niedziela, 22 grudnia, 2024

Przyjaciele Muzeum Pamięci Sybiru 2022

Białostockie Muzeum pamięci Sybiru co roku wyróżnia osoby, które wykazują się szczególnym zaangażowaniem w działania na jego rzecz. W piątek, 9 grudnia, do grona Przyjaciół Muzeum Pamięci Sybiru dołączyły kolejne trzy osoby.

Wszystkie trzy uhonorowane osoby były orędownikami powstania w Białymstoku placówki, która zachowa pamięć o polskich zesłańcach i deportowanych w głąb Rosji, a później Związku Sowieckiego.

Barbara Sokólska jest jednym z najhojniejszych darczyńców muzeum pod względem liczby przekazanych pamiątek. Współtworzą one dzisiaj wystawę stałą – to na przykład kamizelka, w którą rodzice owinęli małą Basię w czasie morderczej drogi na Sybir. Sybiraczka stale współpracuje z muzeum, służąc zawsze pomocą i dobrą radą.

Barbara Sokólska, z domu Młynarz, 13 kwietnia 1940 roku jako niespełna miesięczne niemowlę została przez Sowietów deportowana do Kazachstanu. Jej rodzina wróciła do Polski w 1946 roku. Jest aktywną działaczką Związku Sybiraków. Bierze udział w uroczystościach patriotycznych i wystawach, a także spotyka się z młodzieżą, której opowiada o dramacie sowieckich deportacji z perspektywy naocznego świadka historii. Przybliża los deportowanych milionom Polaków, występując w mediach regionalnych i ogólnopolskich.

Kordian Borejko od 2005 roku działa na rzecz Sybiraków i Sybiraczek, najpierw w Gdańskim Oddziale Związku Sybiraków, a od 2014 pełni funkcję prezesa Zarządu Głównego tego związku. Dzięki jego staraniom i wsparciu sukcesem zakończyły się takie inicjatywy, jak wypłata odszkodowań dla Sybiraków, kontynuacja wydawania przedwojennego czasopisma „Sybirak”, wreszcie – otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru.

Kordian Borejko był deportowany do Kazachstanu 10 lutego 1940 roku, gdy był zaledwie siedmiomiesięcznym niemowlęciem. Jego rodzina spędziła na zesłaniu 6,5 roku. W dniu uroczystości otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru, 17 września 2021 r. przypominał zasługi matek, dzięki którym przetrwali najmłodsi deportowani na „nieludzką ziemię”.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski od początku był orędownikiem budowy w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru. Podkreślał, że jako miasto boleśnie dotknięte sowieckimi represjami, ma ono obowiązek zachowania dziedzictwa dawnych Kresów i pamięci o ich zagładzie. Muzeum powstało w dużej mierze dzięki jego wsparciu i bezkompromisowym staraniom o środki na realizację tego projektu.


W czasie uroczystości na prośbę przedstawicieli Związku Sybiraków odbyło się także wręczenie dyrektorowi Muzeum Pamięci Sybiru Wojciechowi Śleszyńskiemu Złotej Odznaki Honorowej „za zasługi dla Związku Sybiraków”. Dyrektor podkreślał, że zasługi są nie tylko jego, ale też oddanego sprawom Sybiraków zespołu, którym kieruje.

Uroczystość z okazji Dnia Przyjaciela Muzeum Pamięci Sybiru zakończył występ muzyczny Maestro Chives’a, czyli skrzypka Marcina Roszkowskiego.

Przyjaciele Muzeum Sybiru otrzymali pamiątkową statuetkę – marmurowy blok przypominający bryłę lodu lub śniegu i przywołujący skojarzenia z zimnem Syberii.

oprac. na podst. mat. UM Białystok

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...