piątek, 8 listopada, 2024

Szklane historie Muzeum Miasta Gdyni

Barbara Hoff, Karol Śliwka, Janusz Kaniewski – to tylko niektórzy wybitni polscy projektanci, którym Muzeum Miasta Gdyni poświęciło wystawy monograficzne z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Teraz przyszła pora na Erykę i Jana Drostów oraz ich prasowane szkło. Jeśli macie zaprojektowane przez nich naczynia, możecie wziął udział w tworzeniu wystawy.

Wystawa poświęcona twórczości małżeństwa Drostów będzie już ósmą edycją popularnego cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”, a Eryka Drost – drugą kobietą w zacnym gronie projektantów, których twórczość przybliża gdyńska instytucja. Obecnie w muzeum trwa (do 30 maja) wystawa poświęcona Januszowi Kaniewskiemu, uznanemu na świecie projektantowi samochodów.

Muzeum Miasta Gdyni już od kilku lat prezentuje cykl wystaw „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Chcemy promować w ten sposób polski dizajn, inspirować, zachęcać do kreatywności i innowacyjności. Skupiamy uwagę na polskim wzornictwie, chcąc pokazać wiele dobrych, rodzimych wzorów. Ostatnio chętnie prezentowany bywa dizajn zachodnioeuropejski czy skandynawski, wciąż jednak brakuje monograficznych wystaw poświęconych polskim projektantom. Cykl PPPP miał za zadanie odpowiedzieć na to zapotrzebowanie. Jako cel postawiliśmy sobie stworzenie atrakcyjnych wizualnie wystaw, angażujących wszystkie zmysły odbiorców, które pozwolą z jednej strony popularyzować wiedzę o polskim projektowaniu, z drugiej pokażą, że ma ono szczególną wartość, współtworzy kulturowe dziedzictwo dla przyszłych pokoleń

mówi Anna Śliwa, jedna z kuratorek wystawy poświęconej Drostom.

Przedstawianie polskiego i światowego dizajnu jest wpisane w misję Muzeum Miasta Gdyni. W końcu Gdynia to miasto modernistyczne, a modernizm i projektowanie są ze sobą trwale związane, jak ziarenka piasku roztopione w szkle.


Wydawałoby się, że szkło jakie jest, każdy widzi. Nic bardziej mylnego. Rodzaje szkła różnią się użytymi minerałami, temperaturą topnienia, technologią produkcji, a przez to wszystko właściwościami i zastosowaniem. Jednym z rodzajów jest szkło prasowane.

Tzw. „prasówka” to szklane wyroby wytwarzane poprzez mechaniczne prasowanie za pomocą tłoczka stopionego szkła w gładkiej lub grawerowanej matrycy, co umożliwia kształtowanie form o wymyślnych, skomplikowanych wzorach. Szkło szlifowane ma błyszczącą powierzchnię o ostrych cięciach szlifu, które rozbijają światło na kolory spektrum, prasowane zaś ma zaokrąglone krawędzie i daje srebrzysty miękki połysk. Technologię tę opracowano w pierwszej połowie XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Przyczyniła się ona do obniżenia kosztów i masowej produkcji szklanych wyrobów codziennego użytku. I właśnie ten rodzaj szkła pokochali Eryka i Jan Drostowie. W latach 60. XX wieku zrobiło ono w Polsce ogromną karierę i stało się cenionym towarem eksportowym.

Szkło użytkowe projektu Eryki i Jana Drostów. Fot. Arkadiusz Podstawka, zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Para poznała się, studiując w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (dzisiejsza Akademia Sztuk Pięknych). Po studiach Eryka Trzewik-Drost projektowała porcelanę dla Zakładów Porcelany „Bogucice”, a Jan Drost uczył się projektowania przemysłowego i poznawał skandynawskie wzornictwo na stażu w Szwecji. Później przez 40 lat oboje byli związani z Hutą Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” w Dąbrowie Górniczej. Dzięki swoim projektom, uznawanym dziś za kultowe, udało im się odczarować szkło prasowane, postrzegane jako „fałszywy, tani kryształ”. Dziś Drostowie zaliczani są do najwybitniejszych projektantów w historii współczesnego polskiego wzornictwa. Z kolei ich projekty uczyniły ze szkła prasowanego nowoczesne i pełne wyrazu naczynia codziennego użytku. Zdecydowanie więcej dowiemy się o ich twórczości na zaplanowanej na drugą połowę roku wystawie w Muzeum Miasta Gdyni.

