piątek, 22 listopada, 2024

Smakowity Dzień Dziecka w Muzeum POLIN

W niedzielę, 29 maja, Muzeum POLIN zaprasza dzieci wraz z opiekunami na Smakowity Dzień Dziecka. Coroczne wielkie rodzinne święto tym razem odbędzie się pod hasłem s m a k o w a n i a –  odkrywania wielości kultur i tradycji, a także zmysłowego poznawania kuchni z różnych stron świata. W programie zagadki, zabawy i warsztaty kulinarne oraz rodzinna gra miejska „Podróż kulinarna po Muranowie”. Na zakończenie wydarzenia – koncert zespołu Tęgie Chłopy. Tego dnia również starsze dzieci i dorosłych muzeum ugości na wystawie „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”.

Coroczne święto – Dzień Dziecka – jest szczególne i zawsze pełne zagadek, gier oraz zabaw. W tym roku odbędzie się zarówno w budynku, jak i w najbliższej okolicy Muzeum POLIN.

– W niedzielę, 29 maja w ramach gry miejskiej ruszymy w miasto, żeby rozwiązywać kulinarne zagadki i próbować przysmaków z różnych rejonów świata. Grając, odwiedzimy smakowite miejsca na Muranowie, zajrzymy też na naszą wystawę „Od kuchni”. Podczas warsztatów kulinarnych w muzealnej Pracowni Kulinarnej „U Fani” wypieczemy kruche ciasteczka w kształcie hebrajskich liter. Na koniec tego wspaniałego dnia będziemy się bawić na koncercie zespołu Tęgie Chłopy. Zespół zagra piosenki z najnowszej płyty „Rakieta”, zachęcając publiczność do śpiewania i wspólnej zabawy – zapowiada Anna Czerwińska, kierowniczka sekcji edukacji rodzinnej i szkolnej Muzeum POLIN.


Gra miejska „Podróż kulinarna po Muranowie”

Gra odbędzie się w przestrzeni miejskiej w okolicach Muzeum POLIN. Na dobry początek przy wejściu głównym do muzeum uczestnicy i uczestniczki odbiorą pakiet startowy i ruszą w miasto śladami smaków między innymi z dalekiego Wietnamu, Turcji czy bliższej Ukrainy. W wyznaczonych miejscach czekają na nich zagadki i przysmaki kuchni z różnych stron świata. Na koniec zabawy przed muzeum stanie stół, na którym królować będą charakterystyczne smaki kuchni żydowskiej łączącej wiele tradycji.

W grze może wziąć udział 500 osób. Po rezerwacji bezpłatnych biletów można dołączyć w dowolnej chwili od godz. 11.00 do 15.30 i realizować zadania w swoim tempie. Na wszystkich wytrawnych graczy czekają drobne upominki! Partnerami w grze są restauracje: Spice & You, Kafra Kebab, Gdański Bar Mleczny, Sushi Muranów, Trattoria Murano.


Warsztaty kulinarne w Pracowni Kulinarnej „U Fani”

  • godz. 11.00, 13.00, 15.00 / grupa max. 20 osób z edukatorem/-ką
  • BRAK MIEJSC

Wspólne szaleństwo w muzealnej pracowni kulinarnej łączące proste prace kuchenne, takie jak mieszanie, ugniatanie i doprawianie z elementami nauki alfabetu hebrajskiego. Dzieci poznają tajniki kruchego ciasta, z którego wycinać będą ciasteczka w kształcie liter. Kto wie, może niektórym uda się ułożyć z nich swoje imię w języku hebrajskim?

Rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami: godz. 11.00; grupie, która zbierze się o godz. 13.00, towarzyszyć będzie tłumacz PJM –  BRAK MIEJSC.


Koncert zespołu Tęgie Chłopy

Na dobre zakończenie dnia odbędzie się koncert zespołu Tęgie Chłopy, który zagra utwory ze swojej najnowszej płyty „Rakieta”. Ponad pół wieku po pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu i 14 lat od wynalezienia iPhone’a wiejska muzyka ma niesłabnącą moc urzekania. Wzrusza, wprawia w zamyślenie, bawi, pobudza do ruchu i kreatywności. – Ty też chcesz się przekonać? Oto kluczyki do naszej rakiety. Usiądź wygodnie i odpal motor. Posłuchaj, jak pracują dysze-tłoki-klapy-miechy-druty-blachy. Wznieś się na orbitę okołoziemską i poczuj upojną lekkość wiru. Trochę to potrwa, ale na szczęście można śpiewać! W schowku pilota znajdziesz piosenki bogate w makroelementy śmiechu i – równie potrzebne dla zdrowia – mikroelementy smutku. Opowiadają o przygodach roślin, zwierząt i muzykantów planety Ziemia. Na pewno zaciekawią każdego kosmitę! – zapowiadają muzycy i organizatorzy koncertu.


Wystawa „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” (do 12 grudnia 2022 r.)

Propozycja dla nieco starszych dzieci, młodzieży i dorosłych, choć również najmłodsi nie będą się nudzić, bujając się na pluszowym bajglu czy zaplatając wielką pluszową chałkę. Kultura kulinarna jest istotnym elementem żydowskiej tożsamości: umacnia poczucie przynależności do wspólnoty, a jednocześnie stanowi wyznacznik odrębności. Kształtowała się na przestrzeni tysiącleci w różnych szerokościach geograficznych i dlatego jest dziś bardzo różnorodna. Opowieść o żydowskim jedzeniu jest więc zarazem opowieścią o żydowskiej religii, kulturze i historii. Wystawie towarzyszy w tych dniach spacer z przewodnikiem, na który wciąż są dostępne bilety.

28 maja (sobota)

Co z czym zjeść? Spacer z przewodnikiem po wystawie czasowej

bilety: normalny 30 zł, ulgowy 25 zł


Wystawa z audioprzewodnikiem dla dzieci

Dzień Dziecka to także dobra okazja do rodzinnego zwiedzania wystawy stałej Muzeum POLIN pt. „1000 lat historii Żydów polskich” z rodzinnym audioprzewodnikiem. Po ekspozycji dźwiękowo oprowadza aktor, Wojciech Malajkat. Opowiada on o sekretach dworskich komnat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowach na ulicach dawnych miast i miasteczek, przytacza historie o przyjaźni, rodzinie, żydowskich świętach i obyczajach. W weekend 28-29 maja audioprzewodnik można wypożyczyć w kasach muzeum za jedyne 5 zł.

ŹródłoMuzeum POLIN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...