środa, 22 stycznia, 2025

Sierpień w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Program sierpniowych wydarzeń w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie.

31 lipca – 1 sierpnia Weekend rodzinny „Woda, kolor, światło”

31 lipca, sobota

godz. 13:00-14:00 Kuchnia molekularna – warsztaty dla rodziców z dziećmi

Ciekawi jesteście jakie cuda można wykonać w kuchni? Wspólnie dowiemy się czym jest kuchnia kreatywna i skąd się wywodzi. Odkryjemy jak niezwykłym zajęciem może być nowoczesne gotowanie! A najważniejsze: przekonamy się, jak dobrze jest znać podstawy chemii i fizyki przy tworzeniu magicznych galaretek czy makaronu.

  • Liczba osób w grupie wynosi max. 10 osób.
  • Cena biletu za parę dziecko z rodzicem: 40 zł.*
  • Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

godz. 17:00 Spacer Od fontanny do fontanny

Latem szukamy w mieście ochłody – daje ją nam cień rzucany przez drzewa w parkach, pyszne lody, klimatyzowane pomieszczenia i oczywiście niezawodna… woda! Od wieków ludzie tworzyli fontanny – nie zawsze miały służyć ochłodzie, dużo częściej stanowiły wymyślny element dekoracyjny w pałacach, na placach, a nawet w świątyniach. Dziś fontanny uzupełniają architekturę miast i dodają uroku skwerom i parkom. Bywają też wyrazem artystycznych idei, nierzadko projektowane są przez znamienitych rzeźbiarzy. Autorski spacer Jadwigi Marchwicy – magister historii sztuki i pracownika Muzeum Inżynierii Miejskiej – poprowadzi nas szlakiem najciekawszych fontann w Krakowie i dostarczy wielu ciekawostek na temat tej małej architektury tak popularnej w naszym mieście.

  • Cena biletu: 19 zł*
  • Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

1 sierpnia, niedziela

godz. 13:00 – 14:00 Turn up Turn down. Halo, czy mnie słyszysz?

Warsztaty skierowane do rodziców z dziećmi pozwolą zrozumieć, jak może zmieniać się słuch wraz z wiekiem i dlaczego im jesteśmy starsi tym gorzej słyszymy. Wspólnie przeprowadzimy eksperymenty sprawdzające jak słyszymy wysokie częstotliwości. Zastanowimy się jak dbać o nasz narząd słuchu tak by jak najdłużej słyszeć śpiew ptaków czy szum morza. 

  • Cena biletu za parę dziecko z rodzicem: 40 zł*
  • Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
  • Ilość uczestników: maksymalnie 30 osób

godz. 15:00 Gra miejska SPINGO – „Hydrotechnika – H2O”

Gra polega na odkrywaniu ciekawostki związanych z architekturą wodną w naszym mieście, podczas przejścia Krakowskim Szlakiem Techniki.

Uczestnicy SPINGO otrzymają przygotowane pakiety do gry, zawierające: mapkę z punktami docelowymi trasy, informacjami o punktach i zadaniami do realizacji, kopertą z dodatkowymi zagadkami oraz gazetkę zawierającą ciekawostki naukowe i informacje historyczne. Po powrocie z gry, uczestnicy przedstawiają rezultaty zadań i zdjęcia z punktów gry, do których dotarli.

Gra terenowa SPINGO realizowana w ramach projektu SPINaj naukę. Projekt realizowany jest wspólnie z 11 instytucjami i centrami nauki i jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Zespoły mogą liczyć maksymalnie 4 osoby. Koszt uczestnictwa całej grupy to 40 zł*. Każdy kolejny Uczestnik proszony będzie o wykupienie biletu w cenie 19 zł*.


2-6 sierpnia – zajęcia wakacyjne dla dzieci Tydzień w kosmosie

Zajęcia codziennie w godz. 11:00 – 15:00 obejmują warsztaty, spacery tematyczne, pogadanki aktywizujące i zabawy z rówieśnikami. Uczestnicy zostaną podzieleni na dwie grupy wiekowe (6-11 lat i 12-16 lat). Zajęcia codziennie są inne, a program będzie uzależniony od liczby uczestników oraz warunków pogodowych.

