Londyńskie Muzeum Nauki zostało tymczasowo przekształcone w punkt szczepień. Tym samym tysiące londyńczyków może przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19 w historycznym otoczeniu.
Pracownicy NHS wspierani przez personel muzeum mają zaszczepić kilka tysięcy osób. Szczepienia odbywają się w Galerii Wystaw Specjalnych, rozległej przestrzeni przeznaczonej na organizację wystaw czasowych, na której zostały wcześniej wystawione tysiące artefaktów, w tym reaktor syntezy jądrowej, historyczne roboty i statek kosmiczny pilotowany przez pierwszą kobietę w kosmosie, kosmonautkę Walentinę Tiereszkową.
mówi Sir Ian Blatchford, dyrektor Muzeum Nauki.
dodaje Hon Oliver Dowden, sekretarz stanu w Departamencie Kultury, Mediów i Sportu.
Muzeum Nauki jest pierwszym muzeum narodowym w Wielkiej Brytanii, w którym powstało centrum szczepień i wspierającym w ten sposób program masowych szczepień NHS. To również ważna część stworzonego w odpowiedzi na pandemię koronawirusa programu Science Museum Group, który obejmuje tworzenie zasobów edukacyjnych do nauczania w domu, prowadzenie wirtualnych prelekcji na temat zmian klimatycznych i kolekcjonowanie obiektów związanych z COVID-19.
Muzealny punkt szczepień rozpoczął swoją działalność 11 marca, czyli rok po pierwszym zamknięciu Muzeum Nauki z powodu COVID-19 i w trakcie przygotowań do nowej wystawy poświęconej koronawirusowi, która zostanie wystawiona po ponownym otwarciu muzeum. Placówka ma już w swoich zbiorach przekazane jej przez NHS England (rządową agencję ds. zdrowia) fiolki po szczepionkach przeciw COVID-19 użyte do pierwszych masowych szczepień na świecie. Po ponownym otwarciu muzeum publiczność i osoby odwiedzające je w celu szczepień będą mogły poznać historię szczepień i obejrzeć prezentacje związane z innymi chorobami zakaźnymi, takimi jak ebola, polio czy dżuma. Na wystawie znajdą się również prototypowe urządzenia medyczne, kartki z życzeniami z motywami koronawirusa i wykonywane w domach maseczki.