czwartek, 7 listopada, 2024

Rusza kolejny sezon Gdańskiego Szlaku Wodociągowego

Noc Nietoperzy, Urodziny Króla Jana III Sobieskiego i inne atrakcje czekają na tegorocznych zwiedzających oryginalne gdańskie zbiornikowe trio – Gdański Szlak Wodociągowy. Ruszyły zapisy, od maja stopniowo dostępne będą kolejne obiekty.

– W ubiegłym roku padł rekord – Gdański Szlak Wodociągowy odwiedziło ponad 19 tys. osób. Liczymy, że również w tym roku uda nam się ten sukces powtórzyć lub pobić rekord, zwłaszcza, że ostre przepisy pandemiczne wpływające na liczbę dostępnych miejsc w tej chwili nie obowiązują – mówi Jacek Skarbek, prezes GIWK Sp. z o.o., organizatora wycieczek.

Zbiornik Wody Stary Sobieski i Zbiornik Wody Kazimierz można odwiedzić od 1 maja do końca września, cieszący się olbrzymią popularnością i sympatią Zbiornik Wody Stara Orunia będzie dostępny od 1 czerwca do końca sierpnia. Wejście do każdego z rezerwuarów kosztuje 15 zł, zwiedzanie zbiornika Kazimierz jest bezpłatne. Zapisy i bilety tylko on-line na www.szlak.gda.pl.

Dla osób, które zwiedzą trzy zbiorniki i zbiorą trzy naklejki, przewidziano nagrody w postaci puzzli. Zwiedzanie odbywa się zawsze w grupach z przewodnikiem, który jest źródłem unikatowej wiedzy.


112-letnietni monumentalny zbiornik Sobieski wyróżnia klimatyczne wnętrze, unikalna akustyka (dźwięk niesie się na odległość do 200 m, powracając w formie echa przez nawet 7 sekund) i przekrojowa, interdyscyplinarna wystawa poświęcona historii Gdańska z perspektywy zaopatrzenia w wodę. 13-14 sierpnia zaplanowana jest tu dodatkowa atrakcja – wspólne świętowanie urodzin króla Jana III Sobieskiego.

Zbiornik Kazimierz, umiejscowiony w pobliżu plaży na Wyspie Sobieszewskiej, jest czynnym obiektem, na co dzień dbającym o odpowiednie ciśnienie wody. Wieża ciśnień ma 30 m wysokości, a na jej szczycie znajduje się taras z widokiem na Zatokę Gdańską i Żuławy Wiślane. Dostępna jest tu także interaktywna wystawa o walorach przyrodniczych Wyspy Sobieszewskiej oraz wystawa prezentująca ciekawostki fizyczne związane z funkcjonowaniem zbiornika.

Stara Orunia zachwyca bogactwem przyrodniczym i kunsztem architektonicznym – specyficzny mikroklimat tego miejsca sprawił, że stał się on wartościowym siedliskiem nietoperzy.  Zwiedzanie jest możliwe dopiero, gdy latające ssaki na dobre opuszczą obiekt. Minionej zimy w zbiorniku naliczono 120 nietoperzy – 71 nocków rudych, 29 nocków Natterera, 19 nocków dużych, a także 1 osobnika niezidentyfikowanego gatunkowo. Wnętrze zbiornika jest częściowo zalane wodą, dlatego zwiedzanie odbywa się po specjalnie przygotowanych w tym celu pomostach. 27-28 sierpnia przewidziana jest dodatkowa atrakcja – Noc Nietoperzy.

ŹródłoUM Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...