawnicze Muzeum Warszawy na początek 2022 roku

Trzy nowości książkowe Muzeum Warszawy to wyjątkowe, dotąd nieopowiedziane historie. Monografia pionierki architektury krajobrazu w Polsce i twórczyni wielu założeń zieleni w Warszawie – Aliny Scholtz. Sylwetki – nakreślone słowem i kreską – piętnastu współczesnych polskich architektek. I wreszcie ilustrowana historia Warszawy dla dzieci, od jej początków do współczesności.

Alina Scholtz. Projektantka warszawskiej zieleni to pierwsza monografia architektki krajobrazu, powstała podczas pracy nad wystawą poświęconą tej niezwykłej postaci w Muzeum Woli (Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz). Książkę przygotował zespół badawczy, który pracował także nad wystawą: kuratorki Klara Czerniewska-Andryszczyk i Ewa Perlińska-Kobierzyńska, architektka krajobrazu Natalia Budnik oraz Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis z Grupy Centrala.

foto: Muzeum Warszawy, CC BY 3.0

Części książki odpowiadają obszarom działań i zainteresowań autorek i autorów. Klara Czerniewska-Andryszczyk przybliża biografię Scholtz, a także opisuje jej projekty i realizacje ogrodów oraz zieleni w osiedlach mieszkalnych. Ewa Perlińska-Kobierzyńska przygląda się wielkoskalowym działaniom Scholtz w kontekście zmian w myśleniu o architekturze zieleni i urbanistyce w połowie XX w., a także wyzwań odbudowy Warszawy. Natalia Budnik z perspektywy architektki krajobrazu rozważa zmianę jako podstawowe założenie tej dziedziny, a w twórczości Scholtz, szczególnie obecnej w projektach zieleni przy Torze Wyścigów Konnych na Służewcu, Centralnego Parku Kultury (dziś Park Rydza-Śmigłego) i Parku Saskiego. Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis z Grupy Centrala analizują znaczenie wody w projektach i realizacjach Scholtz, udowadniając, że miała nie tylko znaczenie estetyczne. Dwie ostatnie części książki to kalendarium i katalog projektów. Wraz z tekstami krytycznymi czynią książkę Alina Scholtz. Projektantka warszawskiej zieleni pierwszą tak obszerną publikacją dotyczącą jej życia i twórczości. Reprodukcje projektów uzupełniają fotografie z archiwum rodzinnego, zdjęcia realizacji – historyczne i współczesne – oraz szkice autorstwa Scholtz.

Scholtz architekturę krajobrazu rozumiała szeroko: jako projektowanie przestrzeni za pomocą roślin, wody i ukształtowania terenu, z wyjątkową wrażliwością na cykliczność życia natury. Jej projekty inspirują i, w dobie zmian klimatu, podsuwają rozwiązania, które pomagają budować zrównoważony przyrodniczo mikroklimat miasta. Bo miasto to nie tylko architektura!

  • ISBN: 978-83-959638-4-1
  • Format: 145 x 200 mm
  • Liczba stron: 262
  • Oprawa miękka, szyto-klejona z otwartym grzbietem (typ szwajcarski)
  • Cena: 36 zł
  • Premiera: już w sprzedaży!

Fragment recenzji prof. PAN dr. hab. Marty Leśniakowskiej:

Książka jest pracą zbiorową autorstwa dwóch historyczek sztuki i trojga projektantów. Dorobek Scholtzówny jest więc interpretowany z odmiennych perspektyw, dotyczących współczesnych problemów zieleni w mieście i sposobów jej kształtowania. Dzięki temu książka jest ważnym wkładem w otwarte, interdyscyplinarne badania nad polską historią architektury, architektury krajobrazu i praktyką projektową oraz związkami między nimi.

