11 listopada 2022 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w III edycji konkursu „Pro bono Poloniae” im. Dawida Krupeja. Celem projektu odbywającego się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, było uhonorowanie wyróżniających się organizacji pozarządowych, chórów, zespołów oraz osób prywatnych, które swoją działalnością promowały w latach 2021 i 2022 polską kulturę w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem działań pielęgnujących wątki historyczne i patriotyczne, w tym historię Polski w latach 1939 – 1945.
W Narodowe Święto Niepodległości, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w trakcie uroczystej gali III edycji konkursu „Pro Bono Poloniae” im. Dawida Krupeja uhonorowało wyróżniające się organizacje pozarządowe, chóry, zespoły oraz osoby prywatne, które swoją działalnością promowały w latach 2020 i 2021 polską kulturę w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem działań pielęgnujących wątki historyczne i patriotyczne, w tym historię Polski w latach 1939 – 1945. Patronat medialny udzielili: TVP3 Gdańsk, Radio Gdańsk S.A. oraz portal Dzieje.pl.
Laureaci konkursu zostali wybrani werdyktem jury, pod przewodnictwem dr hab. Mariusza Mroza.
Laureaci III edycji Konkursu „Pro Bono Poloniae” im. Dawida Krupeja:
- W kategorii „Organizacje Pozarządowe”
- miejsce I: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Gryf, film „Pseudonim Lufa” – historia ppor. Henryka Wieliczki ps. Lufa, żołnierza, partyzanta i oficera 5 a następnie 6 Wileńskiej Brygady AK.
- miejsce II: Stowarzyszenie Artystyczne „Usta Usta”, spektakl „Gdzieś daleko stąd” Teatru Usta Usta Republika.
- miejsce III: Fundacja Brama Epok, „Nasz, lokalny Patriotyzm” – działania Fundacji Brama Epok w Cielętach, m.in. mural „Nasze dziedzictwo”.
- wyróżnienie: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Avito Vivit Honore”, inscenizacja historyczna „Ostatni żołnierz września – Hubal historia prawdziwa”.
- W kategorii „Chóry, zespoły, osoby prywatne”
- miejsce I: Sebastian Ryś, monodram „Kolumbowie – piegowata pogoda”.
- miejsce II: Agata Leśniewska wraz z zespołem, koncert w hołdzie Powstańcom Warszawskim.
- miejsce III: Teatr „Słudzy Jej Królewskiej Mości”, spektakl „Dzieci z naszego podwórka”.
- wyróżnienie: Folk Acoustic, projekt muzyczny „Piaśnicki Lament”.
Przedmiotem Konkursu było udokumentowanie wskazanego wydarzenia artystycznego (koncertu, widowiska, spektaklu, wystawy, innego) lub przedstawienie projektu wydarzenia promującego polską kulturę w kraju i za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem wątków historycznych i patriotycznych oraz promocji historii Polski w latach 1939-1945.
Śp. Dawid Krupej – patron Konkursu Pro bono Poloniae, absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, były pracownik Muzeum, radny Miasta Gdańska, pracownik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego; artysta i społecznik, którego praca zawodowa, zacięcie organizatorskie i nieprzeciętne uzdolnienia wokalno-muzyczne służyły podtrzymaniu ducha polskości i były dowodem żywego patriotyzmu kultywowanego w młodym pokoleniu.
Zgromadzonych w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiegio w Muzeum II Wojny w Gdańsku powitał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt, prof. UG:
– 6 pokoleń czekało na powrót Polski na polityczną mapę Europy przez 123 lata. A licząc od pierwszego rozbioru nawet dłużej – mówił. – Wśród polskich elit nie zginęła pamięć o osiągnięciach pierwszej Rzeczpospolitej, do której ciągnęli z wielu zakątków świata ludzie szukając swego miejsca na Ziemi. Najpierw elity, a w drugiej połowie XIX w. setki tysięcy ludzi podnosiły ideę niepodległości przygotowując się do jej odzyskania gdy zaistnieją korzystne warunki. Tzw. Wielka Wojna czyli I wojna światowa te warunki uczyniła. Polacy byli gotowi na ten moment, który nadszedł w listopadzie 1918 roku będąc aktywnymi w różnych dziedzinach życia: militarnej, politycznej – o tym najczęściej wspomina się przy okazji 11 listopada, ale to, że duch narodowy przetrwał, w ogromnym stopniu zawdzięczamy ludziom kultury: muzykom, kompozytorom, pisarzom, poetom. (…) Każde pokolenie naszych współobywateli dostarcza nowych utalentowanych ludzi i dzisiaj będziemy honorować niektórych z nich.
Zwieńczeniem gali wręczenia nagród, w ramach III edycji Konkursu „Pro bono Poloniae” im. Dawida Krupeja, był koncert Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego w Karolinie pod dyr. Jacka Bonieckiego.