czwartek, 21 listopada, 2024

Sportowy eksponat w Muzeum Gdańska

Muzeum Poczty Polskiej – oddział Muzeum Gdańska wzbogaciło się o koszulkę Gdańskiego Klubu Sportowego Gedania 1922. Jakkolwiek pozyskany eksponat jest nowy, to dla muzealników ma on wartość szczególną. Koszulka nawiązuje bowiem do strojów używanych przed wojną w Klubie Sportowym Gedania.

Przygotowana w tym roku okolicznościowa koszulka GKS Gedania 1922 jest cenną pamiątką, mimo że została przygotowana zaledwie rok temu. Z jednej strony jest materialnym, namacalnym świadectwem współczesnej kultury pamięci o Polakach z Wolnego Miasta Gdańska i jej pielęgnacji wśród młodzieży, a z drugiej nawiązuje do przedwojennego projektu koszulki piłkarskiej używanej dawniej przez członków klubu. Właśnie tę drugą prezentujemy na wystawie w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku opowiadając o przedwojennych Gdańszczanach i Polakach. Współczesna koszulka GKS Gedania wpisze się przygotowywaną we współpracy z Centrum Pamięci o Polakach z Wolnego Miasta im. Brunona Zwarry wystawę stałą. Jednym z jej założeń jest również ukazanie zagadnienia pamięci o społeczności Polaków tworzącej obraz naszego miasta w dwudziestoleciu międzywojennym

mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Na biało-czerwonych klubowych koszulkach z obu stron umieszczono 75 imion i nazwisk, ofiar II wojny światowej. Wśród upamiętnionych wymieniono np. Antoniego Lendziona – posła do Volkstagu Wolnego Miasta Gdańska, Alfonsa Flisykowskiego – dowódcy obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, Aleksandra Fedasza – kierownika Wydziału Strzeleckiego Gedanii i Wiktora Bellwona – jednego z wyróżniających się zawodników i działaczy sportowych.

Koszulki retro wykonaliśmy w ubiegłym roku, kiedy to na stadionie przy ulicy Traugutta zorganizowana została „rekonstrukcja” meczu pomiędzy Klubem Sportowym Gedania a Lechią Lwów. Tamto historyczne spotkanie było planowane na wrzesień 1939 roku, ale z powodu wybuchu wojny nie doszło, niestety, do skutku. Chcieliśmy poprzez ten mecz oddać hołd zawodnikom oraz działaczom Klubu Sportowego Gedania, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej

opowiada Władysław Barwiński, prezes Gedanii 1922.

Ostatnio piłkarze Gedanii 1922 zagrali w koszulkach retro z okazji Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada br. – i był to dla nich występ wyjątkowo udany. Mecz przeciwko GOSRiT Luzino wygrali 4:1.


Nowy eksponat znajdzie się na przygotowywanej wystawie stałej. Muzealnicy dostrzegają jego ponadczasowość. Inicjatywa GKS Gedanii 1992 została również ciepło oceniona przez rodziny zamordowanych gedanistów.

Spoglądając na koszulkę należy dostrzec jej wymiar symboliczny. Oba eksponaty wskazują na ciągłość gdańskiej historii i przypominają, że Gedania znaczy coś więcej niż zwykły klub sportowy. To esencja polskiego Gdańska . Potwierdzają to zresztą rodziny gedanistów, które jednocześnie przyznają, że pomysł z upamiętnieniem poległych i pomordowanych działaczy i zawodników był bardzo dobry.

mówi Marek Adamkowicz, kierownik Muzeum Poczty Polskiej.

Do zbiorów Muzeum Gdańskaw trafiła także przedwojenna, niemiecka etykieta kolekcjonerska KS Gedania 1922, którą Muzeum podarował dr Jan Daniluk.

inf. prasowa  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...