środa, 22 stycznia, 2025

Rocznica sowieckiej napaści i obchody Dnia Sybiraka w Muzeum Pamięci Sybiru

17 września mija 83. rocznica sowieckiej agresji na Polskę. Białostockie uroczystości – wspomnienie ofiar oraz obchody przypadającego wtedy Dnia Sybiraka – odbędą się w Muzeum Pamięci Sybiru. Przed nami dwa dni wydarzeń na Węglowej 1.

– Wiele wycierpieliśmy od wschodniego najeźdźcy, jako naród i społeczeństwo – mówił prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski, na konferencji zwołanej w Muzeum Pamięci Sybiru. – Nasze tereny, wschód Polski, zostały szczególnie doświadczone ze względu na deportacje. Białystok jest więc naturalnym miejscem dla uroczystości upamiętniających 17 września 1939 r., zwłaszcza odkąd mamy tak piękną placówkę jak Muzeum Pamięci Sybiru – dodał.

Oficjalne uroczystości będą miały miejsce w sobotę 17 września o godzinie 12.00 pod pomnikiem poświęconym Bohaterskim Matkom Sybiraczkom pod Muzeum Pamięci Sybiru.

– Przygotowaliśmy dwudniowy program związany z obchodami wspomnianej rocznicy i przypadającego na 17 września Dnia Sybiraka – mówił dyrektor Muzeum, profesor Wojciech Śleszyński. – W centrum naszej uwagi są Sybiracy i ich świadectwo. Dlatego zapraszamy na zwiedzanie wystawy, w trakcie którego będzie można spotkać się z Sybirakiem i usłyszeć jego historię.

– W ten weekend mamy także specjalną propozycję – dodaje profesor Śleszyński. – Sybiracy, którzy zawsze wchodzą do naszego Muzeum bezpłatnie, będą mogli wprowadzić na wystawę stałą swoich krewnych, sąsiadów i znajomych. Towarzyszący Sybirakowi zapłacą za bilet symboliczną złotówkę. Zwiedzanie będzie możliwe w stałych godzinach pracy Muzeum: w sobotę 12.30–20.00 oraz 9.30–17.00.


Program przygotowany przez Muzeum Pamięci Sybiru:

sobota 17 września

11.15 – 12.00 „Świadkowie historii”, czyli zwiedzanie wystawy stałej w towarzystwie Sybiraków. Będą się oni dzielić swoim doświadczeniem deportacji na Sybir i prezentować przekazane Muzeum pamiątki – dziś już eksponaty na wystawie stałej. Liczba biletów ograniczona, obowiązuje rejestracja: tel. 85 672 36 00

19.00 – Światło Pamięci, czyli zapalenie symbolicznych świec na torach przy Muzeum Pamięci Sybiru, na bocznicy, z której odjeżdżały transporty deportowanych w głąb Związku Sowieckiego.

20.30 – 22.00 „17.09. Pamiętamy” – wyjątkowa iluminacja budynku Muzeum Pamięci Sybiru

niedziela 18 września

10.00-17.00 Muzealne spotkanie z edukacją, czyli aktywności dla dzieci i młodzieży z klas I-III oraz IV-VIII – wstęp wolny

12.00Pokaz filmu Pawła Domańskiego „Cena wyzwolenia” i spotkanie z reżyserem – wstęp wolny. Film dokumentalny poświęcony wydarzeniom, jakie miały miejsce na dawnych Kresach II Rzeczpospolitej po wkroczeniu Armii Czerwonej 17 września 1939 r. Przedstawia mechanizmy sowieckiej propagandy i zbrodnicze działania, których schematy realizowane są dzisiaj przez Rosję w zaatakowanej przez nią Ukrainie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...