Pałac wersalski prezentuje pierwszą retrospektywną wystawę poświęconą malarzowi Hyacinthe Rigaud’owi (1659-1743), autorowi najsłynniejszego portretu Ludwika XIV. Podziwiając jego 150 wyjątkowych prac możemy ponownie odkryć artystę nazywanego ambasadorem swoich czasów.
Był synem krawca, stał się malarzem królów. Tworząc przez ponad pół wieku Rigaud zdominował gatunek portretu, któremu pomógł nadać nowe znaczenie.
Był wyjątkowo płodnym artystą – namalował ponad 1500 obrazów. Cieszył się powodzeniem prestiżowej i międzynarodowej klienteli oraz uznaniem współczesnych sobie miłośników sztuki. Portret Ludwika XIV w stroju królewskim był szczytem jego kariery, ale też, co zaskakujące, ta praca całkowicie przyćmiła resztę jego twórczości. Inni malarze, mniej bliscy dworu, ale lepiej „przebadani” przez historyków sztuki, jak François de Troy i Nicolas de Largillierre, mieli już swoje wystawy monograficzne. Ta poświęcona Hyacinthe Rigaud’owi mogła odbyć się tylko w Pałacu Wersalskim, ponieważ portret Króla Słońce jego autorstwa jest dziś symbolem Grand Siècle.
Wystawa jest próbą opisu kariery Hyacinthe Rigaud’a. Szczególnie wyeksponowane zostaną autoportrety malowane przez artystę przez całe życie. Jedna z sekcji poświęcona będzie wyłącznie portretom Ludwika XIV. Tym samym dwie wersje portretu Ludwika XIV w stroju królewskim zostaną ze sobą zestawione po raz pierwszy od ich wyjazdu z pracowni Rigaud, co miało miejsce trzysta dziewiętnaście lat temu. Kolejna część wystawy pozwoli zwiedzającym odkryć bardzo wyjątkowy proces tworzenia portretów Rigaud.