„14 dni pod ziemią – historia walki o wolność” – to motyw przewodni podziemnej trasy turystycznej znajdującej się na poziomie 320 Kopalni Guido w Zabrzu, którą zwiedzać będzie można już od 9 grudnia. Wspólny projekt Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu upamiętnia najdłuższy w historii Polski podziemny strajk górników, który odbył się w 1981 roku.
Mija właśnie 40 lat od wydarzeń, które zmieniły ówczesną rzeczywistość i wywarły olbrzymi wpływ na współczesny świat – były bowiem drogą do wolności, jaką znamy dzisiaj. Mowa o grudniu 1981 roku, kiedy to przez Polskę przetoczyły się fale strajków. Najdłuższy z nich miał miejsce w Kopalni Węgla Kamiennego Piast w Bieruniu gdzie niemal dwa tysiące górników spędziło aż 14 dni, 650 metrów pod ziemią. Nowa trasa zwiedzania w Kopalni Guido w Zabrzu to wyjątkowa forma uhonorowania bohaterów tamtego wydarzenia.
Jak wyglądało życie w kopalnianej rzeczywistości? Co było najtrudniejsze? Nie da się w pełni odtworzyć atmosfery tamtych dni, ale trasa turystyczna w Kopalni Guido z pewnością przybliży ją na tyle, by móc dziś zrozumieć, jak wielkie było to poświęcenie. Turyści będą mogli doświadczyć, jak w podziemnych wyrobiskach, bez dostępu do światła dziennego i bieżącej wody oraz z mocno ograniczonym zapasem żywności, organizowano sobie codzienne życie. Z dala od rodzin, w strachu, niepewności i ze szczątkowym dostępem do informacji na temat tego, co działo się na powierzchni, protestujący spędzili pod ziemią dwa tygodnie, w tym również Święta Bożego Narodzenia!
Trasa na poziomie 320 w Kopalni Guido została przygotowana w oparciu o wspomnienia strajkujących z KWK Piast oraz pamiętnik Janusza Pioskowika, uczestnika strajku, który dokumentował to, co działo się wtedy pod ziemią.
Trasa Strajk. 14 dni pod ziemią będzie udostępniona dla zwiedzających, w Kopalni Guido, przy ul. 3 Maja 93 w Zabrzu, od 9 grudnia do końca marca 2022 roku. Bilety dostępna na: www.bilety.kopalniaguido.pl
Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.
Wspólny projekt Muzeum Śląskiego oraz Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu został sfinansowany ze środków Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz ze środków Funduszu Patriotycznego. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem premiera Mateusza Morawieckiego.