Skamieniałości (skamieliny, fosylia) to szczątki wymarłych roślin i zwierząt, a także ślady ich działalności życiowej, utrwalone w osadach skalnych w wyniku procesu fosylizacji (kamienienia). Skamieniałości stanowią bogate źródło wiedzy o początkach rozwoju życia na Ziemi, różnorodności gatunków w przeszłości oraz są świadectwem zmian jakie dokonywały się i dalej dokonują na kuli ziemskiej. Skamieniałości dzielimy na strukturalne – w których zachowały się fragmenty organizmu i śladowe, które stanowią ślad działalności życiowej zwierząt .
Skamieniałości śladowe nazywane są inaczej ichnofosyliami. Występują one pod postacią tropów, odcisków spoczynku, drążeń w osadzie, śladów żerowania, norek, a także koprolitów – skamieniałych odchodów. Skamieniałości te dostarczają naukowcom wiedzy o sposobie poruszania się czy trybie życia organizmów, które je pozostawiły.
Prezentowany obiekt na zdjęciu to płytka piaskowca o barwie czerwonej z zachowanymi i utrwalonymi odciskami norek owadów. Kształt norek to punktowe wgłębienia rozrzucone po powierzchni bloku skalnego.
Tekst i zdjęcia: Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach