czwartek, 21 listopada, 2024

„Sandomierz – zapomniana rezydencja Jagiellonów”

Jest już dostępna dla zwiedzających najnowsza wystawa plenerowa „Sandomierz – zapomniana rezydencja Jagiellonów”. Wystawa znajduje się u jednego z partnerów zagranicznych Muzeum – Muzeum Historycznym w Trokach Trakų istorijos muziejus (Trakai history museum) .

Ekspozycja jest częścią projektu o tym samym tytule, realizowanego w ramach programu „Kultura inspirująca” we współpracy z Muzeum Historycznym w Trokach Trakų istorijos muziejus (Trakai history museum) i z Instytutem Polski w Wilnie Lenkijos institutas Vilniuje – Instytut Polski w Wilnie .

Celem projektu jest popularyzacja wiedzy o historycznych związkach Polski i Litwy poprzez skupienie się na mało znanym przykładzie Sandomierza – jednego z najważniejszych miast rezydencjonalnych królów polskich i wielkich książąt litewskich z dynastii Jagiellonów, znajdującego się na trasie ich przejazdów z Krakowa do Wilna. Projekt służy promocji jagiellońskiego dziedzictwa kulturowego z terenu Polski w litewskim społeczeństwie, którego narodowa tożsamość jest ściśle związana z historią Jagiellonów. Ponadto, celem projektu jest rozwijanie współpracy Muzeum Zamkowego w Sandomierzu z Muzeum Historycznym w Trokach, mającym podobny charakter i profil zbiorów.

Obszarem działania są Troki, miejscowość blisko Wilna i jeden z najważniejszych ośrodków litewskiego ruchu turystycznego, słynący z monumentalnego zamku wielkich książąt litewskich. Zamek trocki należy do największych atrakcji turystycznych Litwy i najważniejszych historycznych symboli narodowych.

Projekt skupia się na Sandomierzu ze względu na jego istotną rolę w dziejach dynastii Jagiellonów. Sandomierz był jedną z ulubionych rezydencji Władysława Jagiełły, Kazimierza Jagiellończyka i Jana Olbrachta, a tutejszy zamek (siedziba Muzeum Zamkowego) wiele zawdzięczał również Zygmuntowi I Staremu. Pozostali monarchowie z dynastii Jagiellonów również tutaj bywali. W zamku przyszła na świat Barbara Jagiellonka, córka Kazimierza Jagiellończyka, późniejsza księżna Saksonii. W katedrze sandomierskiej zachowały się bizantyńsko-ruskie freski fundacji Jagiełły – jeden z najważniejszych zachowanych przykładów artystycznego mecenatu Jagiellonów w Polsce, a przy tym świadectwo ścisłych związków Sandomierza z ruskimi prowincjami Wielkiego Księstwa.

Idea wystawy: Mikołaj Getka-Kenig

Tekst wystawy: Tomisław Giergiel

Redakcja: Karolina Gara

Koordynator: Sylwia Mroczka

Projekt i wykonania: ArtMedia

Wystawa dostępna będzie od sierpnia do końca października w Muzeum Historycznym w Trokach na Litwie.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura inspirująca.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj