niedziela, 22 grudnia, 2024

Street art w muzealnych murach

Muzeum Regionalne w Jarocinie buduje kolekcję dzieł sztuki, które powstały przy wykorzystaniu szablonu. Zbiór stanowi jedną z nielicznych w Polsce prób gromadzenia spójnych kolekcji prac malarskich artystów streetartowych.

Tworzona od 2017 roku kolekcja liczy 34 dzieła 9 artystów. Są wśród nich Czarnobyl, Monstfur, Dariusz Paczkowski, M-City, Egon Fietke, Simpson i Iwona Zając. W swoim dorobku mają oni znaczące dokonania artystyczne oraz liczą się w polskim i światowym nurcie street artu. Z kolei Damian Kwiatkowski (Kfiatek) oraz Kajetan Jagiełka to obiecujący młodzi artyści. Nie mają jeszcze tak znaczących osiągnięć w sztuce miejskiej, działają jednak aktywnie w tym nurcie i wykazują tendencje do dalszego rozwoju artystycznego.

Kolekcja jest prezentowana publiczności po raz pierwszy, do tego w sposób nieco odmienny, niż zazwyczaj się przyjmuje. Po pierwsze, zamiast wystawy prac konkretnych autorów, są one eksponowane według wyróżnionych tematów. Po drugie, w miejsce jednej ekspozycji, ukazującej całość zbiorów, kolekcja prezentowana jest jako seria następujących po sobie tematycznych odsłon. Wątki tematyczne w jakie ujęte są wystawy kolekcji to: Człowiek (Maska), Miasto, Symetria, Zły (System). Niekiedy posiadane przez muzeum prace autora wystawiane są podczas jednej odsłony. Tak jest w przypadku Kajetana Jagiełki, którego wszystkie obrazy z kolekcji eksponowane są w odsłonie Człowiek (Maska), Egona Fietke – Symetria, Kfiatka i Monstfura – Miasto czy Dariusza Paczkowskiego – Zły (System). Z kolei prace Czarnobyla pokazywane są w trzech odsłonach: Człowiek (Maska), Symetria, Zły (System), a Simpsona i M-City w dwóch: Człowiek (Maska) i Zły (System). Odsłony Człowiek (Maska) i Miasto można było oglądać w muzeum jesienią i po jego otwarciu w lutym, a od 23 lutego muzealnicy zapraszają na odsłonę Symetria.

Posiadany przez Muzeum Regionalne w Jarocinie, na razie skromny zbiór, ma ogromny potencjał. Już teraz pozwala na budowanie interesujących paralel i związków pomiędzy twórczością różnych autorów. Tworzy zalążek, który – jeśli dalej muzeum będzie miało możliwości aby go rozwijać – z czasem ma szansę przekształcić się w ciekawą, oryginalną i ważną kolekcję, wyróżniającą się nie tylko wśród muzeów regionalnych, ale wytrzymującą porównanie z muzeami o znacznie większej randze. 

Jarocińska kolekcja wśród muzeów regionalnych jest zbiorem unikalnym. Wszystkie prace zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Regionalne kolekcje sztuki współczesnej” oraz Gminy Jarocin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...