sobota, 18 stycznia, 2025

„Teren. RE-wizyty” – projekt Państwowego Muzeum Etnograficznego

Latem tego roku Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie realizuje projekt pt. „Teren. RE-wizyty”. To kontynuacja działań aktywizujących lokalne społeczności rozpoczętych 3 lata temu. Projekt ma na celu przywrócenie pamięci o wiejskich rzemieślnikach i ich zajęciach, które niegdyś funkcjonowały w różnych regionach Polski, a dziś odchodzą w zapomnienie. Wśród działań projektowych zaplanowano m.in. warsztaty, w tym szkołę reportażu, tworzenie map rzemieślników oraz lepienie ceramiki dawną techniką.

Działania w ramach „Teren.RE-wizyty” polegają na przeprowadzaniu wywiadów ze spadkobiercami dawnych bohaterów filmowych, którzy występowali w filmach dokumentalnych nagrywanych przez pracowników muzeum w latach 60. XX w. Efektem będzie współczesny komentarz potomków bohaterów tych – często nieudźwiękowionych – filmów. Wzbogaci on filmy o warstwę audio, jak również wiedzę o biografiach osób w nich występujących czy szczegółach danego rzemiosła. Wywiady zostaną opublikowane w formie podcastów na muzealnym kanale Spotify w sierpniu i wrześniu. Pierwszy z serii podcastów jest już dostępny do odsłuchania.

– Odwiedzimy 8 miejscowości z 3 województw: mazowieckiego, podlaskiego i podkarpackiego. W programie aktywizującym społeczności lokalne, poza wywiadami, zaplanowaliśmy warsztaty i spotkania – wylicza autorka projektu Małgorzata Jaszczołt, kustoszka w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Wraz ze Stowarzyszeniem „Z Siedzibą w Warszawie” zostaną zorganizowane warsztaty przeznaczone dla dzieci i młodzieży w formie szkoły reportażu pn. „Włącz dziedzictwo”. Ich efektem będą nagrania lub opisy stworzone przez uczestników. Będą one trwałym zapisem zarówno znanych, jak i na nowo odkrywanych lokalnych rzemiosł. Z kolei warsztaty etnograficzne prowadzone przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna” pn. „Etnograficzne mapy rzemieślników” skierowane są do osób dorosłych. We współpracy z mieszkankami i mieszkańcami, powstanie mapa okolicy z lokalizacjami tradycyjnych warsztatów rzemieślniczych oraz miejscami zamieszkania ich wykonawców. Znajdą się na niej także fotografie i wspomnienia o twórcach.

więcej o projekcie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021 oraz środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...