Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wystosował list otwarty do ministra kultury, w którym – nawiązując do wsparcia udzielonego z budżetu państwa Fundacji Lux Veritatis – zaapelował o środki na wsparcie bydgoskiego Parku Kultury.
W swoim piśmie prezydent Bydgoszczy nawiązał do informacji o wsparciu udzielonym z budżetu państwa Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. Św. Jana Pawła II w Toruniu. Zostało ono utworzone na podstawie umowy z Fundacją Lux Veritatis zarządzanej m.in. przez Ojca Tadeusza Rydzyka. Wsparcie wyniosło 60 mln zł i ma być przeznaczone na opracowanie założeń i kompleksową realizację wystawy stałej.
„Zwracam się do Pana Premiera z prośbą o adekwatne wsparcie dla utworzonej w Bydgoszczy w 2019 roku instytucji Park Kultury wraz z propozycją współprowadzenia tej instytucji” czytamy w piśmie prezydenta R. Bruskiego. „Bydgoszcz od kilku lat konsekwentnie realizuje największy w powojennej historii miasta program rozwoju infrastruktury służącej kulturze. W ramach zadań inwestycyjnych przeprowadzono m.in. rewitalizację Młynu Rothera (ponad 100 mln zł), odbudowę Teatru Kameralnego (ok. 30 mln zł), rozbudowę Muzeum Okręgowego (ok. 30 mln zł), a w obecnym roku rozpocznie się modernizacja Teatru Polskiego (ok. 30 mln zł) i budowa IV kręgu Opery Nova (współfinansowana z samorządem województwa – ok. 50 mln zł). Program inwestycyjny jest finansowany głównie ze środków własnych miasta oraz z funduszy unijnych, pozyskiwanych z Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Obiekt Parku Kultury znajduje się w najatrakcyjniejszej części miasta – na Wyspie Młyńskiej. W ramach koncepcji jego zagospodarowania przewiduje się m.in. przestrzenie dotyczące m.in.: ludzkiego mózgu, przemysłowego dziedzictwa, znaczenia wody dla życia człowieka, a także techniki z uwzględnieniem roli wybitnego polskiego kryptologa Mariana Rejewskiego. Proces wyposażania obiektu i dostępne na ten cel środki będą miały kluczowe znaczenie dla wypełnienia najwyższej jakości treścią tego wyjątkowego miejsca. Niewątpliwie udział rządu, we współprowadzeniu instytucji kultury, ten proces zdecydowanie by przyspieszył i ułatwił stworzenie wyjątkowego miejsca na mapie polskiej i europejskiej kultury. Szanowny Panie Premierze, liczę, tym razem na przychylne ustosunkowanie się do mojej prośby. Sformułowanie „tym razem” wynika z faktu odmowy spełnienia prośby dotyczącej współfinansowania ze środków budżetu państwa budowy w Bydgoszczy Centrum Camerimage wyrażonej w przesłanym do Pana Premiera piśmie z dnia 22 grudnia 2015”.