Na wystawie ukażemy dorobek jednego z najciekawszych tandemów projektanckich w powojennej historii wzornictwa szkła. W atrakcyjny poznawczo sposób przedstawimy szkła produkowane masowo oraz realizacje unikatowe, ich miejsce w historii polskiego wzornictwa oraz przełomową technologię szkła prasowanego. Zabierzemy zwiedzających w pouczającą, a zarazem sentymentalną podróż, uświadamiając powszechność dobrego projektowania w polskich domach i jego wartość kolekcjonerską. Bazując na trzech zasobach: zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz dwu kolekcjach prywatnych, spróbujemy uchwycić ulotny moment, w którym przedmiot użytkowy awansuje do roli obiektu muzealnego i pożądanego obiektu kolekcjonerskiego. Ekspozycję dopełnią elementy multimedialne, m. in. film o projektantach oraz polsko-angielski katalog

opowiada Anna Śliwa.

Wiele lat po wygaśnięciu pieców hutniczych w Ząbkowicach, charakterystyczne szkła Eryki i Jana Drostów wciąż używane są w naszych domach, jednocześnie przeżywając renesans na aukcjach i wśród kolekcjonerów.

Jeśli posiadacie w domu szklane naczynia projektu bohaterów kolejnej wystawy cyklu PPPP albo pamiętacie z dzieciństwa lody serwowane przez mamę w żłobionych pucharkach lub budyń podawany przez babcię w prążkowanych salaterkach, możecie wziąć udział w tworzeniu wystawy. Wyślijcie zdjęcia swoich naczyń, opowiedzcie wasze historie z nimi związane.

Szkło użytkowe projektu Eryki i Jana Drostów. Fot. Arkadiusz Podstawka, zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu

Autorzy najciekawszych historii otrzymają katalog wystawy „Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci”, a ich zdjęcia będą miały szansę stać się częścią ekspozycji w Galerii Klif.

Muzeum Miasta Gdyni we współpracy z Galerią Handlową Klif zaprasza na wystawę czasową „Twoje szklane historie”. Na wystawie zostaną zaprezentowane zdjęcia naczyń projektu Eryki i Jana Drostów, należące do mieszkańców Trójmiasta i okolic. Każda z przedstawionych fotografii zostanie uzupełniona o osobistą historię jej właściciela. Szczególną uwagę pragniemy zwrócić na kontekst rodzinny oraz aspekt kolekcjonerski. Zdjęcia oraz teksty zostaną wyeksponowane w przestrzeni Galerii Handlowej Klif. Chętni będą mogli zgłaszać swoje, zaprojektowane przez Drostów szkła do 16 maja

mówi Patrycja Wójcik z Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni, kuratorka wystawy „(Twoje) Szklane Historie”.

Jak rozpoznać projekty Drostów i wziąć udział we współtworzeniu wystawy przeczytamy na stronie Muzeum Miasta Gdyni.

Wystawa „Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni:
Wernisaż: 3.07.2021,
Termin wystawy: 4.07–31.12.2021
Prowadzanie kuratorskie: 4.07.2021 godz. 14:00.
Kuratorki:
Barbara Banaś – dr historii sztuki, kustosz dyplomowany Muzeum Narodowego we Wrocławiu, prowadzi Dział Ceramiki i Szkła Współczesnego. Od ponad 20 lat specjalizuje się w badaniu historii polskiego wzornictwa i rzemiosła artystycznego.
Marta Borowska-Tryczak – historyczka sztuki, w swoich zainteresowaniach badawczych koncentruje się na zagadnieniach z zakresu sztuki XX wieku, życia artystycznego, polityczno-społecznych uwarunkowaniach sztuki oraz recepcji wystaw.
Anna Śliwa – historyczka sztuki i literaturoznawczyni, kustosz dyplomowany. Absolwentka podyplomowych studiów menedżerów kultury w SGH w Warszawie. Kieruje Działem Sztuki Muzeum Miasta Gdyni od 2014 roku.

Szkło użytkowe projektu Eryki i Jana Drostów. Fot. Arkadiusz Podstawka, zbiory Muzeum Narodowego we Wrocławiu

inf. prasowa

ŹródłoUM Gdynia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Regionalne Centra Konserwatorsko-Magaz...

20 listopada 2024 r.  10.00–17.00,  Forty Kleparz w Krakowie, ul. Kam...

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowski...

Temat strat wojennych jest niezwykle ważnym elementem badań nad polskim dziedzi...