niedziela, 19 stycznia, 2025

„Świat świętokrzyskich dinozaurów” w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

Pierwsze tropy dinozaurów w rejonie świętokrzyskim odkryte zostały latem 1959 roku. Skamieniałe ślady stóp zostały odnalezione w Glinianym Lesie koło Mniowa przez dr Władysława Karaszewskiego, pracownika Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Od połowy lat osiemdziesiątych XX wieku prowadzone są systematyczne  prace naukowe nad tropami dinozaurów z Gór Świętokrzyskich przez wybitnych polskich naukowców.

Najstarsze tropy jurajskich dinozaurów liczą około 205 milionów lat, a najmłodsze 150 milionów lat. Fauna prehistorycznych gadów zidentyfikowana na podstawie tropów odnalezionych w Górach Świętokrzyskich wskazuje na dużą różnorodność żyjących tu zwierząt. W okresie jurajskim świat pradawnych Gór Świętokrzyskich zamieszkały był przez różnorodne formy dinozaurów. We wczesnej jurze żyły drapieżne ceratozaury takie jak dilofozaur, celofyz, wczesne allozaury, duże roślinożerne zauropody oraz wczesne dinozaury ptasiomiedniczne, które w czasie swojego późniejszego ewolucyjnego rozwoju przekształciły się w stegozaury oraz dinozaury pancerne. Z osadów późnojurajskich znane są ślady allozaurów, roślinożernych zauropodów oraz ptasiomiednicznych ornitopodów i stegozaurów, jak również niezwykle rzadkie tropy małych zwierząt, a wśród nich tropy małych teropodów – kompsognatów oraz gadów latających – pterozaurów.

Tropy zachowane w blokach skalnych stanowią dla naukowców cenne źródło informacji na temat sposobu poruszania się i życia dinozaurów,  ich ekosystemów, a nawet ewolucji. W oparciu o skamieniałe ślady można poznać historię ewolucyjną dinozaurów i ich rozmieszczenie na świecie. 

W Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach na wystawie przyrodniczej można podziwiać nie tylko bogatą  kolekcję paleontologiczną z tropami czworonogów z okresu wczesnego triasu, ale również prezentowane są tutaj tropy jurajskich dinozaurów. Wystawa opowiada historię o początkach i etapach rozkwitu wielkich mezozoicznych gadów, które wiele milionów lat temu zamieszkiwały pradawne Góry Świętokrzyskie.

Źródło: Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...