W Muzeum Łazienki Królewskie do 30 stycznia 2022 roku prezentowana jest wystawa „Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej”, na której można zobaczyć 200 cennych zabytków zgromadzonych przez Augusta II i Augusta III. Utworzyły one jeden z najważniejszych i najwspanialszych w XVIII-wiecznej Europie zbiorów sztuki.
Wystawa „Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej” to pierwsza od 1997 r. próba przedstawienia publiczności wspólnej historii polsko-saskiej. Zaprezentowane na niej 200 dzieł ze zbiorów drezdeńskich i polskich, tj. Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Sächsische Hauptstaatsarchiv Dresden, Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum, Muzeum Narodowego w Warszawie, Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze oraz Muzeum – Zamku w Kórniku.
Wśród nich są tak cenne zabytki, jak: Krzyże Orderu Orła Białego z garnituru rubinowego i szmaragdowego, złocona Maska Słońce z podobizną Augusta II, szabla niemiecka wysadzana turkusami i szmaragdami, strój galowy Augusta II ze złoto-srebrnej tkaniny z diamentowymi guzikami, klejnot z miniaturowym portretem Fryderyka Augusta II, wyroby z porcelany miśnieńskiej oraz „Wenus” autorstwa Jacopa Palmy il Vecchio.
Wystawie towarzyszy bogaty program edukacyjny, w tym m.in. spacery tematyczne dla dorosłych i młodzieży, warsztaty oraz lekcje muzealne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
„ŚLADAMI WARSZAWY SASKIEJ” – SPACERY TEMATYCZNE DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY