Święta Bożego Narodzenia w Krakowie nie mogą obejść się bez tradycyjnej szopki – o tym nie trzeba chyba nikogo przekonywać. W tym roku szopki będzie można zobaczyć w wyremontowanym Pałacu Krzysztofory. Muzeum Krakowa zaplanowało tu nie tylko Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich, ale także tradycyjne przedstawienia jasełkowe.
Krakowski zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach to stary, sięgający XIX wieku zwyczaj. Po I wojnie światowej zaczął powoli zanikać, więc – by temu zapobiec – kierujący magistrackim działem propagandy Jerzy Dobrzycki w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, które robi to do dziś.
Jak co roku w pierwszy czwartek grudnia (2 grudnia) szopkarze przyniosą swoje prace na Rynek Główny i ustawią je na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Można je będzie podziwiać od 10.00 do 12.00, po czym – tuż po hejnale – wokół Rynku ruszy barwny korowód prowadzony przez kapelę ludową z Bronowic. Zakończy się on wejściem na scenę, gdzie nastąpi prezentacja szopek i szopkarzy. Z Rynku szopki trafią do Pałacu Krzysztofory, gdzie będą ocenione przez Jury składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków.
Ogłoszenie laureatów konkursu nastąpi 5 grudnia o godzinie 14.00 w Sali Miedzianej w Pałacu Krzysztofory. Od 6 grudnia 2021 r. do 27 lutego 2022 r. szopki będzie można podziwiać na pokonkursowej wystawie, a od 2 grudnia do 31 stycznia 2022 roku część z nich trafi do przestrzeni miejskiej Krakowa. Muzeum Krakowa zaprasza także na wspólny spacer Wokół Szopki, który odbędzie się 6 stycznia 2022 r., a poprowadzi go dyrektor muzeum dr Michał Niezabitowski.
W związku z zakończeniem remontu Pałacu Krzysztofory, przy Rynku Głównym 35 zobaczymy nie tylko Pokonkursową Wystawę Szopek Krakowskich, ale także tradycyjne przedstawienia jasełkowe w wykonaniu pochodzącej ze Zwierzyńca rodziny Malików.
Jasełka odbędą się 12, 26 i 28 grudnia o godz. 17.00 w Sali Miedzianej.
Konieczność rezerwacji w Centrum Obsługi Zwiedzających:
Rynek Główny 35, 31-011 Kraków,
tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 50 osób
Udział w jasełkach jest bezpłatny.
79. Konkurs Szopek Krakowskich oraz pokonkursowa wystawa uzyskały honorowy patronat Polskiego Komitetu do spraw UNESCO.
Projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego.