czwartek, 7 listopada, 2024

Sto milionów złotych na polskich aukcjach do końca roku

100 mln złotych. To łączna wartość dzieł sztuki, które do końca tego roku pojawią się na aukcjach w DESA Unicum. To aż 1/3 tego, ile wyniósł obrót całego rynku sztuki w Polsce w 2019 roku.

To wydarzenie roku na polskim rynku sztuki. Warte 100 mln złotych najwybitniejsze dzieła pojawią się na aukcjach w DESA Unicum na przełomie listopada i w grudniu. Pokazane zostaną dzieła sztuki współczesnej i dawnej, a także biżuteria, monety i młoda sztuka.

Po raz pierwszy pojawi się wybitny, wart nawet 6 mln złotych obraz Tamary Łempickiej, najdroższego polskiego artysty w historii i trzeciej najdroższej artystki na świecie. Jej prace mają w swoich kolekcjach takie gwiazdy jak Madonna, Barbra Streisand czy Jack Nicholson. W tym roku na aukcji w Nowym Jorku jej obraz sprzedał się za rekordowe 82 mln złotych. W DESA Unicum zaprezentowane zostanie dzieło „Czytająca I” z około 1951 roku. Bywalcy nowojorskiego salonu Łempickiej uznawali dzieło za jej krypto-autoportret. Przedmioty zgromadzone na obrazie wokół pogrążonej w lekturze dziewczyny dokładnie odzwierciedlają wyposażenie mieszkania artystki – charakterystyczny kinkiet z lustrem, masywny mahoniowy kabinet i krzesła z cytrynową tapicerką.

Absolutnym hitem będzie również unikatowa rozeta Wojciecha Fangora. Podobna praca została dwa lata temu sprzedana za niemal 5 milionów złotych, bijąc tym samym rekord ceny zakupu obrazu w Polsce. Dzieło „M22”, które pojawi się na aukcji, może być warte nawet 7 milionów złotych. Sztuka współczesna prezentowana będzie aż w 3 odsłonach: 26 listopada i 3 grudnia. Pojawią się na nich również prace takich twórców jak m.in. Jerzy Nowosielski, Tadeusz Kantor czy Teresa Tyszkiewicz.

Na aukcji Sztuka Dawna zaprezentowane zostanie także najcenniejsze dzieło Tadeusza Makowskiego „Dzieci i zwierzęta (Jardin d’acclimatation)”. To może być rekord na pracy tego artysty, jej wartość bowiem szacowana jest nawet na 3 mln zł. Obraz prezentowany był po raz pierwszy w 1928 roku w galerii Berthy Weill, słynnej paryskiej galerzystki, która jako pierwsza odkryła Pabla Picassa i wypromowała Amedeo Modiglianiego.

Niezwykle ciekawe są również dwa wybitne dzieła, uważane przez dekady za zaginione. Pierwsze z nich to praca Artura Grottgera „Walka” z 1864 roku. Drugim dziełem jest cykl rysunków, będących pierwszymi ilustracjami do książki „Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza. Autorem tych prac był Juliusz Kossak. Zaprezentowane zostanie także najwybitniejsze dzieło Bolesława Cybisa „Boże Narodzenie w Łowiczu”. Druga sesja aukcji Sztuka Dawna odbędzie się 17 grudnia. Pojawią się na niej prace m.in. Meli Muter i Mojżesza Kislinga.

Na aukcji Biżuteria Kolekcjonerska 7 grudnia pojawi się naszyjnik kultowej firmy Tiffany&Co, wisiorek Fabergé oraz ponad 120 innych, najlepszych przykładów sztuki jubilerskiej, w tym również komplet biżuterii w typie Cartier z brylantami i niebieskimi topazami.

Z kolei 30 listopada odbędzie się aukcja monet. Zlicytowana zostanie najdroższa moneta w kraju – pięćdziesięciodukatówka z 1621 roku warta blisko 3 mln zł.

Tamara Łempicka, foto: DESA Unicum, CC BY 3.0

ŹródłoDESA Unicum

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...