poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Stephen Hawking na wystawie w Muzeum Nauki

Z okazji 80. urodzin profesora Stephena Hawkinga, londyńskie Science Museum Group przygotowało nową wystawę. Stephen Hawking at Work pokazuje życie zawodowe światowej sławy fizyka.

Wystawa, która zostanie otwarta 10 lutego, będzie zawierać przedmioty pochodzące z biura Hawkinga. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć m.in. kopię pracy doktorskiej fizyka, jego wózek inwalidzki oraz tablicę wypełnioną gryzmołami i dowcipami. Te i inne eksponaty będzie mogła zobaczyć publiczność z całego świata, bo wystawa wyruszy w podróż i po prezentacji w Londynie odwiedzi także Muzeum Nauki i Przemysłu w Manchesterze, Narodowe Muzeum Nauki i Mediów w Bradford, Narodowe Muzeum Kolei w Yorku oraz Locomotion (muzeum kolejnictwa) w Shildon.

Jako naukowiec Hawking przyjął dość zabawne podejście do współpracy, czego najlepszym przykładem jest jeden z najcenniejszych eksponatów z jego biura: pokryta bazgrołami tablica z konferencji Superspace and Supergravity, która odbyła się w 1980 roku. Delegaci pokrywali tablicę równaniami, rysunkami i żartami na swój temat. Hawking kazał oprawić tę pamiątkę i powiesić w swoim biurze, a teraz, czterdzieści lat później, mogą zobaczyć ją widzowie z całego świata.  

Od swoich bestsellerowych książek po niezapomniane występy w popularnych programach telewizyjnych – Hawking wykorzystywał ogromną liczbę kanałów, aby móc prezentować złożone teorie naukowe szerokiej publiczności. Na wystawie Stephen Hawking at Work będzie można zobaczyć m.in. zdjęcie z gościnnego występu Hawkinga w Star Trek: The Next Generation. 

Stephen Hawking at Work pokazuje również doświadczenia fizyka związane z jego chorobą. Po diagnozie lekarze dawali mu tylko dwa lata życia, a przeżył z chorobą ponad pięć dekad. Od końca lat 60. używał wózka inwalidzkiego, a od 1986 r. – syntezatora mowy, bo po przebytej tracheotomii nie mógł już mówić. Na wystawie pojawi się również najnowsza generacja wózka inwalidzkiego używanego przez Hawkinga: model Permobil F3. Zwiedzający zobaczą też okulary Hawkinga wyposażone w analogowy czujnik do sterowania oprogramowaniem głosowym.

Wystawa w Londynie będzie czynna do 12 czerwca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...