piątek, 22 listopada, 2024

Szreniawskie warsztaty ekologiczne

Muzeum Narodowe Rolnictwa i przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza na „Szreniawskie warsztaty ekologiczne” kierowane do osób indywidualnych, ale też grup zorganizowanych.

Celem warsztatów jest popularyzacja zagadnień związanych z edukacją ekologiczną. Organizatorzy chcą przekazać mieszkańcom wsi i miast informacje związane z ochroną bioróżnorodności, ochroną ziemi, dostosowywaniem do zmian klimatycznych czy też gospodarką odpadami. Celem zadania jest między innymi popularyzacja prawnych aspektów ochrony przyrody, roślin i zwierząt, rozwijanie działań z zakresu edukacji regionalnej i upowszechnienie wiedzy na temat świadczeń ekosystemowych. Oferta jest skierowana do mieszkańców województwa wielkopolskiego – dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów.

W niedzielę, 9 października w Muzeum odbędą się różnorodne warsztaty i zajęcia:

  • godz. 11.00  Referat o ochronie ziemi i powietrza, zmianach klimatycznych w Europie. Zajęcia prowadzi prof. Bogdan Chojnicki (UPP). Miejsce: Sala konferencyjna w budynku administracyjnym.
  • godz. 13.00-15.00
    • zajęcia dla najmłodszych, o ochronie roślin, ptaków, zwierząt. Miejsce: Sala Klubu Produktu Tradycyjnego (w przyziemiu budynku administracyjnego)
    • zajęcia: „Sad ekologiczny. Prawidłowy sposób prowadzenia ochrony sadów, owoców, rozpoznawanie drzew i ochrona roślin; miejsce: sad muzealny
    • zajęcia o ochronie zwierząt gospodarskich, w tym koni + przejazdy bryczką lub na kucyku; miejsce: obora
    • związek Międzygminny „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT” z Czempinia zaprasza na zajęcia edukacyjne o gospodarowaniu odpadami, połączone z licznymi konkursami dla dzieci.

Młodsi uczestnicy będą mieli okazję malowania drewnianych modeli zwierząt.


Dla zorganizowanych grup dzieci szkolnych, młodzieży oraz seniorów proponujemy bezpłatne zajęcia warsztatowe.

Tematyka warsztatów:

  • Znaczenie pszczoły, ochrona owadów (zajęcia stacjonarne + terenowe w Skansenie Pszczelarskim.
  • Klimat, zmiany klimatu, dostosowywanie do zmian klimatu.
  • Ochrona zwierząt gospodarskich, w tym koni, dobrostan zwierząt (zajęcia stacjonarne + w terenie).
  • Wielkopolski Park Narodowy – ochrona drzew, roślin, zwierząt, rozpoznawanie drzew (zajęcia stacjonarne + terenowe w WPN).
  • Sad ekologiczny, prawidłowy sposób prowadzenie ochrony sadów, owoców, rozpoznawanie drzew, ochrona roślin (zajęcia terenowe, połączone z rozpoznawaniem drzew i roślin oraz wykonywaniem zielnika).
  • Prawne aspekty ochrony przyrody, parki narodowe w Polsce.
  • Ochrona zwierząt domowych, w tym kotów (zajęcia stacjonarne + w terenie, połączone z konkursami dla dzieci oraz malowaniem gatunków).
  • Ptaki pod ochroną, przygotowanie budek lęgowych i karmników (zajęcia stacjonarne + w terenie).
  • Znaczenie i ochrona psów, sposób prawidłowej opieki, rehabilitacji i konieczności szczepień (zajęcia stacjonarne + w terenie, połączone z kontaktami z psami i konkursami dla dzieci).
  • Ochrona roślin wikliniarskich (zajęcia na salach oraz terenowe w Oddziale Muzeum w Nowym Tomyślu połączone z malowaniem gatunków i odmian roślin na ulotkach).
  • Ochrona i rehabilitacja zwierząt.
  • Świadczenie ekosystemowe: kulturowe, siedliskowe. Środki ochrony roślin i ich właściwe stosowanie.

Udział w zajęciach wymaga wcześniejszego zgłoszenia grupy. Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu: 61 8 107 629 wew. 21 (wtorki do niedzieli 9.00-15.00) oraz 61 8 107 629 wew. 29 (poniedziałki 10.00-14.00).

Udział w zajęciach jest bezpłatny, lecz na terenie Muzeum obowiązuje wykupienie biletu spacerowego w cenie 5 zł, z zakupu którego zwolnione są dzieci poniżej 7 roku życia. Grupy lub indywidualni uczestnicy zajęć mogą zakupić bilety w celu samodzielnego zwiedzenia wystaw muzealnych wg obowiązującego cennika. W SOBOTY WSTĘP WOLNY.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...