piątek, 22 listopada, 2024

Technologiczny kamień milowy do obejrzenia u siąsiadów

W Deutsches Museum już wkrótce będzie można podziwiać rewolucyjny procesor kwantowy Sycamore firmy Google. To pierwsze muzeum na świecie, które może pochwalić się takim eksponatem.

Jest malutki – ma tylko 2 na 2,5 centymetra, ale uosabia rewolucję technologiczną. W 2019 roku w laboratoriach Google w USA wydarzyło się coś, o czym od dawna marzyli fizycy i informatycy: pierwsza operacja arytmetyczna z komputerem kwantowym, dzięki której eksperymentalnie udowodniono, że komputery kwantowe oferują zupełnie inne możliwości niż zwykłe. Komputer kwantowy potrzebował 200 sekund na operację, która według ekspertów Google zajęłaby konwencjonalnemu superkomputerowi… 10 000 lat. Sercem tego komputera był procesor kwantowy o nazwie Sycamore. Jego kopia została przekazana przez Google do Deutsches Museum – jako symbol rewolucji technologicznej i ważny kamień milowy w rozwoju technologii komputerowej.

– Jesteśmy pierwszym muzeum na świecie, które może pokazać ten procesor i to napawa nas dumą – mówi dyrektor generalny Deutches Museum Wolfgang M. Heckl. – To pierwszy procesor, który kiedykolwiek opuścił laboratoria Google.

Procesor będzie można oglądać na nowej wystawie elektroniki, mieszczącej się w zmodernizowanej części muzeum. Czy będzie tam również pracował?

– Raczej nie – śmieje się Heckl. – Do pracy potrzebuje temperatury poniżej -273 stopni Celsjusza, czyli bliskiej zeru bezwzględnego. I musi być absolutnie ciemno, więc naszym gościom by się to nie spodobało.

Kto wie: może komputery kwantowe wkrótce wyjdą poza etap badań i eksperymentów? W czasach komputerów wielkości szafy, takich jak Zuse Z3 i Z4, które do dziś można podziwiać w Deutsches Museum, nikt nie spodziewał się, że w przyszłości będzie mógł nosić w kieszeni komputery o znacznie większej wydajności.

– Być może za 100 lat, kiedy ludzie przyjdą do Deutsches Museum i zobaczą ten procesor kwantowy, będą mieli podobne odczucia, jak my dzisiaj, gdy spojrzymy na komputery Zuse – mówi kustosz Deutsches Museum Luise Allendorf-Hoefer. – W każdym razie potencjał komputera kwantowego jest gigantyczny i bardzo się cieszymy, że możemy pokazać naszym gościom ten wyjątkowy element technologii.

foto: Google

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełz...

VIII Forum Regionalne Między Małopolską a Górnym Śląskiem pt. „Po nitce do kłęb...

Barwy holi

W starożytnej Mithili – krainie położonej u podnóży Himalajów, poprzecinanej rz...

Pierwsze z cyklu spotkań – prele...

To wydarzenie w Międzyzdrojach otwiera serię spotkań-prelekcji poświęconych szt...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...