środa, 14 maja, 2025

„Środowe spotkania z historią wojskowości” – nowy cykl w Muzeum Twierdzy Toruń

Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na nowy cykl pt. „Środowe spotkania z historią wojskowości”. Jest to przedsięwzięcie, skierowane do wszystkich, którzy chcą zgłębić różnorodne aspekty historii wojskowości, zarówno w wydaniu lokalnym jak i tym szerszym – globalnym. Tematem pierwszego z nich będzie „Wprowadzenie do historii Twierdzy Toruń”.

Począwszy od 26 stycznia, w każdą ostatnią środę miesiąca będziemy przybliżać uczestnikom spotkań tematy związane z fortyfikacjami, garnizonem, szkolnictwem wojskowym, a także wydarzeniami wojskowymi i militarnymi z historii Torunia.

Podczas premierowego spotkania kuratorzy wystawy stałej w Muzeum Twierdzy Toruń i główni autorzy tego muzealnego przedsięwzięcia – dr Mirosław Giętkowski i Adam Kowalkowski – opowiedzą o początkach toruńskich fortyfikacji.

Twierdza Toruń to nie tylko XIX-wieczny pierścień umocnień. Historia militarna Torunia jest ściśle związana z lokacją miasta i przybyciem Krzyżaków na Ziemię Chełmińską. Wzniesiony przez nich w połowie XIII wieku zamek uznaje się za pierwszą ceglaną warownię na Ziemi Chełmińskiej. W niedługim czasie uzupełniły ją średniowieczne mury obronne Starego i Nowego Miasta. W kolejnych wiekach system obronny Torunia rozbudowywał się poprzez umocnienia bastionowe, kleszczowe, poligonalne aż po XIX-wieczne forty i schrony, z których wiele zachowało się do dziś. Obecnie znany nam system miejskich fortyfikacji wyrósł na gruncie wielosetletnich zmian, ściśle związanych z rozwojem wojennego rzemiosła.

Środowymi spotkaniami chcemy pokazać, że historia wojskowości nie musi być trudna i kojarzyć się tylko z działaniami wojennymi. Historia wojskowości ma niezliczoną ilość intrygujących ciekawostek, o których opowiemy w łatwy i przystępny sposób. Nawet największy militarny sceptyk znajdzie w nich coś dla siebie!

Spotkania będą się odbywały w każdą ostatnią środę miesiąca w sali konferencyjnej Muzeum Twierdzy Toruń, przy ulicy Wały gen. Sikorskiego 23.

Na pierwsze spotkanie zapraszamy 26 stycznia o godzinie 17:30.

Wstęp wolny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...