poniedziałek, 23 grudnia, 2024

Szwedzkie lato muzealne

Jest spora szansa, że latem będziemy mogli wyjechać nieco dalej, niż na podmiejską działkę letniskową. Tym, którzy wybierają się za morze, proponujemy odwiedzenie szwedzkich muzeów. 

Muzeum Narodowe
Ekspozycje są otwarte dla zwiedzających, a wprowadzone ograniczenia (np. dotyczące liczby zwiedzających) zostały dostosowane do przepisów Szwedzkiej Agencji Zdrowia Publicznego. Ekspozycje stałe można zwiedzać bezpłatnie i bez wcześniejszej rezerwacji. Biletów będą potrzebować zwiedzający wystawy Zorn – szwedzka supergwiazda oraz Snowcrash. Dla osób, które nie mogą jeszcze fizycznie odwiedzić muzeum, przygotowano ofertę cyfrową prezentowaną za pośrednictwem kont muzeum w mediach społecznościowych, na stronie internetowej i w aplikacji „Przewodnik dla zwiedzających”.

Zorn – szwedzka supergwiazda
6 kwietnia – 29 sierpnia 2021

Tego lata Muzeum Narodowe prezentuje dużą wystawę poświęconą artyście Andersowi Zornowi. Oprócz dzieł z kolekcji własnych muzeum można na niej zobaczyć także dzieła wypożyczone z Muzeum Zorna w Mora oraz z kolekcji prywatnych. Wystawa powstała we współpracy z Kunstmuseum Den Haag w Holandii i Zornmuseet w Mora. 

Snowcrash
4 maja 2021–13 lutego 2022

Snowcrash to nazwa fińskiej wystawy designu, którą zaprezentowano w Mediolanie w 1997 roku. Została stworzona przez grupę nieznanych, młodych fińskich architektów i projektantów, którzy eksperymentowali z technologią sprzętową, technikami oprogramowania, naturalnymi i syntetycznymi materiałami. Tworzyli niecodzienne obiekty, które pokazywały co jest możliwe, jeśli patrzy się w przyszłość z optymizmem. Z czasem Snowcrash przekształcił się w szwedzką firmę z siedzibą w Sztokholmie, która współpracowała z międzynarodowymi projektantami. Pod koniec lat 90. za pionierów w rozwoju Internetu i komunikacji bezprzewodowej uważano Finlandię i Szwecję. Wtedy narodziły się pomysły na mobilny styl życia i pracę na odległość. Na wystawie w Muzeum Narodowym po raz pierwszy pokazano kolekcję powstałą w latach 1997–2003. 

Gustavsbergs Porslinsmuseum
Niedawno odnowione Muzeum Porcelany Gustavsberg zostało ponownie otwarte latem ubiegłego roku. Muzeum prezentuje fragmenty kolekcji Gustavsberga, które opowiadają o ponad 170-letniej historii Fabryki Porcelany Gustavsberga: obiektach, które tam powstały, pracujących w niej ludziach i roli, jaką ta fabryka odegrała w społeczeństwie. Zwiedzający mogą obejrzeć ponad 3000 obiektów: od dzieł sztuki po dobrze znaną zastawę stołową, produkty sanitarne, a także przedmioty wykonane z emalii i plastiku.

Lisa Larson
23 czerwca 2020–12 września 2021

Lisa Larson jest prawdopodobnie najsłynniejszą szwedzką ceramistką, a jej figurki zdobią wiele domów. Wystawa przedstawia około 200 obiektów z czasów pracy artystki w fabryce porcelany Gustavsberga w latach 1954–1980. Odnosi się do znanych i być może mniej znanych dzieł i pokazuje szerokie spektrum pracy artystki: od dzieł unikatowych po serie, od inspiracji po produkcję, rzemiosło i przemysł.

Nationalmuseum Jamtli

Mity nordyckie
18 maja 2021–18 kwietnia 2022

Latem Nationalmuseum Jamtli prezentuje Mity nordyckie – wystawę obrazów z XIX i początku XX wieku. Opowiada o czasach, kiedy w sztuce w dużej mierze wciąż chodziło o opowiadanie historii i popularne były motywy zaczerpnięte z mitów i baśni. Wystawa obejmuje prace takich artystów, jak Carl Larsson, Elsa Beskow, Ernst Josephson i August Malmström. Wszystkie pochodzą z kolekcji Muzeum Narodowego. Łącznie prezentowanych jest około 110 dzieł – głównie obrazów i rzeźb, ale także rysunków, grafik i rękodzieła.

Zamek Läckö
W salach zamku znajdują się meble, tkane tapety, srebrne przedmioty i obrazy z XVII i początku XVIII wieku pochodzące z kolekcji Muzeum Narodowego. 

Bliskość natury – źródło inspiracji dla sztuki i designu
12 czerwca – 29 sierpnia 2021

Ludzi od zawsze fascynowały różnorodności natury, a na wystawie prezentowane są prace, w których artyści i projektanci chcieli je uchwycić. Powtarzającym się motywem są wierne naturze lub iluzjonistyczne obrazy, pochodzące z różnych okresów. Przeciwwagą jest zagrożona natura, która z czasem zyskiwała coraz większe znaczenie, a zatem odcisnęła wyraźny ślad także w sztuce i rzemiośle. Łącznie na wystawie eksponowanych jest około 100 obiektów ze zbiorów sztuki, rękodzieła i wzornictwa Muzeum Narodowego.

Gripsholms slott
W zamku Gripsholm znajduje się Państwowa Kolekcja Portretów – najstarsza na świecie narodowa galeria portretów, zarządzana przez Muzeum Narodowe. Kolekcja składa się z portretów pochodzących z okresu od końca XV wieku do dnia dzisiejszego i co roku jest powiększana o szereg prac, z których jedna jest portretem honorowym. Tego lata po raz pierwszy będzie można tu zobaczyć honorowy portret restauratora Leifa Mannerströma 2020, wykonany przez fotografa Bruno Ehrsa.

Migranci
1 czerwca – 29 sierpnia 2021

Wystawa przedstawia imigrantów przybywających do Szwecji od połowy XVII wieku do czasów nam współczesnych. Łączy ich to, że odegrali decydującą rolę w historii Szwecji i aktywnie przyczynili się do rozwoju społeczeństwa: od czasów wielkiej potęgi do demokratycznego społeczeństwa XX wieku. Wśród prezentowanych postaci znajdują się trzy szwedzkie królowe i królewski szambelan. Większość to osobowości ze świata kultury – śpiewacy operowi, literaci i artyści. Niektóre nazwiska są zaskakujące, bo dziś postrzegane są jako oczywista część Szwecji. Wystawa ma mocny finał, odzwierciedlający horror XX wieku – są to dwa portrety ocalałych z Holokaustu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...