(…) materiał zebrany w kalendarium życia, katalogu projektów, bibliografii, poszerzony o cenne źródła ikonograficzne po raz pierwszy pokazuje wieloaspektowo twórczość Aliny Scholtzówny oraz aktualny stan wiedzy dotyczący dzisiejszej recepcji jej dokonań.


 Zmiana perspektywy. Historie polskich architektek to piętnaście portretów architektek współcześnie działających w Polsce. Rozmowy z architektkami uzupełniają portrety i ilustracje, dzięki którym te wyjątkowe opowieści są jeszcze ciekawsze. To książka dla wszystkich, ale szczególną przyjemność z lektury będą mieć młode osoby, które myślą o wyborze przyszłej kariery.

foto: Muzeum Warszawy, CC BY 3.0

Bohaterki książki: Monika Arczyńska, Magdalena Federowicz-Boule, Anna Paszkowska-Grudziąż, Marlena Happach, Ewa Kuryłowicz, Joanna Małecka, Natalia Paszkowska, Maria Saloni-Sadowska, Marta Sękulska-Wrońska, Dorota Sibińska, Magdalena Staniszkis, Jola Starzak, Anna Federowicz-Tomaszewska, Aleksandra Wasilkowska, Marlena Wolnik.

Projektują w Polsce i na świecie, tworzą domy jedno- i wielorodzinne, szkoły, dworce, miejskie targowiska, muzea, scenografie teatralne i woonerfy. Zdobywają nagrody i przyznają je, jako jurorki i specjalistki. Wywodzą się z różnych miast i środowisk twórczych, mają pasje, działają społecznie, prowadzą własne studia projektowe. Dlaczego wybrały architekturę? Co je inspiruje? Na jakie trudności natrafiają w pracy zawodowej? Magdalena i Maria Jeleńskie – prywatnie matka i córka – pytają utalentowane architektki z różnych pokoleń o to, jak radzą sobie w zdominowanym przez mężczyzn świecie projektowania. Chociaż dziś wydziały architektury kończy więcej kobiet niż mężczyzn, nadal to kobietom trudniej jest założyć własne pracownie czy zająć wysokie stanowiska. Najwyższa pora to zmienić!

Magdalena Jeleńska – absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Dyplom z urbanistyki uzyskała w Pracowni Projektowania Miejskiego dr inż. arch. prof. PW Marka Budzyńskiego. Odbyła praktykę zawodową w biurach architektonicznych: Are Stiasny/ Wacławek i Staniszkis-architekt. Od roku 2006 jako freelancerka projektuje wnętrza mieszkalne i biurowe. W latach 2006-2008 stały współpracowniczka w piśmie „Architektura-Murator”, gdzie pisała o współczesnej architekturze. Autorka książki „Archistoria. Opowieść o architekturze” (wyd. Muchomor, 2018).

Maria Jeleńska – ilustratorka i graficzka. Ukończyła z wyróżnieniem School of Form, studiowała także na WIZO Haifa Academy of Design and Education. Pasjonatka architektury, historii sztuki oraz fotografii.

  •  ISBN: 978-83-959638-6-5
  • Format: 160 x 235 mm
  • Liczba stron: 144
  • Oprawa miękka, szyto-klejona
  • Cena: 55 zł
  • Premiera: już w sprzedaży!

Lektura tej książki napawa mnie podziwem dla imponujących dokonań kilkunastu świetnych polskich architektek, ale także samoświadomości ich wszystkich. Poznaj siebie, gnōthi seauton, to przecież jedna z najważniejszych maksym klasycznego antyku, umieszczona nader godnie, na frontonie świątyni Apollina w Delfach.

