środa, 22 stycznia, 2025

Styczeń w Muzeum Etnograficznym w Toruniu

7 stycznia, sobota, godz. 9.00-12.00: Jarmark żywności ekologicznej

Organizator: Kujawsko-Pomorskie Stowarzyszenie Producentów Ekologicznych EKOŁAN. Dziedziniec Muzeum

Aranżacje świąteczne we wnętrzach chałup w skansenach
  • Park Etnograficzny w Toruniu (do 8.01): „Wigilia na Kujawach”, „Boże Narodzenie w Borach Tucholskich”, „Sylwester i Trzech Króli na Kociewiu”, „Przygotowywanie maszkar i strojów kolędniczych na Kaszubach”.
  • Olenderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce (do 31.01): „Boże Narodzenie w rodzinie mennonickiej na początku XX wieku”, „Wigilia w rodzinie protestanckiej pochodzenia niemieckiego w latach 30. XX wieku”.
12 stycznia, czwartek, godz. 18.00-19.30: Kolędy i apokryfy – wspólne śpiewanie

51. spotkanie pod hasłem Żywot pieśni, pieśni żywota będzie okazją do “ośpiewania” okresu świątecznego. Kolędy, apokryfy i pieśni dziecięce związane z okresem Bożego Narodzenia zaśpiewamy w przestrzeni wystawy “Szopki krakowskie” (będzie ją można zwiedzić na pół godziny przed spotkaniem).

13 stycznia piątek, godz. 10.00-11.30: Etnowyprawka Malucha: ZIMA!

Zajęcia z cyklu „Etnowyprawka Malucha” adresowanego do małych dzieci (od 6 miesiąca do 3 roku życia) i ich opiekunów. W styczniu ruszymy tropem zimy. Zajrzymy na wystawę „Szopki krakowskie”, gdzie będziemy podziwiać bajkowe efekty pracy szopkarzySprawdzimy jak się mruży oczy, kiedy szaleje śnieżna zamieć, a także jak topi się w rączce lód. Będzie czas na zabawę w kulig. Posłuchamy ciszy, zrobimy wielki kolędniczy hałas i zaśpiewamy jak zwykle tradycyjną pieśń.

14 stycznia, sobota, godz. 12.00: Oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Szopki krakowskie”

Szopki o wyjątkowej i jedynej w swoim rodzaju formie, nawiązującej kształtem do architektury Krakowa, są znane na całym świecie. To dzieła amatorów, a tradycje ich tworzenia przekazuje się z pokolenia na pokolenie. W 2018 roku szopkarstwo krakowskie jako pierwsze polskie zjawisko wpisano na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Na wystawie prezentowanych jest 41 szopek z lat 1975-2021 ze zbiorów Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu i Muzeum Krakowa. 

15 stycznia, niedziela godz. 12.00-13.30: RegeneracJA

Pierwsze spotkanie wytchnieniowe dla kobiet. W styczniu tego roku ruszamy z nowym cyklem. Raz w miesiącu, w niedzielę będziemy się spotykać na muzealnych ekspozycjach czasowych i stałych, by je uważnie, nieśpiesznie i na różne sposoby poznawać. W  ten sposób spróbujemy się oderwać od codzienności, zwolnić tempo, wziąć głębszy oddech i się zregenerować.

W tym miesiącu zagościmy na wystawie „Szopki krakowskie”. Uczestniczki poznają fenomen szopek krakowskich, jego genezę i historię. Wędrując z lupami po wystawie będziemy ćwiczyć uważność, odkrywać treści ukryte w detalach niezwykłych, bajkowych konstrukcji. Na koniec zrelaksujemy się w przestrzeni wystawy, dla chętnych na matach i pod kocykami (prosimy o przyniesienie własnych mat i kocyków).

19 stycznia, czwartek, godz. 18.00-19.30 Dla Dorosłych: Gdy bestia Nian atakuje… czyli o Księżycowym Nowym Roku

Podczas pierwszego w tym roku spotkania z cyklu „Dla dorosłych” przyjrzymy się obchodom Księżycowego Nowego Roku. Opowiemy o legendach związanych z powstaniem święta, jego wielowiekowej historii oraz zwyczajach mu towarzyszących. Porozmawiamy o tym jak działa chiński kalendarz księżycowy oraz co zwiastuje nadchodzący Rok Królika. 

22 stycznia, niedziela, godz. 11.00-12.30: Etnoigraszki: W niebo głosy – specjalna edycja na Dzień Babci i Dziadka 

Cykl  rodzinnych imprez umuzykalniających. W noworocznej odsłonie przysłuchamy się dźwiękom, i przypatrzymy barwom zimy. Wspólnie zaśpiewamy kolędy i piosenki z dzieciństwa naszych babć i dziadków. Nie zabraknie zabaw z ruchem i śpiewem. 

Więcej szczegółów na stronie: www.etnomuzeum.pl/styczen-w-muzeum-2/ gdzie znajdziecie Państwo również informacje na temat zajęć edukacyjnych, a także naszych propozycji na ferie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...