Ramowy program „Tygodnia w Kosmosie”:

  • 2 sierpnia (poniedziałek)- zajęcia w Ogrodzie Doświadczeń (UWAGA! Zbiórka w OD!)
  • 3 sierpnia (wtorek) – spacer „Tajemnice Podgórza i legenda o Królu Kraku” lub warsztaty “Kuchnia molekularna”
  • 4 sierpnia (środa) – warsztaty plastyczne „Kosmos w pudełku” lub spacer „Sekrety Kazimierza”
  • 5 sierpnia (czwartek) – spacer „Gdyby Król Krak jeździł tramwajem…” lub warsztaty plastyczne „Kosmos w pudełku”
  • 6 sierpnia (piątek) – warsztaty „Kuchnia molekularna” lub gra miejska SPINGO.

Cena biletu za dziecko (os/dzień): 50 zł*

Ilość uczestników: 15 osób w grupie (w sumie maksymalnie 30 osób). Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. 

Prosimy, aby na zajęcia uczestnicy wzięli ze sobą: coś do jedzenia i picia (w zależności od potrzeb), bluzę, parasol (lub kurtkę przeciwdeszczową), czapkę / kapelusz na głowę, krem z filtrem.


„Dni św. Wawrzyńca”

7-8 sierpnia – Dni św. Wawrzyńca – Weekend Rodzinny

10 sierpnia – Dni św. Wawrzyńca – Gramy, spacerujemy

7 sierpnia, sobota

godz. 13:00 Geniusz z Galicji – spektakl kamishibai i warsztaty manualne dla dzieci z rodzicami.

Skąd wziął się pomysł na kamizelkę kuloodporną? Kto stworzył nowoczesną maszynę tkacką? Kiedy powstał pierwowzór telewizora i kamery? Skąd się wzięła kolorowa fotografia?
Wszystkie te elementy łączy jeden konstruktor i wynalazca – Jan Szczepanik. Tytułowy „Geniusz z Galicji” miał na swoim koncie kilkaset opatentowanych wynalazków. Choć za życia był ceniony, to po śmierci pamięć o nim zaginęła. Tymczasem z jego osiągnięć korzystamy do dziś.

Mimo dużej różnorodności wynalazków, Szczepanik wciąż powracał do fotografii. Podczas warsztatów sięgniemy do jej początków. Camera obscura (łac. ciemny pokój) to rodzaj pierwszego aparatu fotograficznego, opisywanego już w starożytności, przez który można oglądać świat do góry nogami. Podczas warsztatów skonstruujemy takie aparaty, a także wspólnie zastanowimy się jakie wynalazki ułatwiłyby nam codzienne życie.

  • Prowadzenie: Urszula Ziober-Flieger**
  • Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5-11 lat wraz z rodzicem
  • Cena biletu za parę dziecko i rodzic: 40 zł*
  • Ilość uczestników: maksymalnie 30 osób
  • Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. 

godz. 16:00 Rowerowy Dom Kultury – podróż wokół polskich granic – prelekcja podróżnicza Urszuli Ziober-Flieger**  

Co sprawia, że cienka linia na mapie tak wiele zmienia w naszym życiu? Granica stała się główną bohaterką tej podróży. Towarzyszyła podróżniczce bezustannie przez prawie trzy miesiące. Zarówno w tym fizycznym wymiarze; w postaci słupków, pasów zaoranej ziemi i drutów kolczastych, ale także w sferze mentalnej, jako granica ludzkiej wytrzymałości, pojmowania, tolerancji i zrozumienia wobec wszystkich i wszystkiego, co znajduje się „po drugiej stronie”.

Ponad 4000 kilometrów. 32 warsztaty i niezliczona ilość spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Wszystko po to, by sprawdzić jak wygląda Polska. Czego zazdroszczą mieszkańcy Wschodu, tym na Zachodzie? O czym marzą ci na Północy i na co narzekają ci na Południu?
I jakie ma to znaczenie, że mieszka się tak blisko granicy. Granicy, za którą żyją ludzie – zupełnie inni niż my. A może właśnie tacy sami?

