We wrześniu i październiku br. w Łambinowicach, Opolu oraz w Warszawie realizowany był projekt „Wojna, niewola i potyczki na słowa”. Brali w nim udział uczniowie opolskich szkół. Przebieg projektu prezentuje film, który można już obejrzeć w serwisie YouTube.
Projekt realizowało Stowarzyszenie Przyjaciół CMJW, przy wsparciu Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Partnerami byli także: Zespół Szkół Ogólnokształcących im. A. Mickiewicza w Kluczborku, Publiczne Liceum Ogólnokształcące nr III z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu, I Liceum Ogólnokształcące im. J. Iwaszkiewicza w Namysłowie, Katolickie Liceum Ogólnokształcące Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki w Opolu oraz Publiczne Przedszkole w Łambinowicach.
Jednym z pierwszych projektowych działań, angażujących 117 uczniów szkół partnerskich, było zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum w Łambinowicach, warsztaty i wykłady. Następnie drużyny reprezentujące szkoły wraz z opiekunami zwiedzili Muzeum Powstania Warszawskiego i spotkali się z Wandą Traczyk-Stawską. Trzy dni później w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu młodzież przeszła szkolenie dotyczące zasad debaty oksfordzkiej. Uczniowie przeprowadzili także sondy uliczne w swoich miejscowościach. Zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystali podczas turnieju debat w sali Senatu Uniwersytetu Opolskiego.
W projekcie udział wzięła także 22-osobowa grupa dzieci z Publicznego Przedszkola w Łambinowicach. Uczestniczyła ona w warsztatach autorskich Zuzanny Nierenberg, pt. „Uczę się być przyjacielem”.
Projekt „Wojna, niewola i potyczki na słowa” został dofinansowany z programu Eduko – Bardzo Młoda Kultura – OPOLSKIE.