8 maja to ważna data dla Niemiecko-Rosyjskiego Muzeum Berlin-Karlshorst. Tego właśnie dnia, w 1945 roku, w holu budynku, w którym mieści się dziś muzeum, dowództwo Wehrmachtu podpisało bezwarunkową kapitulację Niemiec.
W rocznicę tego wydarzenia co roku w muzeum odbywają się imprezy upamiętniające koniec drugiej wojny światowej w Europie. Tegoroczna edycja nie może się odbyć w formie tradycyjnej, ale muzeum znalazło sposób na uświetnienie tego dnia dwoma wydarzeniami cyfrowymi. 8 maja muzeum opublikuje podcast „Podpisanie kapitulacji w Berlin-Karlshorst we wspomnieniach świadków”. Planowany jest również coroczny „Toast to Peace”, ale tym razem będzie on wzniesiony wirtualnie.
Tworząc podcast „Podpisanie kapitulacji w Berlin-Karlshorst we wspomnieniach świadków” pracownicy muzeum zebrali wspomnienia świadków tego wydarzenia, m.in. marszałka Gieorgija Żukowa, francuskiego generała Jeana de Lattre de Tassigny czy brytyjskiego marszałka Arthura Teddera. Podcastu będzie można posłuchać na stronie muzeum od 8 maja.
W dniu upamiętniającym zakończenie wojny nie może także zabraknąć tradycyjnego gestu „Toastu za pokój”. W tym roku jego istotną częścią będą filmiki nadesłane przez nastolatków z Rosji, Białorusi, Ukrainy, USA, Wielka Brytanii i Francji – uczestników międzynarodowego projektu Peace Line realizowanego przez Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e.V.