Podpisana we wtorek przez Prezydenta RP ustawa „covidowa” umożliwia ubieganie się o świadczenie postojowe osobom zatrudnionym w oparciu o umowy cywilnoprawne. Mogą one być również zwolnione ze składek na ubezpieczenie społeczne. Dotyczy to m.in. przewodników i edukatorów muzealnych.
Aby uzyskać świadczenie postojowe, przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej do dnia wejścia w życie ustawy uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek, nie może być wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS.
Rada Ministrów może w drodze rozporządzenia, przyznać ponowną wypłatę jednorazowego dodatkowego świadczenia postojowego, mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego.
Przepis wejdzie w życie z 30-dniowym vacatio legis.
Osoby wykonujące swoje prace na podstawie umowy zlecenia mogą być również zwolnione ze składek na ubezpieczenie społeczne. Zleceniobiorca zachowuje przy tym prawo do ubezpieczenia zdrowotnego.
W Tarczy Antykryzysowej 6.0 znalazły się także zapisy znacznie rozszerzające dostęp przewodników i edukatorów muzealnych oraz podmiotów prowadzących działalność muzealną do takich narzędzi wparcia finansowego, jak:
- aplikowanie o środki na ochronę miejsc pracy (dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w kwocie 2 tys. zł przez 3 miesiące),
- zwolnienie ze składek ZUS,
- dotacje dla małych i średnich przedsiębiorców w wysokości do 5 tys. zł.