wtorek, 13 maja, 2025

„Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer” w Warce

Podczas NOCY MUZEÓW 17 maja Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce otworzy wystawę czasową „Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer”, przygotowaną przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie w 2024 roku.

Warszawskie muzeum etnograficzne pozyskało do swoich zbiorów cześć kolekcji artystki i od kilku lat przygotowywało się do zaprezentowania szerokiej publiczności jej dzieł. Po prezentacji Magdaleny Shummer w Warszawie i w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, przyszedł czas na Warkę i powiat grójecki, do którego Magdalena i Wojciech Fangor sprowadzili się w kwietniu 1999 roku, po ponad trzydziestu latach pobytu w USA i zamieszkali we wsi Błędów. Choć życie w Stanach Zjednoczonych było znacznie wygodniejsze, zdecydowały względy emocjonalne i sentymentalne. Zawsze czuli się Polakami i powrót do Polski był dla nich oczywisty.

Zanim osiedlili się w starym błędowskim młynie, miesiącami poszukiwali odpowiedniego domu i „wiele miesięcy siedzieli na walizkach”. Swój dorobek życia wraz z meblami i olbrzymią ilością obrazów, składowali w przechowalniach jabłek w gminie Błędów. Ich marzeniem był stary dom z duszą, który pomieści mieszkanie, pracownie dla obojga artystów, ale i miejsce na galerię. Na terenie powiatu grójeckiego wiele było dworów i pałaców, które w tym okresie czekały na nowego właściciela. Fangorowie najpierw kupili neoklasycystyczny pałac w Wilkowie, który zaczęli odrestaurowywać. Po roku kłopotliwego i kosztownego remontu, postanowili sprzedać pałac. Przypadkiem trafili na stary błędowski młyn, zarośnięty i wystawiony na sprzedaż. Miejsce ujęło artystów i choć właściciel trzy razy wycofywał się z oferty, udało się go zakupić i rozpocząć kolejne dzieło życia Wojciecha Fangora i Magdaleny Shummer – przekształcenie starego rzemieślniczego młyna na mieszkanie i pracownię.

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce szybko nawiązało kontakt z parą artystów, którzy powrócili z USA i zamieszkali na grójeckiej ziemi. Już 2001 roku zorganizowano tu wystawę prac Wojciecha Fangora, a zaraz potem dyrekcja muzeum zaprosiła Magdalenę Shummer do udziału w przeglądzie twórców regionu, który odbył się pt. „Wystawa rękodzieła artystycznego i ludowego ziemi grójeckiej”. W kolejnych latach jeszcze dwa razy Pani Magdalena prezentowała swoje prace na wystawach zbiorowych artystów powiatu grójeckiego: w 2004 roku oraz w 2007. Fangorowie uczestniczyli w wernisażach wystaw w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, ale także w innych wydarzeniach.

Magdalenę Shummer zapamiętali mieszkańcy Błędowa zawsze uśmiechniętą, spacerującą z koszykiem na lokalnym targu. Jak po latach wspomina artystka – „historia jej życia zatoczyła koło – od rodzinnego młyna w Zaborku do młyna w Błędowie”. Ma tu swoją piękną pracownię na poddaszu, gdzie do niedawna cały czas malowała.

Na wystawie w Muzeum im. Kazimierza zobaczą Państwo obrazy i wycinanki z blachy pochodzące z kolekcji Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, ze zbiorów artystki, prywatnych właścicieli i galerii Kolonia Artystyczna w Piasecznie. Kolorowe, pieczołowicie malowane obrazy Magdaleny Shummer zapraszają do zanurzenia się w radosnym i przepełnionym wrażliwością świecie natury. Zachęcają nas wszystkich, abyśmy zajrzeli do domu artystki, w starym błędowskim młynie, otoczonym zielenią, śpiewającymi ptakami i kwitnącymi sadami.

Wernisaż 17 maja o godz. 17.00 podczas otwarcia Nocy Muzeów. Wystawa będzie czynna do 24 sierpnia 2025.