ze wstępu prof. Marty A. Urbańskiej


Zdarzyło się w Warszawie. Historia miasta dla dzieci to opowieść o tym, jak rosła i zmieniała się Warszawa. Od założenia miasta w sercu Puszczy Mazowieckiej, aż do dziś, gdy w centrum błyszczą wieżowce, a pod ziemią pędzi metro. Historia stolicy oraz jej mieszkanek i mieszkańców obfituje w niezwykłe wydarzenia. Na kartach tej książki spotkacie średniowieczne przekupki, strojnych w żupany szlachciców, królów i królowe Polski, znanych poetów i słynne naukowczynie. Idealna do wspólnego czytania i oglądania zabawnych ilustracji, ale także świetna do samodzielnych wędrówek po Warszawie dawnej i współczesnej. Kierowana do grupy wiekowej między 6. a 10. rokiem życia.

foto: Muzeum Warszawy, CC BY 3.0

Co łączy włoszczyznę z pierwszym warszawskim mostem? Jakich nietypowych lokatorów miał pałac w Wilanowie? Dlaczego warszawianki ubierały się kiedyś na czarno? O czym śpiewano na ulicach stolicy? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedzi kryją się w tej książce – tyle się tu wydarzyło!

Maria Karpińska – absolwentka wydziału Artes Liberales na UW. W 2014 roku otrzymała stypendium Rządu Włoskiego na badania naukowe dotyczące związku literatury i narracyjnego budowania tożsamości prowadzone na Università di Pisa, zaś w 2015 – Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artykuły, opowiadania, recenzje literackie i operowe – również pod nazwiskiem Sokołowska – publikowała m.in. w „Res Publice Nowej”, „Czasie Kultury”, „Teatrze”, „Znaku”, „Twórczości”, na dwutygodnik.com i przekroj.pl oraz w miesięczniku „Nowe Książki”, dla którego pisała także o literaturze dziecięcej. W 2020 roku ukazała się jej debiutancka powieść Żywopłoty (wyd. W.A.B, seria Archipelagi), za którą otrzymała Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida. Jest też laureatką Nagrody Literackiej Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Anna Burchard – absolwentka historii sztuki na UW i pomaturalnej szkoły plastycznej „Studio Sztuki”. Od 15 lat jest czynną graficzką użytkową i projektantką. Tworzyła między innymi okładki książkowe oraz ilustracje i plakaty, projektowała identyfikację wizualną do wystaw i katalogów. Mama czwórki dzieci.

  • ISBN: 978-83-959638-7-2
  • Format: 200 x 260 mm
  • Liczba stron: 48
  • Oprawa twarda
  • Cena: 42 zł
  • Premiera: 1.03.2022

E-book i drugie wydanie Wstecz. Historia Warszawy do początku. Książka Błażeja Brzostka to pierwsza od niemal 50 lat przekrojowa publikacja dotycząca historii Warszawy. Autor podważa niejeden ugruntowany obraz miasta, eksperymentuje z formą, proponując tytułowe spojrzenie Wstecz – od roku 2021 do średniowiecznych początków miasta. Odwrócenie zwyczajowego porządku opowiadania historii pomaga autorowi wymknąć się tradycyjnej narracji i roli wszystkowiedzącego dziejopisa.

– Przeszłość nie istnieje – przypomina nam Błażej Brzostek. – Istnieją tylko jej ślady, które oglądamy w czasie teraźniejszym. Istnieje opowieść tworzona przez rodziców, historyków, polityków i duchownych dla edukacji, emocji, umocnienia w wierze.

Licząca niemal 800 stron książka składa się z 65 rozdziałów opatrzonych datami, od 2021 do 1339. Na drodze od dziś „do początku”, Brzostek nie odmierza równo kroków. Wybiera swobodnie lata, przy których się zatrzymuje. Rozpoczyna od obrazu Warszawy z lat 20. XXI wieku, cofa się do transformacji lat 90. XX wieku, zanurza w PRL, okres wojny, niepodległości, potem zaboru, zagląda do czasów nowożytnych, aby na końcu dotrzeć do średniowiecznych początków miasta.

Książka miała premierę w listopadzie zeszłego roku, a wiosną ukaże się e-book, na rynku pojawi się także drugie wydanie w formie papierowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...