poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Sophie Thun, Joanna Woś: Co robisz w łóżku? 

Oddział: GGM1, ul. Piwna 27/29
Data: 29.05 – 01.09.2024 r.
Wernisaż: 29.05.2024, godz. 19:00
Artystki: Sophie Thun i Joanna Woś
Kuratorx: Tomek Pawłowski-Jarmołajew
Diagram: Maja Demska

Co robisz w łóżku? to pierwsza w Polsce instytucjonalna prezentacja prac Sophie Thun i Joanny Woś – polskich artystek mieszkających w Wiedniu. Malarską praktykę Woś i fotograficzną Thun łączą m.in. refleksyjne podejście do używanego medium – odniesienia do procesów malowania i fotografowania, czy cytaty z historii sztuki i fotografii. Obie artystki interesuje także wizerunek kobiecego ciała, który przechwytują w ramach praktyki autoportretu. Ich prace są wielowarstwowe i w swojej kolażowej strukturze przywołują rozmaite czasowości, przestrzenie i ciała, by mówić m.in. o seksualności, przemocy i relacjach władzy.

Kuratorowana przez Tomka Pawłowskiego-Jarmołajewa wystawa w Gdańskiej Galerii Miejskiej przy ul. Piwnej 27/29, skupi się na leżeniu, czyli motywie obecnym zarówno w twórczości obu artystek, jak i w historii sztuki. W ich ujęciu tytułowe łóżko jest obszarem ambiwalencji – miejscem odpoczynku, regeneracji i przeżywania przyjemności, ale także cierpienia i niemocy. Miejscem, w którym realizujemy potrzebę intymnej bliskości, ale i ucieczki, zniknięcia, wypisania się na chwilę z życia. Mówi się w końcu, że sen to mała śmierć. W tym kontekście odpowiedź na tytułowe pytanie przestaje być oczywista.

____________

Sophie Thun (ur. 1985) mieszka i pracuje w Wiedniu. W swojej praktyce artystycznej zajmuje się przede wszystkim fotografią analogową, jej przestrzeniami i procesami, a także warunkami produkcji i ekspozycji. Wychowała się w Warszawie. Uzyskała dyplom magistra na Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu w pracowni Martina Guttmanna i Daniela Richtera (2017) oraz w Krakowie (2010). Obecnie jest profesorką na wydziale fotografii Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie.

Joanna Woś (ur. 1991) mieszka i pracuje w Wiedniu, gdzie obecnie studiuje na Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Daniela Richtera. Jej prace były wystawiane w Mediolanie i Nowym Jorku (Portraiture One Century Apart, Galeria Massimo De Carlo, Mediolan; Common Nocturnes, Galeria Simone Subal, Nowy Jork; obie wystawy w 2021 roku). W 2020 roku miała wystawę indywidualną w Galerii Wschód w Warszawie. W latach 2022-2023 indywidualne wystawy w Galerii Croy Nielsen we Wiedniu oraz w Berlinie. W 2021 roku Chloe Stead, redaktorka magazynu Frieze, umieściła ją w gronie wschodzących artystów, na których warto zwrócić uwagę („Five Young Painters to Follow”, nr 222, październik 2021 r.).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...