Serdecznie zapraszam.
Iwona Stefaniak
Dyrektor Muzeum im. K. Pułaskiego

***

Magdalena Shummer (Szummer – właściwe rodowe nazwisko) – ur. się w 1930 r. w Lublińcu. Początek wojny spędziła z rodzicami i braćmi w Zaborku koło Janowa Podlaskiego w rodzinnym majątku ojca, odzyskanym jeszcze przed II wojną, a okres okupacji w Częstochowie, gdzie mieszkała jej babcia ze strony matki i gdzie schroniła się cała rodziną. Po wojnie zamieszkała w Warszawie i tu skończyła liceum im. Rejtana. Po maturze zdecydowała się na studia filozoficzne, które szybko zamieniła na historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (1957–1960). Pod koniec studiów poznała przyszłego męża – znanego już wówczas malarza, doktora i dziekana na Akademii Sztuk Pięknych -Wojciecha Fangora. Razem opuścili Polskę w 1961 r. na blisko 40 lat. Najpierw zamieszkali w Wiedniu i Klagenfurcie (1961), potem dwa lata w Paryżu (1962–1964), rok w Berlinie Zachodnim (1964) i rok w Londynie (1965), by ostatecznie na prawie 35 lat przenieść się do Stanów Zjednoczonych.
Pierwsze próby malarskie Magdalena Shummer podjęła jeszcze w Polsce i kontynuowała na emigracji. W USA Fangorowie mieszkali prawie 10 lat w Madison w stanie New Jersey na terenie uniwersyteckiego kampusu w budynku po teatrze, a pod koniec lat 70. przenieśli się do nowojorskiego Soho, do 300 metrowego loftu, który zaadoptowali na mieszkanie i pracownie malarskie. To tam, przy Madison Avenue, artystka podjęła stałą współpracę z Galerią Mabel’s. Kolejny etap w życiu Magdaleny Shummer to przeprowadzka na farmę Summit w stanie New Jersey. Początkowo przebywali tam z mężem w weekendy i podczas wakacji, by z czasem przenieść się na stałe (1982-1989). W Summit, w pięknym domu, otoczonym kilkudziesięcioma hektarami ziemi, z kilkoma stawami, wśród otaczających wzgórz, oboje znaleźli przestrzeń do życia i malowania. Rosnące podatki zmusiły artystów do szukania nowego miejsca do życia. Przeprowadzili się do Santa Fe w stanie Nowy Meksyk. Mieszkali i tworzyli tu prawie 10 lat (1989-1999) przed powrotem do Polski. Tęsknota za Europą, za Polską i chęć powrotu stały się powodem do poszukiwania nowego miejsca do życia i pracy najpierw w ulubionej przez Fangora Francji, a następnie w Polsce. W 1999 r. wracili do Polski, a 2000 roku zamieszkali w Błędowie, w powiecie grójeckim, w zaadaptowanym na dom i pracownię zabytkowym młynie.

***

Wystawa

Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer
17.05.2025 – 24.08.2025

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Wystawa zrealizowana przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie w 2024 roku.

Kuratorki wystawy: Joanna Kalinowska, Alicja Mironiuk Nikolska
Opieka kuratorska w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce: Iwona Stefaniak

Teksty do wystawy: Joanna Kalinowska, Iwona Stefaniak

Współpraca: Piotr Patkowski – pomoc w realizacji wystawy

Scenografia oraz opracowanie graficzne: Lotne Studio
Wykonanie: Alena Trafimava Artmontage
Tłumaczenie: Anna Szolc, Joanna Łukasiak-Hołysz
Redakcja językowa: Marta Elas, Zofia Świrek

Muzyka: Kuba Szydło

Wystawa prac ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, będących własnością artystki oraz wypożyczonych z galerii Kolonia Artystyczna w Piasecznie i od osób prywatnych.

Szczegóły na muzeumpulaski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warcehttp://www.muzeumpulaski.pl%20
Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce - zespół pałacowo-parkowy W 1967 roku otwarto tu Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, na cześć najbardziej znanego mieszkańca Winiar – Kazimierza Pułaskiego – polsko-amerykańskiego bohatera walk o niepodległość obu narodów. Poznasz tu nie tylko losy słynnego Kazimierza, ale także innych wielkich Polaków, którzy emigrowali do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej (Tadeusza Kościuszki, Juliana Ursyna Niemcewicza, Heleny Modrzejewskiej czy Ignacego Jana Paderewskiego). W Winiarach poczujesz atmosferę domu polskiego szlachcica odpoczniesz obserwując dziewiczą przyrodę, posłuchasz szumu starych drzew i śpiewu ptaków. Swoisty genius loci przyciąga tu gości każdego dnia. Muzeum otacza park krajobrazowy o powierzchni 15 ha, usytuowany na skarpie nad Pilicą. Został założony w II poł. XVIII w. i przekształcony w XIX oraz XX w. To najbardziej urokliwy fragment Warki, miejsce spacerów i odpoczynku mieszkańców oraz turystów.

Pod naszym patronatem

Wernisaż wystawy pt. „ Geometria Gaudi...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach zaprasza na wernisaż wystawy pt. „ ...

„Kwiatki Polskie” prosto ze Starachowi...

Ekipa programu „Kwiatki Polskie”, którego emisję można oglądać w Telewizji Pols...

Warsztaty archeologiczne „Żelazne Korz...

Przed nami kolejna edycja „Żelaznych Korzeni” – warsztatów archeologicznych org...

Udostępnienie zbiorów w internecie?

Jeśli posiadają Państwo system do ewidencji zbiorów i chcieliby udostępnić eksp...

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...