W niedzielę, 29 maja, Muzeum POLIN zaprasza dzieci wraz z opiekunami na Smakowity Dzień Dziecka. Coroczne wielkie rodzinne święto tym razem odbędzie się pod hasłem s m a k o w a n i a – odkrywania wielości kultur i tradycji, a także zmysłowego poznawania kuchni z różnych stron świata. W programie zagadki, zabawy i warsztaty kulinarne oraz rodzinna gra miejska „Podróż kulinarna po Muranowie”. Na zakończenie wydarzenia – koncert zespołu Tęgie Chłopy. Tego dnia również starsze dzieci i dorosłych muzeum ugości na wystawie „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna”.
Coroczne święto – Dzień Dziecka – jest szczególne i zawsze pełne zagadek, gier oraz zabaw. W tym roku odbędzie się zarówno w budynku, jak i w najbliższej okolicy Muzeum POLIN.
– W niedzielę, 29 maja w ramach gry miejskiej ruszymy w miasto, żeby rozwiązywać kulinarne zagadki i próbować przysmaków z różnych rejonów świata. Grając, odwiedzimy smakowite miejsca na Muranowie, zajrzymy też na naszą wystawę „Od kuchni”. Podczas warsztatów kulinarnych w muzealnej Pracowni Kulinarnej „U Fani” wypieczemy kruche ciasteczka w kształcie hebrajskich liter. Na koniec tego wspaniałego dnia będziemy się bawić na koncercie zespołu Tęgie Chłopy. Zespół zagra piosenki z najnowszej płyty „Rakieta”, zachęcając publiczność do śpiewania i wspólnej zabawy – zapowiada Anna Czerwińska, kierowniczka sekcji edukacji rodzinnej i szkolnej Muzeum POLIN.
Gra miejska „Podróż kulinarna po Muranowie”
- od 11.00 do 17.00 (ostatni start spod Muzeum POLIN o 15.30)
- bezpłatne bilety do pobrania >>
Gra odbędzie się w przestrzeni miejskiej w okolicach Muzeum POLIN. Na dobry początek przy wejściu głównym do muzeum uczestnicy i uczestniczki odbiorą pakiet startowy i ruszą w miasto śladami smaków między innymi z dalekiego Wietnamu, Turcji czy bliższej Ukrainy. W wyznaczonych miejscach czekają na nich zagadki i przysmaki kuchni z różnych stron świata. Na koniec zabawy przed muzeum stanie stół, na którym królować będą charakterystyczne smaki kuchni żydowskiej łączącej wiele tradycji.
W grze może wziąć udział 500 osób. Po rezerwacji bezpłatnych biletów można dołączyć w dowolnej chwili od godz. 11.00 do 15.30 i realizować zadania w swoim tempie. Na wszystkich wytrawnych graczy czekają drobne upominki! Partnerami w grze są restauracje: Spice & You, Kafra Kebab, Gdański Bar Mleczny, Sushi Muranów, Trattoria Murano.
Warsztaty kulinarne w Pracowni Kulinarnej „U Fani”
- godz. 11.00, 13.00, 15.00 / grupa max. 20 osób z edukatorem/-ką
- BRAK MIEJSC
Wspólne szaleństwo w muzealnej pracowni kulinarnej łączące proste prace kuchenne, takie jak mieszanie, ugniatanie i doprawianie z elementami nauki alfabetu hebrajskiego. Dzieci poznają tajniki kruchego ciasta, z którego wycinać będą ciasteczka w kształcie liter. Kto wie, może niektórym uda się ułożyć z nich swoje imię w języku hebrajskim?
Rodziny z dziećmi z niepełnosprawnościami: godz. 11.00; grupie, która zbierze się o godz. 13.00, towarzyszyć będzie tłumacz PJM – BRAK MIEJSC.
Koncert zespołu Tęgie Chłopy
- godz. 17.00
- bezpłatne bilety do pobrania >>
Na dobre zakończenie dnia odbędzie się koncert zespołu Tęgie Chłopy, który zagra utwory ze swojej najnowszej płyty „Rakieta”. Ponad pół wieku po pierwszym lądowaniu człowieka na Księżycu i 14 lat od wynalezienia iPhone’a wiejska muzyka ma niesłabnącą moc urzekania. Wzrusza, wprawia w zamyślenie, bawi, pobudza do ruchu i kreatywności. – Ty też chcesz się przekonać? Oto kluczyki do naszej rakiety. Usiądź wygodnie i odpal motor. Posłuchaj, jak pracują dysze-tłoki-klapy-miechy-druty-blachy. Wznieś się na orbitę okołoziemską i poczuj upojną lekkość wiru. Trochę to potrwa, ale na szczęście można śpiewać! W schowku pilota znajdziesz piosenki bogate w makroelementy śmiechu i – równie potrzebne dla zdrowia – mikroelementy smutku. Opowiadają o przygodach roślin, zwierząt i muzykantów planety Ziemia. Na pewno zaciekawią każdego kosmitę! – zapowiadają muzycy i organizatorzy koncertu.
Wystawa „Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna” (do 12 grudnia 2022 r.)
Propozycja dla nieco starszych dzieci, młodzieży i dorosłych, choć również najmłodsi nie będą się nudzić, bujając się na pluszowym bajglu czy zaplatając wielką pluszową chałkę. Kultura kulinarna jest istotnym elementem żydowskiej tożsamości: umacnia poczucie przynależności do wspólnoty, a jednocześnie stanowi wyznacznik odrębności. Kształtowała się na przestrzeni tysiącleci w różnych szerokościach geograficznych i dlatego jest dziś bardzo różnorodna. Opowieść o żydowskim jedzeniu jest więc zarazem opowieścią o żydowskiej religii, kulturze i historii. Wystawie towarzyszy w tych dniach spacer z przewodnikiem, na który wciąż są dostępne bilety.
28 maja (sobota)
Co z czym zjeść? Spacer z przewodnikiem po wystawie czasowej
- 28 maja, godz. 12.00, KUP BILET >>
bilety: normalny 30 zł, ulgowy 25 zł
Wystawa z audioprzewodnikiem dla dzieci
Dzień Dziecka to także dobra okazja do rodzinnego zwiedzania wystawy stałej Muzeum POLIN pt. „1000 lat historii Żydów polskich” z rodzinnym audioprzewodnikiem. Po ekspozycji dźwiękowo oprowadza aktor, Wojciech Malajkat. Opowiada on o sekretach dworskich komnat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowach na ulicach dawnych miast i miasteczek, przytacza historie o przyjaźni, rodzinie, żydowskich świętach i obyczajach. W weekend 28-29 maja audioprzewodnik można wypożyczyć w kasach muzeum za jedyne 5 zł.