Dyrektor Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau dr Piotr M. A. Cywiński odebrał we Włoszech nagrodę Cherasco Storia za zasługi w upowszechnianiu historii.
Premio Cherasco Storia to jedna z najbardziej prestiżowych nagród z zakresu historii we Włoszech ustanowiona w 1997 r. Od 2010 r., oprócz wyróżnienia za książkę historyczną, Fondazione De Benedetti – Cherasco 1547 przyznaje Cherasco Storia za upowszechnianie historii.
Uwagę jury nagrody zwróciła książka Piotra Cywińskiego Epitafium… i inne spisane niepokoje, która w 2017 r. została przełożona na język włoski i ukazała się nakładem wydawnictwa Bollati Boringhieri pod tytułem Non c’è una fine.
Każdego roku, w przeddzień wręczenia nagród, laureaci spotykają się z uczniami i studentami piemonckich szkół i uniwersytetów. Piotr Cywiński wygłosił w tym roku wykład o dzisiejszych wyzwaniach Auschwitz.
– Podobnie do doświadczenia ludzkiego, pamięć jest przede wszystkim kluczem do budowania teraźniejszości i przyszłości naszego świata. Innych tak wielkich kluczy nie mamy. Dlatego pamięć musi w nas wzbudzać moralny niepokój i chęć odnajdywania ścieżek własnej odpowiedzialności – powiedział Piotr Cywiński zgromadzonym ponad 400 słuchaczom.
Wyróżnienie zostało przyznane już w ubiegłym roku, jednak ze względu na pandemię koronawirusa organizatorzy zmuszeni byli do przełożenia uroczystości. W tym roku zdecydowano się na wręczenie nagród w podwójnej edycji za lata 2020 i 2021.
Premio Internazionale Cherasco Storia ma na celu wyeksponowanie historii jako podstawowej dyscypliny naukowej współistnienia obywateli w społeczeństwie. Ma rozbudzać w ludziach pasję do poznawania przeszłości, ucząc tego, iż miłość do historii można przekazać jedynie poprzez jasny i porywający język połączony z wnikliwością badań.