piątek, 22 listopada, 2024

Styczeń w Muzeum Miasta Gdyni

Wraz z początkiem roku chciałoby się zakrzyknąć: Nowy rok, nowi my! I po części jest to prawdą, bo przed nami czas pełen wyzwań i nowych projektów. Postawiliśmy na zmianę, ale taką, którą budujemy na solidnych podstawach. Mamy jedno postanowienie noworoczne – pokazać, że za każdym projektem stoi człowiek, słuchamy naszych odbiorców, bo #MuzeumToLudzie, a Muzeum jest miejscem, które pozostawia przestrzeń na namysł, refleksję i dyskusję.

Stopniowo kierujemy się ku muzeum w stylu slow. Nie oznacza to bynajmniej pustek w naszym kalendarzu wydarzeń. Wręcz przeciwnie! Szykujemy dla Was coś specjalnego. Ten rok to trzy nowe wspaniałe wystawy, współpraca z najlepszymi artystami, warsztaty i spotkania. Odświeżamy archiwalne fotografie, otwieramy się jeszcze mocniej na lokalną społeczność i wchodzimy głębiej w historię miasta, które kochamy. Kierujemy się ku naturze i przyjaznej przestrzeni – tej miejskiej i tej muzealnej. Dlatego obserwujcie uważnie nasze działania i wejdźcie z nami, z nową energią w 2022 rok!

W zależności od rozwoju sytuacji i obowiązujących obostrzeń związanych z COVID-19, spotkania mogą odbyć się w formie online.  Wszelkie informacje zostaną zamieszczone na stronie internetowej Muzeum Miasta Gdyni.

Program wydarzeń

2 I 2022, godz. 14:00 Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie po wystawie, prowadzenie: Marcin Szerle

Jako zainteresowani przeszłością Gdyni doświadczamy kolejnych, szczególnych jubileuszy. Stulecie powrotu Polski nad Bałtyk, decyzji o budowie portu, poświęcenia rozpoczętych prac – to już za nami. W nieodległej perspektywie czekają nas obchody stu lat przyjęcia ustawy o budowie portu, uruchomienia tymczasowych molo, a w nieco dalszej – celebracja setnej rocznicy nadania Gdyni praw miejskich. Na tych wyjątkowym okresie kształtowania się miasta, w swoim oprowadzaniu po wystawie Gdynia – dzieło otwarte skoncentruje się dr Marcin Szerle.

9 I 2022, godz. 14:00 Finisaż. Szkło Drostów– oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci”, prowadzenie: Katarzyna Gec

Popularnie zwane „szkłami Drostów”, projekty mistrzów polskiej prasówki – Eryki Trzewik-Drost i Jana Sylwestra Drosta stały się cennymi trofeami kolekcjonerów szkła. Ósma edycja cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci skupia się nie tylko na życiu i twórczości tej wybitnej pary artystów, ale również na samym procesie powstawania obiektów i zagadnieniu kolekcjonowania. To już ostatnie, niedzielne oprowadzanie po wystawie i jedyna możliwość zobaczenia w Gdyni pięknych i różnorodnych zestawów ze zbiorów pochodzących z Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz prywatnych kolekcji szkieł.

Katarzyna Gec – ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, kontynuuje studia magisterskie na Uniwersytecie Gdańskim, absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. M. Karłowicza w Katowicach (specjalizacja: skrzypce). Ukończyła studia na poziomie licencjackim na kierunku Doradztwo filozoficzne i coaching na Uniwersytecie Śląskim. Interesuje się architekturą nowoczesną, dizajnem, pasjonuje fotografią, sztuką, muzyką, podróżniczka. Tyszanka – mieszkanka Tych kochająca Gdynię i modernizm.

12 I 2022, godz. 11:00A to historia! – czytanie książek dla dzieci, prowadzenie: Patrycja Wójcik

Ilustracje pomagają czytelnikowi wyobrazić sobie konkretną historię. Pomagają również dokładniej określić charakter postaci czy przedmiotów, o których opowiada autor . Jednak ilustracja nie jest jedynym portalem do bajkowego świata. Najlepszym bowiem, jest nasza wyobraźnia. W ten niesamowity świat wyobraźni będziemy przenosić się w każdą drugą środę miesiąca o godzinie 11:00.

Zapisy oraz wszelkie pytania dotyczące dostępności terminów można kierować do koordynatorki Patrycji Wójcik, mailowo: p.wojcik@muzeumgdynia.pl

Na wydarzenie zapraszamy dzieci wieku przedszkolnym oraz I-III klas szkół podstawowych wraz z opiekunami.

