środa, 22 stycznia, 2025

Toruń: Międzynarodowa konferencja naukowa „Between East and West” – od 17 czerwca

W Muzeum Okręgowym w Toruniu 17 i 18 czerwca odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa „Between East and West – studies on the history of memory, commemoration and reception of medieval culture” – poinformował PAP dr Piotr Pranke z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Jak wyjaśnił, „wybór terminu wydarzenia posiada charakter symboliczny – pod datą 17 czerwca w lokalnym nekrologu z Lüneburga odnotowany został bowiem wpis dedykowany Bolesławowi Chrobremu w dzień jego śmierci”.

„Dla ludzi średniowiecza pamięć i wspominanie zmarłych miały ogromne znaczenie. Wpisy dynastyczne definiowały wspólnotę elitarną, wierzono również, że obecne w nekrologach imiona zostaną zapisane w niebiańskiej księdze życia. W ten sposób komemoracja oraz dbałość o zbawienie duszy donatorów, ich poprzedników i związanych z nimi osób stała się jednym z najważniejszych obowiązków spoczywających na grupie fundatores” – czytamy w przesłanej informacji.

Podkreślono, że „była wyrazem przyjaźni politycznej – formułowanej za pomocą łacińskiego terminu amicitia – oraz świadectwem troski i dbałości o dostąpienie zbawienia”, a „memoria stały się również źródłem licznych fundacji i darowizn, była inspiracją dla rozwoju sztuki i kultury”.

Udział w obradach w Muzeum Okręgowym w Toruniu wezmą przedstawiciele najważniejszych muzeów w Polsce. „Sesję rozpocznie wystąpienie sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalnego Konserwatora Zabytków, dr. Jarosława Sellina, który zapowiedział ostatnio powołanie nowego programu MKiDN – Tożsamość” – napisano.

Zaznaczono, że „jednym z wydarzeń rocznicowych objętych wspomnieniem będą postulowane w ramach projektu Chrobry 2025 obchody 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego”.

„Będzie to również okazja do zaprezentowania koncepcji muzeum przyszłości – opartego na technologii, społecznym transferze wiedzy akademickiej – i całkowitej indywidualizacji zwiedzania. Dzięki technologii oraz zrozumieniu procesów poznawczych mamy unikatową możliwość zgromadzenia najważniejszych zabytków epoki, odtworzenia tych nieistniejących – czy upowszechnienia wiedzy mediewistów w każdym z muzeów w Polsce – niezależnie od lokalnych zasobów czy budżetu. Szczególnie cenne będą również głosy w dyskusji samych mediewistów i muzealników” – napisano, wyjaśniając, że „ich dociekania związane są z memorią i sposobami pamiętania”.

Wyjaśniono, że „sesja zorganizowana przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu upamiętnia Bolesława Chrobrego w 997. rocznicę jego śmierci – tuż przed 1000. rocznicą koronacji władcy piastowskiego”.

Przypomniano, że „interdyscyplinarny zespół badaczy działający pod patronatem dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK – prof. dr hab. Stanisława Roszaka (kierownikiem zespołu badawczego w ramach projektu Chrobry 2025 jest dr Piotr Pranke z Wydziału Nauk Historycznych UMK) zainicjował szeroką dyskusję dotyczącą znaczenia władztwa wczesnopiastowskiego, tworząc przestrzeń do podsumowania stanu badań i recepcji epoki”.

„Naukowcy mają nadzieję, że stanie się ona okazją do zainicjowania szeregu projektów naukowych i popularyzacyjnych na terenie całego kraju – łącząc środowisko akademickie z instytucjami kultury” – napisano. Podkreślono też, że „konferencja Between East and West umożliwi transfer aktualnej wiedzy akademickiej do społeczeństwa – oraz powrót do źródeł pamiętania i tożsamości opartej na legendzie dynastycznej Piastów”.

„Badacze wierzą również, że konferencja rozpoczynająca symbolicznie cały cykl aktywności naukowych oraz wydarzeń kulturalnych i wystawienniczych w związku ze zbliżającą się 1000-rocznicą koronacji Bolesława Chrobrego stanie się także wydarzeniem cyklicznym pod patronatem MKiDN. Będzie impulsem do rozpoczęcia zakrojonych na szeroką skalę studiów archeologicznych i historycznych, pozwoli na szczegółowe opracowanie, konserwację i pełne udostępnienie szeregu nowych zabytków” – czytamy w przesłanej informacji.

Zwrócono uwagę, że „dzięki nowoczesnym metodom analizy pozwolą one lepiej zrozumieć przeszłość oraz miejsce władztwa piastowskiego w obszarze idei Cesarstwa Chrześcijańskiego”.

Jak przypomniano, „ranga wspomnianych obchodów była podkreślana już od 1925 r.”. „Symbolicznie konferencja Between East and West stanowi zatem moment podsumowania dotychczasowego stanu badań nad kształtowaniem się obszaru państwa pierwszych Piastów, wskazuje na znaczenie interdyscyplinarności, akcentuje obecną problematykę badawczą osadzoną w historii powszechnej – oraz przyczynia się do wzrostu zainteresowania przeszłością” – napisano. „Pamiętajmy również, że rok 2025 to także wspomnienie historii Mieszka II i jego żony Rychezy. Ale to już kolejna odsłona konferencji Between East and West” – dodano w informacji.

Patronat honorowy nad konferencją objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński oraz Prezydent Torunia Michał Zaleski. Konferencja objęta została również patronatem korporacyjnym TVP i PAP. (PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Zimowy Wjazd do Huty 2025- Muzeum Przy...

Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach jak co roku, podczas ferii zimowych...

Profesjonalna ewidencja zbiorów

Każdy pracownik muzeum doskonale zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dokładna i ...

Pierwsze z cyklu spotkań – prelekcji d...

Prelekcja trwała 90 min. Obok traktatów o czarownictwie, które były czytane prz...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...