Od 3 listopada przed Pałacem Staszica w Warszawie można oglądać wystawę „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”. Zawiera ona materiały z rodzinnych archiwów związane z życiem polskich rodzin w okresie II Rzeczypospolitej.
Wystawa powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych przekazane przez darczyńców do oddziałów Archiwów Państwowych w całej Polsce. Składa się z pięciu części ukazujących przekrój narodowościowy i wyznaniowy oraz wielokulturowość rodzin II RP, ich zróżnicowany status społeczny (od rodzin chłopskich po arystokrację), udział w obronie Niepodległej i walce o jej granice, życie codzienne w latach II RP oraz rolę kobiet w odrodzonym państwie. W towarzyszącym wystawie katalogu zaprezentowano dodatkowo bogaty materiał ilustracyjny z rodzinnych archiwów oraz komentarz historyczny dotyczący poszczególnych działów wystawy.
Wystawa realizowana jest w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.
Wystawę „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” można będzie oglądać do 10 grudnia.