piątek, 27 grudnia, 2024

Tramwaj z duchem fair play

Andrzej Grubba – jeden z najlepszych tenisistów stołowych na świecie – został patronem tramwaju Pesa Jazz Duo o numerze bocznym 1065. To już 58 gdański tramwaj, na którego burcie widnieje imię i nazwisko wybitnej postaci związanej z Gdańskiem.   

W Alfabecie tenisa stołowego Bogdan Latuszkiewicz nazwał go tym, który wyprowadził polski tenis stołowy ze świetlic na światowe salony. Choć nigdy nie udało mu się zdobyć tytułu mistrza olimpijskiego, choć nie sięgnął też po najwyższe trofeum mistrzostw świata czy Europy, uważany jest za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii tenisa stołowego. Jak sam podkreślał, na całym świecie nie udało mu się pokonać tylko jednego przeciwnika – Chińczyka Tang Yi. Bezsprzecznie jest jednym z najbardziej utytułowanych sportowców związanych z Gdańskiem. Od dziś, po gdańskich torach jeździ tramwaj, który upamiętnia Andrzeja Grubbę – człowieka, który na długo przed małyszomanią, sprawił, że niszowa wówczas dyscyplina stała się niezwykle popularna, a on sam, jeszcze za życia stał się legendą polskiego sportu.  

Nowe, wspaniałe tramwaje przyjeżdżają do Gdańska. Znaczna ich część już jeździ po mieście, ale jeszcze na kilka czekamy. W związku z tym mamy okazje dość często się ostatnio spotykać po to, żeby nadawać patronów tym pojazdom. Są to ludzie ze świata kultury, sportu, polityki, ważni działacze związani z Gdańskiem i naszą lokalną społecznością. Bardzo się cieszę, że patronem tego pięknego tramwaju zostanie Andrzej Grubba, wielka gwiazda sportu  

podkreśla Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

Uczestnicy uroczystości nadania imienia tramwajowi podkreślali związki Andrzeja Grubby z Gdańskiem. Wspominała o tym m. in. Lucyna Grubba, żona patrona.  

Przede wszystkim Andrzej był gdańszczaninem, chodził do 3 LO, kończył gdańską Akademię Wychowania Fizycznego i reprezentował barwy tego klubu na arenach krajowych i międzynarodowych. Nasze pierwsze mieszkanie, do którego przeprowadziliśmy się z akademika, znajdowało się nieopodal, na ul. Chałubińskiego

mówiła.

Był człowiekiem związanym z Gdańskiem i z Pomorzem. Wiele lat grał tutaj w naszych klubach związanych z AZS AWF Gdańsk. Jestem pewien, że ten tramwaj, który będzie jeździł po całym Gdańsku będzie rozsławiał imię Andrzeja Grubby i będzie przypominał mieszkańcom naszego miasta o tym wielkim sportowcu – mówił

dodał zastępca prezydenta Gdańska Piotr Borawski.

Do idei Far Play, która była niezwykle ważnym elementem sportowej kariery Andrzeja Grubby, nawiązał Włodzimierz Machnikowski.  

Nie mam wątpliwości, że w tym tramwaju będą obowiązywać zasady fair play. Bo jeśli chodzi o Andrzeja, to był przede wszystkim dżentelmenem. To był niezwykle szlachetny, dobrze zorganizowany życiowo człowiek. Andrzej otrzymał nagrodę UNESCO, czyli wyróżnienie najwyższej rangi, za to, że podarował w jednej z gier na bardzo ważnym turnieju Jan-Ove Waldnerowi, swojemu rywalowi i przyjacielowi punkt. Punkt bardzo istotny. I teraz nie mam wątpliwości, że w tym tramwaju jak młodzieniec będzie siedział, a wejdzie staruszka, to ten młodzieniec się podniesie i staruszka usiądzie. A ci młodzieńcy, którzy mają pozdejmowane maseczki, będą te maseczki zakładali, bo tak należy. Będą tak robić, bo jadą środkiem lokomocji, któremu patronuje Andrzej Grubba  

uważa dziennikarz Radia Gdańsk. 

W imieniu rodziny Andrzeja Grubby głos zabrała jego żona Lucyna, która podziękowała wszystkim, dzięki którym możliwe było upamiętnienie jej męża w takiej formie.  

Dla mnie i dla moich synów jest to bardzo wzruszający moment. Bo, pomimo że Andrzej nie żyje już od 15 lat, to pamięć o nim trwa, czego najlepszym dowodem jest ta dzisiejsza uroczystość. Chciałabym bardzo podziękować portalowi Trójmiasto.pl za wystosowanie kandydatury. Pani prezydent Aleksandrze Dukiewicz dziękuję bardzo za podjęcie decyzji o takim uhonorowaniu mojego męża. 

mówiła.

ŹródłoUM Gdańsk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...

Jarmark Bożonarodzeniowy w podpoznańsk...

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie (gmina Kom...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Mistrzynie. Eseje o polskich artystkac...

Mistrzynie to stworzony przez Dagmarę Budzbon-Szymańską zbiór esejów na te...

Dwie dusze twórcy ludowego

Otwarcie wystawy: 4 listopada 2024 (wernisaż) wystawa dostępna dla zwiedzającyc...