Muzeum Narodowe w Warszawie otwiera się dla publiczności. Stęsknionych za sztuką zwiedzających zaprasza do galerii stałych, a już od 7 maja – na nową wystawę czasową „Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii”.
Od wtorku, 4 maja, na zwiedzających czekać będą zabytki różnych epok i kultur w sześciu stałych galeriach MNW: Galerii Sztuki Starożytnej, Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki Dawnej, Galerii Sztuki XIX Wieku oraz Galerii Wzornictwa Polskiego. Wszystkie muzealne ekspozycje będą otwarte dla publiczności od wtorku do niedzieli (poniedziałki – nieczynne). Wstęp do MNW jest biletowany, w muzealnych galeriach obowiązują limity zwiedzania i obostrzenia sanitarne wynikające z przepisów prawa. Zajęcia edukacyjne i wydarzenia kulturalne do odwołania odbywają się w formie zdalnej.
Od piątku, 7 maja, będzie można zwiedzić także nową wystawę czasową „Różne spojrzenia. Malarstwo holenderskie i flamandzkie z Kolekcji ERGO Hestii”. To opowieść o narodzinach i rozwoju sztuki holenderskiej XVII wieku, w kontekście rozwijającej się równolegle sztuki flamandzkiej. Na wystawie zostaną zaprezentowane obrazy XVII-wiecznych mistrzów holenderskich i flamandzkich, pochodzące z kolekcji Towarzystwa Ubezpieczeniowego ERGO Hestia. Jest to jedyna w Polsce korporacyjna kolekcja dzieł sztuki dawnej, po raz pierwszy udostępniona publiczności. Ekspozycję uzupełnią wybrane dzieła ze zbiorów MNW.
Muzeum świętuje swoje otwarcie nową kampanią promocyjną – prezentuje wybrane obrazy z kolekcji MNW opatrzone komentarzami zwiedzających o kojącej mocy sztuki w trudnych czasach pandemii. Gdy muzea pozostawały zamknięte, nawet zdalny kontakt ze sztuką był dla wielu osób formą wytchnienia.
W tym trudnym czasie muzealnicy zapytali swoich widzów, za którymi dziełami z muzealnej kolekcji najbardziej się stęsknili i dlaczego. W nadesłanych komentarzach internauci wyrażali tęsknotę za dawnym, normalnym życiem oraz obawy spowodowane pandemią. Te krótkie teksty pokazują, jak niezastąpionym i skutecznym narzędziem do opisywania i przeżywania rzeczywistości jest sztuka, która nie tylko cieszy zmysły i karmi duszę, ale także koi tęsknoty. Wybrane komentarze zostaną zaprezentowane w przestrzeni miejskiej i wirtualnej z jednoczesnym zaproszeniem do stacjonarnych odwiedzin w Muzeum.
Godziny otwarcia MNW
poniedziałki: nieczynne
wtorki–czwartki: 10.00–18.00
piątki: 10.00–20.00
soboty–niedziele: 10.00–18.00
Bilety:
normalny – 20 zł
ulgowy – 10 zł
dzieci, uczniowie i studenci do 26. roku życia – 1 zł
wtorek – wstęp bezpłatny do galerii stałych