niedziela, 22 grudnia, 2024

Święto Rodziny Krakowskiej w Willi Decjusza

28 maja (sobota)

godz. 12.00, Koncert Chóru Bethel College ze Stanów Zjednoczonych

Chór koncertowy Bethel College reprezentuje uczelnię, występując w swoim macierzystym kampusie, koncertując dla lokalnej publiczności i odbywając coroczne tournée po innych stanach. Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną w 1978 roku chór co cztery lata występuje również za granicą. Dotychczas zaprezentował swój program w Kanadzie, Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Bośni, Francji, Belgii, Szwecji i Norwegii. W 2022 roku już nie po raz pierwszy zespół zaplanował przyjazd na wiosenne tournée do Polski.

Najważniejszą dewizą wykonawców jest budowanie głębokiego poczucia więzi między śpiewakami i publicznością poprzez doskonałe wykonania muzyki chóralnej. W programie koncertu w Willi Decjusza zabrzmią utwory sakralne m.in. Heinricha Schütza, jednego z najwybitniejszych kompozytorów XVII wieku, amerykańskich autorów Petera Christiana Lutkina (1858-1931) czy Williama Levi Dawsona (1899-1990) oraz wiele współczesnych aranżacji muzyki chóralnej.
Na koncert wstęp wolny.

godz. 13.30, Tajemnica Josta, spacer detektywistyczny dla dzieci
Zapraszamy dzieci w wieku 8-11 lat na spacer detektywistyczny pt. „Tajemnica Josta” prowadzony prowadzony przez Panią Fishką – przewodniczkę po Krakowie, historyczkę sztuki, autorkę fascynujących spacerów detektywistycznych dla dzieci. Scenariusz opiera się na kanwie historii Justusa Ludwika Decjusza, pierwszego właściciela Willi.
Obowiązują zapisy przez formularz.

Wydarzenie płatne: 25 zł od uczestnika


29 maja (niedziela)

Zapraszamy do zwiedzania zabytkowych wnętrz Willi Decjusza.

Willa Decjusza, wzniesiona w 1535 roku pod Krakowem na Woli Justowskiej jest jednym z najpiękniejszych i najpełniejszych przykładów renesansowej rezydencji podmiejskiej w Polsce. Od XVI do XIX wieku była domem, w którym mieszkały znamienite rodziny, takie jak: Decjuszowie, którzy byli pierwszymi właścicielami, a następnie m.in. Lubomirscy, Sanguszkowie, hrabiostwo Kuczkowscy czy księstwo Czartoryscy. Wystawa obrazów z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz mebli z Muzeum Narodowego w Krakowie we wnętrzach Willi Decjusza jest namiastką wspaniałego wyposażenia, jakie z pewnością zamawiali do swojej posiadłości jej dawni właściciele.

W Holu Głównym Willi Decjusza prezentowane są cztery grafiki Krzysztofa Skórczewskiego: Widok z okna” (1991), „Villa Decius” (2008), „Chińska brama” (2016) i „Nowe Imperium” (2021). Na I piętrze Willi prezentowane są obrazy krakowskiej artystki – Beaty Zuby. Ciekawostkę architektoniczną Willi stanowi loggia wyposażona w niezwykłej urody orientalne kafle, sprowadzone do Willi w XIX w. przez Marcelinę Czartoryską.


Zapraszamy:

od 11.00 do 18.00 na indywidualne zwiedzanie zabytkowych wnętrz Willi Decjusza. Ostatnie wejście odbywa się najpóźniej 45 minut przed zamknięciem.

godz. 11.00: oprowadzanie z przewodnikiem w języku ukraińskim
godz. 13.30: oprowadzanie dla rodzin z dziećmi w języku polskim

Wstęp wolny.
Nie obowiązują wcześniejsze zapisy.



Spotkajmy się w Willi Decjusza!

www.willadecjusza.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...