16 I 2022, godz. 14:00Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej – oprowadzanie kuratorskie po wystawie, prowadzenie: dr hab. Jacek Friedrich

Do swojej listy postanowień noworocznych koniecznie musicie dopisać wizytę w naszym Muzeum. Jak najlepiej rozpocząć rok 2022? Od zwiedzenia pełnej kształtów i kolorów wystawy „Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej”. Podczas styczniowego oprowadzania, dr hab. Jacek Friedrich opowie Wam o ilustracjach, które posiada w swojej kolekcji oraz o kulisach powstawania wystawy.

Nasza wystawa to dziesięć modułów prezentujących oryginalne ilustracje autorstwa Bożeny Truchanowskiej. Na pewno widzieliście je już w książkach dla dzieci. A może pokazali je wam wasi rodzice lub dziadkowie? Ilustracje pokazują cały wachlarz technik stosowanych w latach 60., 70. i 80. XX wieku. To niezwykła okazja do ich analizowania, porównywania, a przede wszystkim – podziwiania.

Decyzja o podziale na dziesięć modułów to celowy zabieg edukacyjny. Eksplorując kolejne sekcje,  poznamy różne  gatunki roślin i zwierząt, odnajdziemy detale ukryte w przestrzeni wystawy, wyobrazimy sobie to, co nierealne, zaobserwujemy etapy powstawania obrazu, a nawet nauczymy się, czym jest perspektywa. Przekonamy się również, że w świecie ilustracji wszystko jest możliwe.

Wizyta w muzeum stanie się wielką przygodą dla każdego. Dla dużych i małych! Na naszej wystawie można zdjąć buty i biegać boso, można skakać i szaleć, ale też położyć się i wyciszyć, nasłuchiwać dźwięków, a później zasnąć i wyruszyć w cichą, senną wyprawę po ilustracjach Bożeny Truchanowskiej.

21 I 2022, godz. 18:00 Słowo, a ilustracja. Spotkania z polskimi ilustratorkami: Joanna Czaplewska, prowadzenie: Gosia Bujak

W Muzeum Miasta Gdyni regularnie prezentujemy prace przedstawicieli Polskiej Szkoły Ilustracji. Wcześniej byli to Andrzej Strumiłło oraz Józef Wilkoń, a obecnie Bożena Truchanowska. Jednak ilustracja książkowa wciąż się zmienia. Pojawiają się kolejni utalentowani twórcy, przedstawiający spisane historie na coraz to nowe sposoby. Właśnie ich prace przybliżymy podczas cyklu spotkań „Słowo a ilustracja”.

W styczniu spotkamy się z Joanną Czaplewską, aranżerką wystawy „Ściana zaczarowana. Ilustracje Bożeny Truchanowskiej” i autorką ilustracji do licznych książek dla dzieci, w tym znanej Wam opowieści o pewnym czarnym gdyńskim kocie z bajki „Gdyńskie wędrówki kota Antoniego”. Poznamy kulisy pracy ilustratorki, porozmawiamy o pracy przy wystawie i o obcowaniu z archiwalnymi pracami Bożeny Truchanowskiej, a także dowiemy się czy trudno było je przełożyć na współczesny język sztuki.

Wszelkie pytania dotyczące spotkania można kierować do Gosi Bujak mailowo na adres m.bujak@muzeumgdynia.pl lub telefonicznie na numer 58 662 09 35.

23 I 2022, godz. 14:00Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie po wystawie, prowadzenie: Marzena Markowska

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, łączy w sobie wiele wątków. Jedne są wyraźne, inne ukryte, ale wszystkie są tak samo ważne. Wszystko zaczęło się od marzenia o nowoczesnej, dynamicznej i śmiało patrzącej w przyszłość Polsce. Posłuchajcie i zobaczcie jak to się stało, że Gdynia spełniła swój „amerykański sen”. O nadbałtyckim porcie, przedmiocie powszechnej dumy, którego rozwój wciąż trwa i nigdy nie zwalnia opowie Marzena Markowska.

30 I 2022, godz. 14:00Gdynia – dzieło otwarte – oprowadzanie po wystawie, prowadzenie: Joanna Mróz

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, łączy w sobie wiele wątków. Jedne są wyraźne, inne ukryte, ale wszystkie są tak samo ważne. Wszystko zaczęło się od marzenia o nowoczesnej, dynamicznej i śmiało patrzącej w przyszłość Polsce. Jedną z osób które to zapoczątkowały był inż. Tadeusz Wenda. To właśnie od części zmiennej naszej wystawy,  poświęconej temu budowniczemu portu, a zatytułowanej „Tadeusz Wenda – człowiek i jego dzieło”, rozpocznie swe oprowadzanie kuratorskie Joanna Mróz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...