poniedziałek, 28 kwietnia, 2025

„Sąsiedzi” na Festiwalu Żydowskiego Jedzenia

Czwarta edycja TISZ* Festiwalu Żydowskiego Jedzenia organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się pod hasłem „Sąsiedzi”. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia będą relacje z sąsiadami –  tymi najbliższymi, za ścianą czy po drugiej stronie ulicy, ale też tymi dalszymi. W programie: spotkania stacjonarne i online, spacery, wykłady i rozmowy o herbacie. Tradycyjnie TISZ Festiwal odbywa się w trakcie radosnego, żydowskiego święta Sukkot. Przychód z jednego ze spotkań wesprze Fundację Ocalenie, która pomaga uchodźcom, imigrantom i cudzoziemcom.

Do udziału w festiwalu Muzeum POLIN zaprasza zarówno ekspertów od kuchni żydowskiej, jak i przedstawicieli mniejszości etnicznych i językowych oraz migrantów. Szykują się wspólne rozmowy o  jedzeniu żydowskim w perspektywie lokalnej wymiany. Tegoroczny TISZ Festiwal będzie także okazją, aby zastanowić się nad tym, jak gotowanie i jedzenie łączą się ze świadomością ekologiczną i społeczną. Na 5 dni Muzeum POLIN przygotowało spotkania online z przedstawicielami sąsiedzkich mniejszości, a także spacery kulinarne po Warszawie, zarówno tej dawnej żydowskiej, jak i współczesnej, w której nadal mieszają się różne języki, smaki i zapachy.

Cykl „Sąsiedzi”: poznaj tych, co najbliżej

Każdego dnia TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia będzie można zwrócić uwagę na swoich sąsiadów, tych nowych i tych, którzy są obok od wielu lat, i zapoznać się z ich kuchnią. Będzie również czas, by przyjrzeć się, jak bliskie są związki między kuchniami sąsiedzkimi, w tym także daniami żydowskimi i polskimi. Jako pierwsza kuchnia łemkowska. Podczas pokazu kulinarnego w środę wieczorem Sylwia i Albert Pachowie z agroturystyki Malowane Wierchy zaprezentują śniadaniowy hit, prołziaki zwane też adzymkami. W czwartek spotkanie z Kaszubami. O kuchni regionalnej opowie Marzena Usarek, założycielka Muzeum Baśni Kaszubskiej, któremu patronuje Borowa Ciotka – postać z miejscowych legend. Festiwalowy piątek to szansa na poznanie bliżej kuchni tatarskiej. Uczestnicy przekonają się, czy kuchnia tatarska ma wspólne związki z innymi kuchniami sąsiadów, w tym z kuchnią żydowską. Będzie można też zobaczyć, jak przygotować jedno z dań polskich Tatarów: kułduny a o wszystkim opowie Lilla Świerblewska, właścicielką restauracji HALVA. W sobotę kulinarna podróż do Amsterdamu. Szykują się opowieści o żydowskim jedzeniu oraz o jego związkach z kuchnią niderlandzką, w tym ze słynnym ciastkiem o nazwie „bolus” oraz odwiedziny w koszernej kawiarni w Żydowskim Muzeum Historycznym. Na niedzielny finał – kulinarny spacer po „małym Wietnamie” w Warszawie i spacer po targowisku przy ul. Bakalarskiej. To miejsce pracy i życia wielu osób ze stołecznej wietnamskiej społeczności. Barbara Starecka, dziennikarka, znana w sieci jako Nakarmiona Starecka, i restauratorka Linh Nguyen od rana pokażą uczestnikom najwspanialsze azjatyckie zapachy i smaki – od wietnamskiej pyzy po sok z trzciny cukrowej. Środowe, czwartkowe, piątkowe i sobotnie spotkania w cyklu „Sąsiedzi” dostępne będą na kanale Muzeum POLIN na Facebooku i YouTube; spacer niedzielny odbędzie się stacjonarnie.

Spacery pełne smaków

W czasie TISZ Festiwalu spacerów kulinarnych będzie więcej. Na otwarcie, w środę, 22 września, festiwal zawita do Fortecy Kręglickich, gdzie na wielu stoiskach kupić można żydowskie jedzenie po polsku lub polskie po żydowsku. Gefilte fisz i składniki na cymes w targowym gąszczu pomoże znaleźć przewodnik Muzeum POLIN, który zaproponuje kulinarne spacery między stoiskami. Początek spotkania „W poszukiwaniu żydowskiego jedzenia” o 10.00. W niedzielę, 26 września, o 13.00 spacer Tu kupisz i zjesz wszystko, podczas którego uczestnicy podążą śladem nieistniejących już jatek, bazarów, sklepów, żeby sprawdzić, gdzie przed wojną można było kupić najlepsze warzywa, kasze i mięso. Bilety na stronie internetowej muzeum polin.pl. TISZ Festiwal to również dzielenie się wiedzą o tym, jak uprawiać warzywa i kwiaty w mieście. Centrum Kultury Jidysz w sobotę, 25 września o 12:00, zaprasza na spacer po ROD Pratulińska w Warszawie szlakiem roślin uprawianych na działkach jesienią. Będzie okazja posłuchać opowieści z życia ogrodu, legend, lokalnych historii i cennych porad na temat działkowej uprawy dyni, aronii, orzechów, cukinii, jabłek, winogron, dalii, astrów, wrzosów i cynii. To również szansa, by sprawdzić, co dzieje się na działkach jesienią i jak działkowcy przygotowują ogrody na zimę. Nie trzeba ruszać do Nowego Jorku, by w biegu zjeść dobrze wypieczonego bajgla. Uczestnicy i uczestniczki sobotniego (25 września, 13:30) spaceru „Chodź na bajgla!” z degustacją przekonają się, czy smaki przedwojennej żydowskiej Warszawy można jeszcze odnaleźć na dzisiejszej kulinarnej mapie miasta.

