Na tegoroczne Święto Wolności, organizowane przez Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności składa się blisko 50 różnorodnych wydarzeń, w tym festiwal Solidarity of Arts. Impreza odbędzie się w dniach 27 sierpnia – 1 września i w jej ramach odbędą się obchody 41 rocznicy narodzin Solidarności, 40 rocznicy I Krajowego Zjazdu Solidarności w hali Olivia i 82 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wstęp na większość wydarzeń jest wolny, dołączyć będzie można również online.
– Gdańsk jest szczególnym miastem. To tutaj 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa, która zmieniła i całkowicie przemeblowała świat. Dla Polski, Europy i części świata koniec totalitaryzmu rozpoczął się również tu, w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, strajkiem z sierpnia ‘80 roku, ale chyba jeszcze bardziej podpisaniem Porozumień Sierpniowych 31 sierpnia 1980 roku – mówiła podczas konferencji prasowej poświęconej wydarzeniu prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – Współczesny świat przynosi wiele wyzwań. W ubiegłym roku myślami byliśmy z Białorusią i nadal myślimy o niej bardzo mocno. Także ostatnie doniesienia z Afganistanu pokazują, jaką wartością jest dziś wolność i jak bardzo trzeba się o nią troszczyć i ją pielęgnować. Wolność, solidarność, demokracja, prawda – po raz kolejny organizujemy te obchody, ponieważ świat pokazuje, jak bardzo tych wartości potrzebujemy.
W sobotę i w niedzielę – 28 i 29 sierpnia – odbędzie się konferencja „Samorządna Rzeczpospolita”, której tematem będzie powrót do myśli i dorobku ideowego I Zjazdu Solidarności. Konferencja składa się z siedmiu debat, a wśród uczestników znajdą się między innymi Ewa Kulik-Bielińska, Jerzy Buzek, Ryszard Bugaj, Jerzy Osiatyński i Jan Rulewski.
Monika Krzencessa-Ropiak z działu archiwum i organizacji wystaw zaprasza na nowe wystawy czasowe ECS.
– Przygotowaliśmy trzy ekspozycje czasowe; jedną otworzyliśmy już w zeszłym tygodni. ŻYWIE BIEŁARUŚ! NIECH ŻYJE BIAŁORUŚ! to wystawa prezentująca sylwetki białoruskich opozycjonistów. Druga z nich, wystawa ZJAZD. KOMUNIKACJA IDEI, będzie opowiadać o wolnych mediach i została przygotowana w związku z 40 rocznicą I Zjazdu Solidarności. Głównym eksponatem będzie historyczna kamera, która brała udział w zjeździe i która później, w czasie stanu wojennego, została zarekwirowana i była wykorzystywana przez władze. Filmowała zarówno I Zjazd NSZZ jak i ostatni zjazd PZPR. Wystawę otwieramy w sobotę 28 sierpnia. Zapraszamy na wernisaż o godzinie 13:30. Trzecia – MALI KRONIKARZE SOLIDARNOŚCI przedstawia rysunki dzieci z Sopotu, które pod kierunkiem nauczyciela plastyki stworzyły wyjątkowe mini-dzieła, przedstawiające sierpień 1980 roku, odsłonięcie pomnika Poległych Stoczniowców oraz ówczesne trudne warunki życia.
31 sierpnia tradycyjnie już odbędą się obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, które rozpoczną się o godzinie 10.00 otwarciem historycznej bramy nr 2. Swój udział w tym wydarzeniu zapowiedział Lech Wałęsa. Godzinę później – o 11.00 – w ogrodzie zimowym zostanie odsłonięta przyznana ECS w maju Europejska Nagroda Dziedzictwa Europa Nostra.
– W południe zapraszam na dialog o upadku Związku Radzieckiego, ale z perspektywą przyszłościową – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS. – Bohaterką będzie Żanna Niemcowa, legenda opozycji rosyjskiej. Po południu wręczymy Medale Wdzięczności, a o godz. 19 zapraszamy na plac Solidarności na wiec na rzecz Europy, ale nie tej zasobnej i bezpiecznej, ale tej nieco szerszej, w której od siedmiu lat trwa wojna przeciw Ukrainie. Czujmy, że jesteśmy za coś więcej odpowiedzialni niż tylko za Gdańsk i za Polskę
Dyrektor zaprosił też na 1 września, na konferencję poświęconą refleksji nad przyszłością Europy, widzianej w świetle rocznicy wybuchu największego konfliktu XX wieku o obecnej polityki rosyjskiej. Dyskutować o tym będą historycy, politycy i intelektualiści. Konferencja odbywa się pod hasłem „Europa z widokiem na przyszłość”.
Organizatorami Święta Wolności są: miasto Gdańsk, samorząd województwa pomorskiego i Europejskie Centrum Solidarności.
Szczegółowy program znajduje się na stronach Europejskiego Centrum Solidarności i gdansk.pl.