Od 1 lipca do 4 września 2022 w Kunsthaus Zürich będzie można oglądać wystawę prezentującą prace Federico Felliniego. Legendarny włoski filmowiec sceny i postacie ze swoich filmów często przedstawiał na rysunkach. Część prezentowanych na wystawie prac nie była widziana w Szwajcarii od prawie 40 lat.
Federico Fellini (1920-1993) jest jednym z najważniejszych reżyserów w historii filmu. Produkcje takie jak „La strada” (1954), „La dolce vita” (1960), „Amarcord” (1973) i „La città delle donne” (1980) to klasyczne obrazy, które odzwierciedlają problemy włoskiego społeczeństwa. Mało kto jednak wie, że Fellini był także rysownikiem, który – zanim stanął na planie filmowym – przelewał swoje marzenia na papier. Poza poszczególnymi scenami czy szczegółami scenografii rysował także bohaterów swoich filmów. Tworzone szkice ułatwiały mu orientację i pracę na planie, ale były też pomocne do tego, by zilustrować pomysły reżysera zespołowi filmowemu.
Rysunki Felliniego często bywały karykaturalne, groteskowe. Podobnie jak filmowe dzieła reżysera, są to niebanalne artystycznie, niezależne kreacje.
Na wystawie znajduje się około 500 eksponatów: rysunków, zdjęć z planu, kostiumów i rekwizytów filmowych. Wiele z nich jeszcze nigdy nie było opublikowanych. Wystawa wcześniej prezentowana była w Museum Folkwang w Essen, ale Kunsthaus Zürich wzbogacił ją o 40 dodatkowych obiektów: rekwizytów, listów i osobistych pamiątek pochodzących z Fondation Fellini Pour le Cinéma w Sion, Muzeum Felliniego w Rimini i z prywatnej kolekcji dyrygenta Graziano Mandozziego.
foto: Kunsthaus Zürich