Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundacja Kultury bez Barier oraz Kompetenzzentrum für Kulturelle Bildung im Alter und Inklusion będą realizatorami programu „Kultura bez barier”, którego celem jest poprawa dostępności oferty polskich instytucji kultury dla osób z niepełnosprawnościami. Partnerem strategicznym projektu jest MKDNiS.
W ramach programu instytucje kultury z całej Polski będą mogły starać się o granty na łączną kwotę blisko 20 mln zł.
mówił na konferencji prasowej przybliżającej założenia projektu prezes PFRON, Krzysztof Michałkiewicz.
Projekt „Kultura bez barier” finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.
podkreśla wicepremier Jarosław Sellin.
Beneficjenci programu zrealizują projekty, w których planowanie i realizację włączani będą przedstawiciele organizacji zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami i społeczności lokalnych. Środki z programu będą mogły zostać wykorzystane na działania umożliwiające szersze udostępnienie oferty kulturalnej osobom z niepełnosprawnościami, jak np. organizację warsztatów edukacyjnych, przygotowanie specjalnych ścieżek zwiedzania, audiodeskrypcje obiektów i przedstawień, obecność przewodników oprowadzających w Polskim Języku Migowym, dotykowe tyflografiki, modele 3D, opisy obiektów w języku uproszczonym czy wdrażanie projektowania uniwersalnego w przestrzeni instytucji. Program nie obejmie natomiast dostępności architektonicznej budynków. Nabór wniosków o granty planowany jest na początek 2022 r.
Trwałym efektem programu „Kultura bez barier” będzie również model organizowania wydarzeń kulturalnych w taki sposób, by były one dostępne dla jak najszerszej publiczności. Model będzie mógł być wdrażany w polskich bibliotekach, domach kultury, teatrach, galeriach, muzeach i innych instytucjach kultury – także tych, które nie wezmą udziału w programie.