środa, 14 maja, 2025

Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie – spotkanie online

9 grudnia odbyło się spotkanie online instytucji zrzeszonych w Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie.

W trakcie spotkania omówiono między innymi dotychczasową i przyszłą współpracę z instytucjami krajowymi. Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk przekazując informację o wsparciu udzielonym instytucjom w tym roku przyznał, że z powodu pandemii było ono ograniczone. Zapewnił jednak, że Archiwa Państwowe są gotowe do współpracy, a gdy tylko będzie to możliwe – także do wznowienia wyjazdów pracowników do instytucji polonijnych. Przedstawił również główne kierunki działań zaplanowanych na przyszły rok.


Istniejąca od 1978 r. Stała Konferencja Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie zrzesza polskie instytucje poza krajem. Organizuje coroczne sesje plenarne, wspiera wymianę doświadczeń pomiędzy instytucjami członkowskimi i podejmowanie przez nie wspólnych inicjatyw w celu ochrony, popularyzacji i rozwoju kultury polskiej za granicą. W skład Stałej Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie wchodzą polonijne instytucje kulturalne m.in. z Francji, Szwajcarii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Węgier, USA, Kanady, Argentyny i Australii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...