czwartek, 21 listopada, 2024

Spotkania. Z historia polskich dzieci syberyjskich.

Szanowni Państwo!

Wystawa powstała z okazji 100 rocznicy powrotu do Polski tzw. dzieci syberyjskich, czyli blisko 900-osobowej grupy polskich dziewcząt i chłopców, repatriowanych w latach 1919–1923 z Syberii oraz Mandżurii. Byli oni potomkami zesłańców politycznych, uchodźców i jeńców wojennych, a także emigrantów szukających pracy na odległych krańcach carskiego imperium. Tragedia I wojny światowej, a potem koszmar rewolucji i wojny domowej w Rosji sprawiły, że cały kraj doświadczał terroru, nędzy i chaosu, co miało dramatyczny wpływ na losy dzieci. Szczęśliwie jednak, udało się je uratować i przewieźć do Polski. Stało się to dzięki zaangażowaniu liderów życia polskiego na Syberii,  Polonii w Stanach Zjednoczonych, a przede wszystkim władz Japonii, które zaoferowały im gościnę.

Ekspozycję tworzy kilkadziesiąt portretów dzieci syberyjskich i ich japońskich opiekunów, stworzonych przez młodych polskich artystów zainspirowanych historią – odkrywaną podczas spotkań z ekspertami, historykami i pisarzami. To niezwykły projekt, w którym spotykają się przeszłość z teraźniejszością, współcześni artyści z postaciami sprzed stu lat, a ich losy i historie tworzą most łączący Polskę i Japonię. Jest to też historia w pewnym sensie ponadczasowa, jak podkreśliła artystka Zuzanna Pieczyńska: W trakcie długich godzin spędzonych na rysowaniu przyłapywałam się na tym, że niektóre z powstających na kartkach twarzy wydają mi się znajome i przypominają mi ludzi, których faktycznie poznałam w swoim życiu. Dzięki temu dzieje dzieci syberyjskich, choć wcześniej nigdy o nich nie słyszałam, nagle stały mi się bliższe […]. Mimo że wydarzenia te miały miejsce sto lat temu, rzeczywistość wojny jest wciąż aktualna dla milionów dzieci na świecie.  

Zapraszamy zatem do zwiedzania tej wyjątkowej wystawy podczas otwarcia 13 listopada br., a także w kolejnych tygodniach. Będzie można ją oglądać do 28 lutego br. codziennie od poniedziałku do piątku w opolskiej siedzibie Muzeum przy ul. Minorytów 3 w godz. 9:00–17:00.

Serdecznie zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...