czwartek, 24 kwietnia, 2025

Przestroga wynika z pamięci. Sprawozdanie Miejsca Pamięci 2021

Ukazało się polsko-angielskie sprawozdanie podsumowujące rok 2021 w Miejscu Pamięci i Muzeum Auschwitz. W swoim wstępie dyrektor dr Piotr M. A. Cywiński napisał: „Dzieckiem mądrości jest przestroga. A owa przestroga wynika z pamięci”.

„Nigdy wcześniej ludzie nie mogli i nie potrafili tak wiele, jak mogą i potrafią dziś. Tymczasem wszyscy bardziej dbamy o to, by samych siebie urządzić w swoim świecie, niż tworzyć świat lepszy dla dzieci i dla całej przyszłości” czytamy we wstępie. „Przyszłość nie jest tym, co nadejdzie kiedyś, później, sama z siebie! Ona już jest obecna, już żyje i się rozwija w naszych zamiarach, w naszych wyborach i w naszej obojętności” podkreślił Piotr Cywiński.

Na 80 stronach polsko-angielskiego wydawnictwa znalazły się informacje o najważniejszych wydarzeniach minionego roku w Muzeum, analiza frekwencji w Miejscu Pamięci, które w ubiegłym roku odwiedziło nieco ponad 563 tysiące osób.

„W trudnej sytuacji epidemicznej udało się zorganizować w Miejscu Pamięci ponad 200 różnego rodzaju działań edukacyjnych, w tym warsztaty, prezentacje, prelekcje i wykłady. Jedną z odpowiedzi na wyzwanie doby pandemii był widoczny rozwój dodatkowych zajęć prowadzonych online.” – czytamy. „Nowym sposobem upowszechniania wiedzy o historii Auschwitz jest cykl dwujęzycznych podcastów dostępny na wszystkich najważniejszych światowych serwisach” – podkreślają autorzy.

Najważniejszym wydarzeniem edukacyjnym roku była międzynarodowa konferencja metodyczna online „Czy to jest człowiek. Wykluczenia we współczesnym świecie”, podejmująca tematy aktualnie obserwowanych dyskryminacji. 

Specjalne miejsce w sprawozdaniu poświęcono nowym technologiom, które mają wesprzeć działania edukacyjne Muzeum.

Izraelska firma AppsFlyer tworzy innowacyjne narzędzia, dzięki którym miliony ludzi będą mieć możliwość zwiedzenia Miejsca Pamięci z edukatorem za pośrednictwem Internetu. Za kreatywną część projektu odpowiedzialna jest izraelska firma Diskin.

Polska firma Real Invented Studio – w ścisłej współpracy z historykami i edukatorami Muzeum – jest autorem niezwykle precyzyjnego odtworzenia terenu obozu Birkenau w cyfrowej technologii 3D. Powstałe narzędzie pozwoli na zapoznanie się z przestrzenią obozu z maja-czerwca 1944 r. zarówno na ekranie, jak i przy pomocy okularów VR.

Ten obszar działań rozwoju Muzeum możliwy jest dzięki wsparciu Fundacji Auschwitz-Birkenau, która – poza budową funduszu na rzecz zachowania autentyzmu Miejsca Pamięci – rozpoczęła gromadzenie dodatkowych środków na edukację.

Inne poruszane w sprawozdaniu tematy to prowadzone w Miejscu Pamięci prace konserwatorskie, nowe wydawnictwa, kierunki prac badawczych, nowe i opracowywane wystawy, a także nowe obiekty w Archiwum i Zbiorach Muzeum.

Istotnym elementem jest także sprawozdanie finansowe i lista darczyńców, którzy wsparli Muzeum. Tekstom towarzyszą fotografie prezentujące najważniejsze wydarzenia w Miejscu Pamięci, a także reprodukcje artefaktów oraz archiwalnych dokumentów.

sprawozdanie do pobrania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...