sobota, 26 kwietnia, 2025

Rusza kolejny sezon Gdańskiego Szlaku Wodociągowego

Noc Nietoperzy, Urodziny Króla Jana III Sobieskiego i inne atrakcje czekają na tegorocznych zwiedzających oryginalne gdańskie zbiornikowe trio – Gdański Szlak Wodociągowy. Ruszyły zapisy, od maja stopniowo dostępne będą kolejne obiekty.

– W ubiegłym roku padł rekord – Gdański Szlak Wodociągowy odwiedziło ponad 19 tys. osób. Liczymy, że również w tym roku uda nam się ten sukces powtórzyć lub pobić rekord, zwłaszcza, że ostre przepisy pandemiczne wpływające na liczbę dostępnych miejsc w tej chwili nie obowiązują – mówi Jacek Skarbek, prezes GIWK Sp. z o.o., organizatora wycieczek.

Zbiornik Wody Stary Sobieski i Zbiornik Wody Kazimierz można odwiedzić od 1 maja do końca września, cieszący się olbrzymią popularnością i sympatią Zbiornik Wody Stara Orunia będzie dostępny od 1 czerwca do końca sierpnia. Wejście do każdego z rezerwuarów kosztuje 15 zł, zwiedzanie zbiornika Kazimierz jest bezpłatne. Zapisy i bilety tylko on-line na www.szlak.gda.pl.

Dla osób, które zwiedzą trzy zbiorniki i zbiorą trzy naklejki, przewidziano nagrody w postaci puzzli. Zwiedzanie odbywa się zawsze w grupach z przewodnikiem, który jest źródłem unikatowej wiedzy.


112-letnietni monumentalny zbiornik Sobieski wyróżnia klimatyczne wnętrze, unikalna akustyka (dźwięk niesie się na odległość do 200 m, powracając w formie echa przez nawet 7 sekund) i przekrojowa, interdyscyplinarna wystawa poświęcona historii Gdańska z perspektywy zaopatrzenia w wodę. 13-14 sierpnia zaplanowana jest tu dodatkowa atrakcja – wspólne świętowanie urodzin króla Jana III Sobieskiego.

Zbiornik Kazimierz, umiejscowiony w pobliżu plaży na Wyspie Sobieszewskiej, jest czynnym obiektem, na co dzień dbającym o odpowiednie ciśnienie wody. Wieża ciśnień ma 30 m wysokości, a na jej szczycie znajduje się taras z widokiem na Zatokę Gdańską i Żuławy Wiślane. Dostępna jest tu także interaktywna wystawa o walorach przyrodniczych Wyspy Sobieszewskiej oraz wystawa prezentująca ciekawostki fizyczne związane z funkcjonowaniem zbiornika.

Stara Orunia zachwyca bogactwem przyrodniczym i kunsztem architektonicznym – specyficzny mikroklimat tego miejsca sprawił, że stał się on wartościowym siedliskiem nietoperzy.  Zwiedzanie jest możliwe dopiero, gdy latające ssaki na dobre opuszczą obiekt. Minionej zimy w zbiorniku naliczono 120 nietoperzy – 71 nocków rudych, 29 nocków Natterera, 19 nocków dużych, a także 1 osobnika niezidentyfikowanego gatunkowo. Wnętrze zbiornika jest częściowo zalane wodą, dlatego zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych w tym celu pomostach. 27-28 sierpnia przewidziana jest dodatkowa atrakcja – Noc Nietoperzy.

ŹródłoUM Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...