  • Cena biletu od osoby: 19 zł*
  • Ilość uczestników: maksymalnie 30 osób
  • Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. 

8 sierpnia, niedziela

godz. 12:00 (zbiórka godz. 11:00-11:45)

I Krakowski przejazd kolorowych cyklistów

Zapraszamy na pierwszy w historii Krakowski Przejazd Kolorowych Cyklistów, który odbędzie się w ramach „Dni św. Wawrzyńca” – Weekend rodzinny.

Prosimy uczestników do udekorowania swoich pojazdów i przebrania się w jak najbardziej kolorowe stroje. Możecie udekorować rowery kwiatami, wstążkami, kosmicznymi elementami, pluszakami, elementami związanymi z symboliką Krakowa. Was samych również zachęcamy do przebrania się i wcielenia w rolę rowerowego bohatera!

Spokojny, wręcz spacerowy przejazd rozpocznie się o godz. 12:00 na dziedzińcu Muzeum Inżynierii Miejskiej. Trasa biegnie przez Bulwary Wiślane, Planty, następnie ul. Mikołaja Kopernika do Ronda Mogilskiego i Grzegórzeckiego, by Bulwarami powrócić do Muzeum (niecałe 10 km). „Kolorowi cykliści” poruszać się będą w maksymalnie trzech grupach 15-osobowych prowadzonych przez reprezentantów Muzeum. Trasa wiedzie wyłącznie ścieżkami rowerowymi i przystosowanymi do ruchu rowerów.

W przejeździe może wziąć udział każdy! Jednak dzieci poniżej 13 roku życia muszą być pod opieką osoby dorosłej, a młodzież w wieku 13-18 lat jadąca samodzielnie musi mieć zgodę.

Regulamin przejazdu, łącznie z kartami zgłoszeniowymi i zgodami dostępny jest tutaj.

Zgłoszenia przyjmowane są do środy 4 sierpnia, do godz. 17:00.

Cena biletu zgodna z cennikiem Muzeum:

Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja przez kartę zgłoszeniową na adres mailowy:jadwiga.marchwica@mim.krakow.pl. Warunkiem uczestnictwa w przejeździe jest otrzymanie potwierdzenia zgłoszenia i nadania numeru startowego.

godz. 15:00 „Geniusz z Galicji” – spektakl kamishibai i warsztaty manualne dla dzieci z rodzicami

Skąd wziął się pomysł na kamizelkę kuloodporną? Kto stworzył nowoczesną maszynę tkacką? Kiedy powstał pierwowzór telewizora i kamery? Skąd się wzięła kolorowa fotografia?
Wszystkie te elementy łączy jeden konstruktor i wynalazca – Jan Szczepanik. Nasz tytułowy „Geniusz z Galicji” miał na swoim koncie kilkaset opatentowanych wynalazków. Choć za życia był ceniony, to po śmierci pamięć o nim zaginęła. Tymczasem z jego osiągnięć korzystamy do dziś.

Mimo dużej różnorodności wynalazków, Szczepanik wciąż powracał do fotografii. Podczas warsztatów sięgniemy do jej początków. Camera obscura (łac. ciemny pokój) to rodzaj pierwszego aparatu fotograficznego opisywanego już w starożytności, przez który można oglądać świat do góry nogami. Podczas warsztatów skonstruujemy takie aparaty, a także wspólnie zastanowimy się jakie wynalazki ułatwiłyby nam codzienne życie.

Kamishibai to technika opowiadania historii z wykorzystaniem ilustrowanych papierowych plansz wywodząca się z Japonii, jest to oryginalne połączenie książki z teatrem.

