piątek, 25 kwietnia, 2025

Święto Chrztu Polski – 1056 rocznica chrztu księcia Mieszka I

14. kwietnia już po raz czwarty obchodzimy święto „symbolicznego” Chrztu Polski. Zostało ono ustanowione przez Sejm RP w celu upamiętnienia datowanego na 14 kwietnia 966 r. chrztu księcia Mieszka I – pierwszego historycznego władcy państwa nazywanego od ok. 1000 r. Polonią – Polską.

Chrzest księcia i początek trudnej i długotrwałej chrystianizacji mieszkańców ziem będących w jego władaniu to bardzo ważny akt w dziejach naszego państwa i narodu. Stanowi on nowy etap, który wprowadził Polonię w nową przestrzeń kulturową Europy. Rozpoczął budowę nowych podstaw kulturowych i tożsamości naszego państwa. Historia Polski ma niepodważalnie korzenie w decyzji Mieszka I i dlatego ważnym jest, żeby pamięć o tym wydarzeniu była powszechna w świadomości Polaków.

O święcie przypomni dzwon „Mieszko i Dobrawa” – symbol dynastii piastowskiej, który 14 kwietnia, o godz. 12:00 będzie rozbrzmiewał na Ostrowie Lednickim, nazywanym „Chrzcielnicą Polski”.

To właśnie Ostrów Lednicki jest jednym z najczęściej wskazywanych miejsc, gdzie Mieszko I mógł zostać ochrzczony. W 2. poł. X w., z inicjatywy księcia, na wyspie na jeziorze Lednica wzniesiono potężny stołeczno-rezydencjonalny gród. Na dwa lata przed 966 r. pobudowano dwa potężne mosty, które łączyły wyspę ze wschodnim i zachodnim brzegiem jeziora Lednica i trakt Poznań – Gniezno. W południowo-zachodniej części grodu wzniesiono pałac książęcy z kaplicą w części wschodniej wybudowaną na planie równoramiennego krzyża greckiego. W jego ramionach (północnym i południowym) zidentyfikowano pozostałości dwóch zagłębień w posadzce uważanych przez zdecydowaną większość naukowców jako baseny chrzcielne. Dodatkowo na baptyzmalną funkcję kaplicy wskazuje studnia usytuowana w południowo-zachodniej części świątyni.

Należy podkreślić, ze to właśnie na Ostrowie Lednickim odkryto najstarsze na ziemiach polskich przedmioty związane z kultem chrześcijańskim – staurotekę, czyli relikwiarz Drzewa Krzyża Świętego, grzebień o przeznaczeniu liturgicznym wykonany w kości słoniowej, trójramienny trybularz z żelaza z otworami do zawieszenia kadzielnicy, czy chociażby kościane płytki ze skrzynki na relikwie.

Przypominając o tym ważnym wydarzeniu w naszej historii, zachęcamy do świętowania i wywieszenia Polskiej flagi. Natomiast już od 19 kwietnia zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, zwiedzenia najlepiej zachowanego pałacu Mieszka I i Bolesława Chrobrego i poznania początków państwa polskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...