Międzypokoleniowo i pysznie

W środę, 22 września, o 16:00 w Klubokawiarni Muzeum POLIN spotkanie przy herbacie dla seniorów i rozmowa o wielokulturowej podróży przez tradycje. Szykuje się opowieść nie tylko o aromatycznym napoju z samowara, wciąż lubianym także wśród żydowskich diaspor, ale również będzie mowa o tym, jak herbatę pije się w Japonii czy Mongolii. W piątek, 24 września, w siedzibie JCC Warszawa międzypokoleniowe warsztaty z tradycyjnymi szabatowymi przysmakami kuchni Żydów aszkenazyjskich i wspólne plecenie chałek. Część przygotowanych potraw będzie można zabrać do domu, a część uzupełni szafkę Serce Miasta, które wspiera osoby w kryzysie bezdomności. Festiwal to również gratka dla najmłodszych. W sobotę zabawa w Mini-Chefa i wydarzenie online „Jewish Cooking with kids”. W niedzielę zaś stacjonarne kulinarne warsztaty rodzinne „Smaki bez granic” w Muzeum POLIN.

Wypleć chałkę w swoim domu i poznaj lokalne smaki

W czasie TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia w środę, 22 września, odbędzie się spacer wirtualny „Shop like a local – in search for Ashkenazi flavors in Warsaw” na Facebooku Friends of Polin. Spotkanie w j. angielskim. W piątek, 24 września, na kanale na Facebooku JCC Warszawa będzie natomiast można bez wychodzenia z domu nauczyć się zaplatania chałki.

Rękodzieło: jedzenie pod palcami

Wszystkich, którzy lubią zabawy z igłą i nitką, muzeum zaprasza na czwartkowe i piątkowe (23 i 24 września, od 17:30) warsztaty „Nici porozumienia”. Uczestnicy i uczestniczki wspólnie z „Zaradnymi” – zespołem profesjonalistek od rękodzieła – wyszyją nazwy potraw żydowskich w jidysz i po polsku na 2-metrowym obrusie. Organizatorzy zachęcają również, by uszyć z nimi czulent i zapraszają do  klubokawiarnia Muzeum POLIN na warsztaty szycia filcowych warzyw i składników czulentu w sobotę 25 września. Będzie to również okazja do tego, by poznać pojęcia w języku jidysz związane z kulinariami. Kto woli spędzić czas na świeżym powietrzu, koniecznie powinien pojawić się również w sobotę na warsztacie kolażu botanicznego w Domu Działkowca na znanym już festiwalowiczom ROD Pratulińska w Warszawie.

Przy stole i w kinie

Tradycją TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia jest wieczorna szabatowa kolacja. Tym razem uczestniczki i uczestnicy spotkają się w kawiarni Czytelnik Nowe Wydanie. W piątek trzydaniowe menu zaprezentuje szef kuchni Grzegorz Jankowski a deser przygotuje mistrzyni cukiernictwa Alessia Di Donato. Kolacji towarzyszyć będzie opowieść o kuchni żydowskiej i jej związkach z kuchniami sąsiedzkimi, w tym regionalnymi kuchniami polskimi. Bilety dostępne na polin.pl. Wcześniej, w czwartek, nauka sezonowego jedzenia z Kooperatywą Spożywczą „Dobrze” i rozmowa o tym, jak wspierać rolników i rolniczki z naszych okolic. W sobotni wieczór w Muzeum POLIN projekcja filmu „Breaking Bread” i dyskusja o tym, czy jedzenie może mieć wpływ tam, gdzie nie wystarcza polityka. Przychód z pokazu zostanie w całości przekazany Fundacji Ocalenie, która pomaga uchodźcom, imigrantom i cudzoziemcom.

Kuchnia żydowska w barach mlecznych i w restauracji

Muzeum POLIN, wzorem lat ubiegłych, organizatorzy TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia zapraszają do współpracy bary mleczne w Warszawie. Przez cały czas trwania wydarzenia, od 22 do 26 września, będzie można spróbować żydowskich potraw po sąsiedzku, blisko domu, bo nazwy niektórych  potraw w Warszawie będą uzupełnione o odpowiedniki w języku jidysz. I tak zjeść będzie można naleśniki z serem, czyli blintzesy, placki ziemniaczane, czyli latkesy, gołąbki – holiszki. Lista barów, które włączyły się do TISZ Festiwalu, na stronie www.polin.pl Warto też odwiedzić muzealną restaurację Warsze, która z okazji festiwalu przygotowała specjalne degustacyjne menu.

Program TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia

TISZ* (jid. stół) – w tradycji żydowskiej radosny czas spędzany na jedzeniu, piciu, śpiewaniu i rozmowach przy wspólnym stole.

ŹródłoMuzeum POLIN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...