  • Prowadzenie: Urszula Ziober-Flieger**
  • Zajęcia przeznaczone dla dzieci w wieku 5-11 lat wraz z rodzicem
  • Cena biletu za parę dziecko i rodzic: 40 zł*
  • Ilość uczestników: max 25 osób
  • Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. 

godz. 17:00 „Jednak nie zamiorzli! – rowerowa podróż z Rosji do Mongolii przez góry Ałtaj” Prelekcja podróżnicza Urszuli Ziober-Flieger**

Spotkanie z uczestnikami najtrudniejszego, najbardziej wymagającego i najbardziej niebezpiecznego etapu pierwszej w historii rowerowej sztafety dookoła świata Bike Jamboree.  Na swojej blisko 1200-kilometrowej trasie przez góry Ałtaj. Świętego Mikołaja przyjmowali w namiotach rozbitych w przyczepie tira, wigilię Bożego Narodzenia spędzili na granicy rosyjskiej, a Nowy Rok 2018 przywitali w Mongolii. Spotkali się z prawdziwym szamanem, mieli czworonożnego przewodnika stada i głęboko wierzą w to, że przez najbardziej tajemniczą przełęcz Czike-Taman przeprowadził ich bezpiecznie dobry duch. Przede wszystkim jednak przez cały czas było zimno. Co i jak szybko zamarza przy temperaturze -40 stopni Celsjusza? Czy zimą lepiej jeździ się z górki czy pod górkę? I ile kilometrów można przejechać z sakwami na single-speedzie po mongolskich bezdrożach? Odpowiedzi uzyskacie podczas prelekcji „Jednak nie zamiorzli!”.

  • Cena biletu od osoby: 19 zł*
  • Ilość uczestników: maksymalnie 30 osób.
  • Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. 

10 sierpnia – Dni św. Wawrzyńca – gramy, spacerujemy

godz. 12:00 „Święty w ulicy zaklęty” – gra miejska dla rodzin

Co łączy św. Wawrzyńca z Krakowem? Może nie tylko urokliwa uliczka na Kazimierzu, przy której mieści się Muzeum Inżynierii Miejskiej? Zapraszamy do gry dla rodzin, dzięki której odkryjecie fascynujące historie z życia św. Wawrzyńca… i nie tylko!  Jest to jedyna okazja, żeby przyjrzeć się bliżej tej postaci jak i dowiedzieć się więcej o miejscach, które nas otaczają.

Każda drużyna dostanie pakiet prowadzący po kolejnych punktach i zawierający ciekawostki, zadania i materiały informacyjne. Gra odbywa się na terenie ul. Św. Wawrzyńca i dziedzińca MIM, jest więc odpowiednia także dla młodszych uczestników. Wszystkie grupy wyruszają na poszukiwania o jednym czasie, a najszybsza drużyna, która wróci do Muzeum i przedstawi prowadzącemu wszystkie wypełnione poprawnie zadania otrzyma specjalny pakiet-niespodziankę z muzealnymi gadżetami! Dla pozostałych uczestników, szykujemy drobne upominki, aby w dniu św. Wawrzyńca nikt nie został bez podarunku.

  • Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
  • Koszt uczestnictwa całej grupy to 40 zł*.
  • Każdy kolejny Uczestnik proszony będzie o wykupienie biletu w cenie 19 zł*

godz. 17:00 Spacer „Sub auspiciis!” –  szlakiem nazewnictwa ulic i ich zabytków

Synagogi, domy modlitw, kościoły – dziś Kazimierz to dzielnica Krakowa z przepięknymi zabytkami, ale dawniej było to tętniące własnym życiem i kulturą miasto. Przez lata żyli tu, mieszkali i pracowali ludzie najróżniejszych profesji, ich działalność do dziś pozostawia trwały ślad w funkcjonowaniu i kształcie dzielnicy. Kim byli ci ludzie i gdzie można zobaczyć dziś ślady po nich? Czy dawni mieszkańcy Kazimierza odnaleźliby się w dzisiejszym gąszczu uliczek i pomiędzy kawiarniami, foodtruckami i turystami? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie spacerując wspólnie z nami.

Cena biletu: 19 zł* Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. 


14 sierpnia, godz. 12:00 – spacer Rewolucyjny Kraków

Spacery przygotowane i prowadzone przez licencjonowanego przewodnika po Krakowie pozwalają na poznanie ciekawych miejsc i niezwykłych historii ludzi związanych z inżynierią miejską i nauką. Idąc ulicami miasta odkrywać będziemy tajemnice i rozwiążemy wiele zagadek z przeszłości.

  • Prowadzenie: Wojciech Zabielski
  • Cena biletu: 19 zł*  Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. 

