czwartek, 24 kwietnia, 2025

„Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” w 4. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w 4. rocznicę śmierci Jana Olszewskiego odbył się wernisaż wystawy pt. „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…”.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Marek Szymaniak oraz kurator wystawy z Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Artur Kłus.

Przed otwarciem ekspozycji dr Marek Szymaniak oraz zastępca dyrektora ds. organizacyjnych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Waldemar Szulc złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą Jana Olszewskiego, która znajduje się w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku obok Sali konferencyjnej, które nosi imię premiera Jana Olszewskiego.

Jako pierwszy głos w czasie wernisażu zabrał dr Marek Szymaniak, który przypomniał zebranym, że „pamięć o premierze Janie Olszewskim jest żywa w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku każdego dnia, zaś o tym wyjątkowym człowieku przypomina zwiedzającym sala konferencyjna jego imienia”. Dyrektor Szymaniak przywołał również obecny w życiu Jana Olszewskiego wątek drugowojenny:

– Był on czynnym uczestnikiem walki z okupantem niemieckim, jako harcerz szarych szeregów, brał udział w Powstaniu Warszawskim. Zaś po zakończeniu wojny (…) przyszły pan premier brał udział w obronie żołnierzy Armii Krajowej.

Następnie o wystawie opowiedział jej współautor, Artur Kłus, który w ramach swojego wystąpienia przypomniał, iż doświadczenie wojny było dla premiera Olszewskiego doświadczeniem granicznym i wpłynęło na jego dalsze wybory oraz postawę.

– Lata 1939 -1945 kształtowały jego stosunek do sytuacji zarówno w 1958 roku, jak i 1981 w trakcie stanu wojennego czy podczas przemian ustrojowych – podkreślał. – Był zagorzałym antykomunistą, kierował się przekonaniem, że cel  powinien być jasno określony i powinien być jeden: niepodległość. 

Odczytany został także list współautorki wystawy, prezes Fundacji Archiwum im. Jana Olszewskiego – dr Justyny Błażejowskiej, w którym odniosła się ona między innymi do korzeni Jana Olszewskiego: „Na podstawie własnych i szerzej – rodzinnych doświadczeń prostował kłamstwa na temat postaw Polaków i przebiegu niemieckiej okupacji. Wywodząc się z rodziny kolejarskiej, bronił dobrego imienia polskich kolejarzy nieprawdziwie oskarżanych o udział w Holokauście (…) dziękuję Panu Dyrektorowi i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku za wszystkie działania upamiętniające postać śp. Pana Premiera.”


Wystawa pt. „Spojrzeć ludziom prosto w oczy…” będzie prezentowana do połowy marca na poziomie -2 w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...