15 sierpnia, godz. 12:00 – spacer Na znak! Bohaterowie miasta w przestrzeni Krakowa

Bohaterowie towarzyszą nam codziennie. Często nawet o nich nie wiemy, chociaż ich czyny i pamiątki po nich są obecne w codzienności mieszkańców Krakowa. Towarzyszą nam w formie małych tabliczek z imionami ulic, mostów czy parków. Podczas spaceru „Na znak!” dowiemy się między innymi, kim był Lewko, co wiąże porucznika Stawarza z Podgórzem, gdzie znajduje się ulica Jakuba oraz dlaczego na Kazimierzu mamy ulicę św. Wawrzyńca. Ten nietypowy spacer poprowadzi nas szlakiem historycznych postaci, które zostały upamiętnione w przestrzeni miejskiej Kazimierza i Podgórza. Poznamy się z nimi bliżej podczas wspólnej podróży szlakiem nazewnictwa ulic i ich zabytków.

  • Cena biletu: 19 zł* Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. 
  • Początek spaceru: Dziedziniec Muzeum Inżynierii Miejskiej.

29 sierpnia, godz.12:00 – spacer W zdrowym ciele… – medycznym szlakiem

Medycyna była jednym z trzech wydziałów założonego w 1364 r. w Krakowie uniwersytetu. Prawdopodobnie oprócz profesora medycyny reprezentował go także profesor astronomii, który wykładał astrologię będącą przez długi czas nieodłączną częścią medycyny. Co ciekawe na początku wszystkie zajęcia odbywały się na zamku na Wawelu. Po odnowieniu Akademii jedną z największych postaci XVI w. stał się jej rektor lekarz i historyk Maciej z Miechowa (1457-1523), który za swoje zasługi nazwany został polskim Hipokratesem. Gdzie więc, jeśli nie w Krakowie, odbywać się powinien spacer przybliżający historię polskiej medycyny?

Inżynierię i medycynę wiele łączy; obie dyscypliny polegają na rozwiązywaniu problemów przy użyciu wiedzy, doświadczenia, a także intuicji. Obie też często proponują rozwiązania zanim jeszcze pewne zjawiska zostaną do końca wyjaśnione i udowodnione w sposób naukowy. Różne to bywały rozwiązania, niektóre z nich zupełnie nas dziś zadziwiają.

Zapraszamy na spacer szlakiem balwierzy, cyrulików, medyków, chirurgów, szlakiem upuszczanie krwi, medycznych zabiegów katowskich i lewatyw.

  • Spacery przygotowane i prowadzone przez licencjonowanego przewodnika po Krakowie.
  • Prowadzenie: Wojciech Zabielski
  • Cena biletu: 19 zł*
  • Początek spaceru: Dziedziniec Muzeum Inżynierii Miejskiej.
  • Spacer potrwa około 2,5 godziny. Zakończy się przy kościele Dominikanów.
  • Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

* Przy zakupie biletów na nasze wydarzenia zachęcamy do skorzystania ze zniżek w ramach:

  • Krakowskiej Karty Rodzinnej
  • Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
  • Karty Krakowskiej
  • karty #zwiedzajKraków.

Odpowiedni dokument uprawniający do zniżki należy okazać przy zakupie biletu w kasie.

** Urszula Ziober-Flieger – absolwentka Wzornictwa na wydziale artystycznym Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu oraz Dwulatki – szkoły praktyk animacyjnych prowadzonej  przez Centrum Praktyk Edukacyjnych w Poznaniu. Prezeska Stowarzyszenia Zielona Grupa, odpowiedzialna za kierunek rozwoju stowarzyszenia, Domu Sąsiedzkiego i wydawnictwa Kreatibaj. Inicjatorka metody pracy dydaktycznej techniką kamishibai. Dwukrotna Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorka książki „Spódniczka ze starej podszewki” oraz licznych ilustrowanych opowieści dla dzieci oraz scenariuszy warsztatów edukacyjnych. 

—–

Informacje i rezerwacja przyjmowane są telefonicznie – 12 428 66 00 wew. 11 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-16:00) lub mailowo: rezerwacja@mim.krakow.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...